Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

"η Μουσίτσα" 1959
Αν δεν κάνω λάθος μας έλειπε το σπίτι που έμενα η Βουγιουκλάκη με Βέγγο,Στολιγκα Χρυσοπούλου και Στρατηγού
Βρισκόταν στην Κηφισιά στην οδό Εσπέρου 21 και υπάρχει ακόμη με παρα πολλές όμως αλλαγές.Ο χαρακτηριστικός πολυγωνικός "πύργος" που ξεχωρίζει απο την έπαυλη στην ταινία υπάρχει ακόμη αλλά γύρω του έχει χτισθεί άλλος ένας΄ όροφος.Η είσοδος που βλέπουμε στην ταινία δεν υπάρχει πια και εχει μετακινηθεί στην γωνία του οικοπέδου όπου και σήμερα υπάρχει το αδιέξοδο που βλέπουμε στην ταινία. ΜΟΥΣΙΤΣΑ1.jpgΜΟΥΣΙΤΣΑ 411.jpgΜΟΥΣΙΤΣΑ 31.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
"η Μουσίτσα" 1959
Αν δεν κάνω λάθος μας έλειπει το σπίτι που έμενα η Βουγιουκλάκη με Βέγγο,Στολιγκα Χρυσοπούλου και Στρατηγού
Βρισκόταν στην Κηφισιά στην οδό Εσπέρου 21 και υπάρχει ακόμη με παρα πολλές όμως αλλαγές.Ο χαρακτηριστικός πολυγωνικός "πύργος" που ξεχωρίζει απο την έπαυλη στην ταινία υπάρχει ακόμη αλλά γύρω του έχει χτισθεί άλλος ένας΄ όροφος.Η είσοδος που βλέπουμε στην ταινία δεν υπάρχει πια και εχει μετακινηθεί στην γωνία του οικοπέδου όπου και σήμερα υπάρχει το αδιέξοδο που βλέπουμε στην ταινία. Προβολή συνημμένου 210910Προβολή συνημμένου 210909Προβολή συνημμένου 210908
antonovar εγραψες παλι...μηπως ειναι εκει γυρω πουθενα το σπιτι που ψαχνουμε για τον βεγγο και διανελο,εσυ τι λες??θα βοηθησεις και εσυ ??εγω το ψαχνω καθε μερα..παει ο νου σου σε καμια περιοχη??γιατι εκει στην εκαλη δυσκολο να ειναι ψαχνω αλλα δεν.
 
antonovar εγραψες παλι...μηπως ειναι εκει γυρω πουθενα το σπιτι που ψαχνουμε για τον βεγγο και διανελο,εσυ τι λες??θα βοηθησεις και εσυ ??εγω το ψαχνω καθε μερα..παει ο νου σου σε καμια περιοχη??γιατι εκει στην εκαλη δυσκολο να ειναι ψαχνω αλλα δεν.
Με συγχωρείς paulk και με όλο το σεβασμό αλλα αυτή η εμμονή σου και αυτό το επαναλαμβανόμενο post καθε τρείς και λιγάκι με το αν ξέρουμε που είναι αυτό το σπίτι είναι λίγο κουραστικό και άνευ ουσίας. Προσωπικά αν ήξερα που είναι θα το ανέβαζα ,και οτι έχω σκεφτεί για αυτό το χω αναφέρει.Είναι μία δύσκολη άσκηση όπως ήταν πολλά άλλα μέρη που δεν είχαμε βρεί...και τελικά βρέθηκαν. Το "σπορ" θέλει κόπο και υπομονή τί να κάνουμε??..... και επίσης να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι κάποια μέρη μπορεί να μην βρεθούν και ποτέ....κατι που προσωπικά δεν θα με κάνει να σκάσω κιόλας.......Στην τελική το συγκεκριμένο σπίτι δεν είναι και ο "ακρογωνιαίος" λίθος της ταινίας .....για να πείς οτι μας λείπει κάτι σημαντικό...
 
Με συγχωρείς paulk και με όλο το σεβασμό αλλα αυτή η εμμονή σου και αυτό το επαναλαμβανόμενο post καθε τρείς και λιγάκι με το αν ξέρουμε που είναι αυτό το σπίτι είναι λίγο κουραστικό και άνευ ουσίας. Προσωπικά αν ήξερα που είναι θα το ανέβαζα ,και οτι έχω σκεφτεί για αυτό το χω αναφέρει.Είναι μία δύσκολη άσκηση όπως ήταν πολλά άλλα μέρη που δεν είχαμε βρεί...και τελικά βρέθηκαν. Το "σπορ" θέλει κόπο και υπομονή τί να κάνουμε??..... και επίσης να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι κάποια μέρη μπορεί να μην βρεθούν και ποτέ....κατι που προσωπικά δεν θα με κάνει να σκάσω κιόλας.......Στην τελική το συγκεκριμένο σπίτι δεν είναι και ο "ακρογωνιαίος" λίθος της ταινίας .....για να πείς οτι μας λείπει κάτι σημαντικό...
δεν εχεις αδικο απλα οπως βρεθηκε τοτε και το σπιτι της κοντου στο <<αλιμονο στους νεους>> μηπως βρεθει κι αυτο,,,σιγουρα δεν ειναι τοσο σημαντικο και οπως λες μπορει και να μην βρεθει ποτε λογω αλλαγης της περιοχης,αλλα ποτε δεν ξερεις,,,προσπαθουμε και βλεπουμε..
 
Το θύμα
η Μπαγλαμοφών ήταν Ίωνος Δραγούμη
ιωνοσ δραγουμη  (1).pngιωνοσ δραγουμη  (2).pngιωνοσ δραγουμη (1).pngιωνοσ δραγουμη (2).png

Ψάχνουμε: το σπίτι του Τζανετάκου
Στιγμιότυπο οθόνης (174).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (172).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (173).png

την τράπεζα
Στιγμιότυπο οθόνης (170).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (171).png
τον τηλεφωνικό θάλαμο (Αγίους Αναργύρους σίγουρα)
Στιγμιότυπο οθόνης (175).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (176).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (177).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (178).png
 
δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα στο ιδιο γραφειο εχουν γυριστει δυο ταινιες,,, η πρωτη ταινια <ο αγκαλιτσας> με τον παπαναστασιου και η δευτερη ταινια <τρελλος ειμαι οτι θελω κανω> με τον ψαλτη...
 

Συνημμένα

  • 1)ο αγκαλιτσας.png
    1)ο αγκαλιτσας.png
    598,4 KB · Προβολές: 11
  • 1)τρελλος ειμαι οτι θελω κανω.png
    1)τρελλος ειμαι οτι θελω κανω.png
    642,4 KB · Προβολές: 11
  • 2)ο αγκαλιτσας.png
    2)ο αγκαλιτσας.png
    557 KB · Προβολές: 8
  • 2)τρελλος ειμαι οτι θελω κανω.png
    2)τρελλος ειμαι οτι θελω κανω.png
    632,6 KB · Προβολές: 9
Καλημερα σας παιδια.Δεν ξερω τι με επιασε και πρωι πρωι ψαχνω μερη που γυριστηκε ο μαυρογιαλουρος που τον ειδα αποβραδιςΠου γυριστηκεο μαυρογιαλουρος.Αυτο το βιντεο με ταξιδεψε την ωρα των γυρισματων..
 
Καλημερα σας παιδια.Δεν ξερω τι με επιασε και πρωι πρωι ψαχνω μερη που γυριστηκε ο μαυρογιαλουρος που τον ειδα αποβραδιςΠου γυριστηκεο μαυρογιαλουρος.Αυτο το βιντεο με ταξιδεψε την ωρα των γυρισματων..
Μόνο που σε ταξίδεψε σε λάθος μέρος Κωνσταντίνε. Αυτό που δείχνει .....ο άσχετος.....που μάλλον απο κάποιον αλλο άσχετο το κλεψε και πήγε με το drone εκεί ...είναι το οινοποιείο Καμπά....και δεν δείχνει τίποτε που να ταυτοποιεί οτι αυτά που βλέπουμε εχουν σχέση με την ταινία. Η ταινία γυρίστηκε λιγο πιο κάτω απο εκει στην οδό Λεονταρίου και Περσέας διπλα στο 2 ενιαίο λυκειο Παλληνης σήμερα το μονο που υπάρχει εκεί (απο τις σκηνές με τίς μούντζες είναι η παλαι ποτέ βιλα Καμπά.
 
Καλημερα σας παιδια.Δεν ξερω τι με επιασε και πρωι πρωι ψαχνω μερη που γυριστηκε ο μαυρογιαλουρος που τον ειδα αποβραδιςΠου γυριστηκεο μαυρογιαλουρος.Αυτο το βιντεο με ταξιδεψε την ωρα των γυρισματων..
Μόνο που σε ταξίδεψε σε λάθος μέρος Κωνσταντίνε. Αυτό που δείχνει .....ο άσχετος.....που μάλλον απο κάποιον αλλο άσχετο το κλεψε και πήγε με το drone εκεί ...είναι το οινοποιείο Καμπά....και δεν δείχνει τίποτε που να ταυτοποιεί οτι αυτά που βλέπουμε εχουν σχέση με την ταινία. Η ταινία γυρίστηκε λιγο πιο κάτω απο εκει στην οδό Λεονταρίου και Περσέας διπλα στο 2 ενιαίο λυκειο Παλληνης σήμερα το μονο που υπάρχει εκεί (απο τις σκηνές με τίς μούντζες είναι η παλαι ποτέ βιλα Καμπά.

και ακόμη πιο συγκεκριμένα, το σημείο που ήταν η βρύση και έπεφταν οι μούντζες είναι αυτο ακριβώς

37.986264, 23.86251

1.jpg
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    530,4 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:
O Θόδωρος και το Δίκανο
Το club που πήγε ο Βουτσάς (Μιχάλης )με την Ρούλα (Γιατί πήγες στα πεύκα Ρούλα ?. κάμπια ήσουν ??).
Ηταν το εστιατόριο cafe "Blue pine" στην Κηφισιά στην Παναγή Τσαλδάρη 37 ένα μαγαζί που υπάρχει μέχρι σήμερα και εχει διατηρήσει αρκετα στοιχεία απο αυτά που βλέπουμε στην ταινία.
WBLUE PINE 21.jpgςBLUE PINE1.jpgW BLUE PINE 31.jpg

Κάτι που δεν είχα παρατηρήσει και μου το επισήμανε ένας φίλος είναι το γεγονός ότι στο ίδιο μαγαζί έχουν γυρισθεί και οι σκηνές της συνάντησης του Κωνσταντίνου με την Βουγιουκλάκη στην ταινία "χτυποκαρδια στο θρανίο " και φυσικά η καταπληκτική σκηνή του προφιτερόλ. WBLUE PINE 41.jpg WBLUE PINE 51.jpg
 
Το σπίτι της Π.Πιτσούλη (Μαρίκας) και του Κ.Τσάκωνα (Αμάρανθου) στην ταινία "Επάγγελμα Γυναίκα" (1986) ήταν και το σπίτι του Δημήτρη Παπαμιχαήλ στην ταινία "Άγριες Κότες" (1981)



Η είσοδος του σπιτιού δίπλα στην βεράντα
1.JPG



Οι σκάλες που οδηγούσαν στις κρεβατοκάμαρες
2.JPG



Η κουζίνα
3.JPG



Το σαλόνι με το τζάκι
4.JPG




Η τραπεζαρία
5.JPG



Η είσοδος στον κήπο
6.JPG
 
Το Θύμα
Σήμερα κλείνουμε και "το Θύμα" της Φίνος Φιλμ.
Σπίτι Τζανετάκου Λέλας Καραγιάννη 44.....
ςθυμα 21.jpg
Οταν φευγουν απο το σπίτι ο Νικήτας Πλατής περνάνε απεναντι στην οδο Κελαηνούς .....και μετα εχει αλλαγη πλανου που τους δείχνει να αλλαζουν πεζοδρόμιο κατεβαίνουν ενα δρόμο και σταματάνε εξω απο μια χαρακτηριστική πόρτα.......και στην ουσια ξανακατεβαίνουν τον ίδιο δρόμο δηλαδή την οδό Κελαηνούς και πηγαινουν προς την πολυκατοικία του Τζανετάκουθμυμα 51.jpg
Εκεί δίπλα ακριβώς είναι και η πλατεία με την Εθνική τράπεζα......Είναι η πλατεία Πεάν .....Η Lancia Fulvia του Τζανετάκου είναι παρκαρισμενη στην γωνια με την οδό Κελαηνούς και φευγει με κατεύθυνση προς την Λελας Καραγιάννη....Επειδή είναι πεζόδρομος δεν μπορώ να εχω εικόνα για να το δείξω αλλα υπαρχει η πολυκατοικία που φαίνεται απέναντι Λ.Καραγιάννη 42 με τις χαρακτηριστικές γραμμές στο βάψιμο.
ςθυμα 31.jpg σθυμα 41.jpg
Τελος δεν ξερώ αν εχει αναφερθεί αλλα η καφετέρια που πινουν καφε Σαπουτζακη με Βουτσα αλλα και τους υπολοιπους ήταν το edelweiss στην Κηφισια. εδελςεισσ.png
 
η βίλα των οργίων
Δεν είχα δει λίγο παρακάτω που δείχνει (μάλλον) έξω από την χωροφυλακή όπου και ψάχνουμε.
δείτε το αν γνωρίζετε που είναι η περιοχή..
.Στιγμιότυπο οθόνης (181).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (182).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (183).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (184).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (185).png
 
Έχει καποιος από εσάς αυτό το κανάλι;
 
η βίλα των οργίων
Δεν είχα δει λίγο παρακάτω που δείχνει (μάλλον) έξω από την χωροφυλακή όπου και ψάχνουμε.
δείτε το αν γνωρίζετε που είναι η περιοχή..
.Προβολή συνημμένου 211220Προβολή συνημμένου 211221
Η δεύτερη εικόνα μου είναι πολύ οικεία. Και τυφλή να ήμουν θα το αναγνώριζα, τόσο σιγουρη είμαι. Είναι η πϊσω μεριά του θεατρου Άλσος όπου το διαχειριζόταν ο Οικονομίδης, στο Πεδίον του Άρεως. Η λήψη είναι παρμένη έξω από τη Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού.
 
η βίλα των οργίων
Δεν είχα δει λίγο παρακάτω που δείχνει (μάλλον) έξω από την χωροφυλακή όπου και ψάχνουμε.
δείτε το αν γνωρίζετε που είναι η περιοχή..
.Προβολή συνημμένου 211221
Αλλη περιοχή το τμήμα , αλλη περιοχή εκει που βλέπουμε να φεύγουν τα αυτοκίνητα.Οπως πολυ σωστα έγραψε η
laura ingalls τα δύο ταξί φεύγουν απο το Θέατρο Αλσους και η λεωφόρος που βλέπουμε στα επομενα πλάνα είναι η Ευελπίδων που τότε στο υψος της Σπετσών οπως ανέβαινες προς Σχ ΕΥΕΛΠΊΔΩΝ δεν έστριβε αριστερά (υπήρχε ο προσφυγικός συνοικισμος) αλλα συνέχιζε ευθεία και πέρναγε ανάμεσα απο την Γεωφραφική υπηρεσία στρατού και το πεδίον του Αρεως .Εκει είναι και το πλανο που βλέπουμε με το τζιπ οταν πηγαίνουν στο τμήμα.
ευελπιδ.pngευελπιδ 2.png
Το τμήμα εγω νομίζω οτι είναι στην Κηφισιά .Πίστευα οτι είναι κανονικό τμήμα.. και μάλιστα το ίδιο κτίριο το βλέπουμε και στην ταινία Εισπράκτωρ 007... αλλα εκεί αναφέρεται σαν Αστυνομία Πόλεων και οχι σαν σταθμός Βασιλικής χωροφυλακής που το βλέπουμε στην Βίλλα των οργίων και αυτό με μπερδεύει λίγο.
Έχει καποιος από εσάς αυτό το κανάλι;
το εχει ο χρήστης andronikos
 
Πρόκειται για το ίδιο σημείο που βλέπαμε στη δεύτερη εικόνα αλλά από άλλη μεριά λήψης. Ουσιαστικά στη δεύτερη εικόνα η κάμερα στέκεται στη μάντρα της Γεωγραφικής και κινηματογραφεί και την φωτιστική κολώνα που βλέπουμε σε πρώτο πλάνο στην αμέσως επόμενη εικόνα.110289-125a3c10341b895402e36320f60a8d99.png
 
Πρόκειται για το ίδιο σημείο που βλέπαμε στη δεύτερη εικόνα αλλά από άλλη μεριά λήψης. Ουσιαστικά στη δεύτερη εικόνα η κάμερα στέκεται στη μάντρα της Γεωγραφικής και κινηματογραφεί και την φωτιστική κολώνα που βλέπουμε σε πρώτο πλάνο στην αμέσως επόμενη εικόνα.

Πολύ σωστά όλα όσα γράφει η laura ingalls και θα συμφωνήσω ότι είναι αλλού ο σταθμός της χωροφυλακής όπως λέει ο antonovar, αλλά νομίζω ότι δεν είναι κηφισιά, αλλά κάπου προς το Μαρούσι, όπου πιθανώς είναι και η "Βίλλα των Οργίων" σύμφωνα με όσα έχουμε πει πρόσφατα και με makism. Όταν το έψαχνα, το είχα συσχετίσει με τη Σχολή Χωροφυλακής στο άλσος στη μεσογείων, αλλά δεν κατέληξα κάπου λόγω έλλειψης φωτογραφικού υλικού

Έχει καποιος από εσάς αυτό το κανάλι;

@foutix

έχει γίνει συζήτηση εδώ

#1,867

Είναι ο παλιός χρήστης και φίλος του thread με το ψευδώνυμο "minos" και έχω διαφωνήσει με τον τρόπο που αναφέρεται το Retromaniax και ολη η δουλειά που έχουμε κάνει όλα τα μέλη του

Όπως έγραψα στο παραπάνω post :

"νομίζω ότι πρέπει να ανεβάσει ξανά το video, και μόνιμα από κάτω κατά τη διάρκεια ολου του video να έχει τη λεζάντα : "Το παρόν video έχει προκύψει από την πολυετή προσπάθεια των μελών του retromaniax.gr του νήματος "πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες" και δε χρειάζεται άλλη αναφορά στο τέλος "
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι αν γράφονταν και διάβαζε ο Ανδρονικοςστην αρχή και στο τέλος του βίντεο τη φράση : «Το παρόν video έχει προκύψει από τα αποτελέσματα της έρευνας των μελών του retromaniax.gr του νήματος "πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες"» θα ήταν όλα καλά.
 
Πίσω
Μπλουζα