Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά στο "Μερικοί το προτιμούν κρύο" οι σκηνές με το αυτοκίνητο είναι μήπως η Λεωφόρος Κηφισίας εδώ :

και η τότε εθνική οδός Αθηνών - Λαμίας εδώ:
Μου θυμίζει λίγο το σημείο μεταξύ Κρυονερίου και Αφιδνών.....
Εδώ μάλιστα βλέπω και διαχωριστική νησίδα που αν θυμάμαι καλά ξεκινούσε περίπου στο ύψος του κόμβου της Εκάλης που καταργήθηκε στα μέσα δεκαετίας '90.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά στο "Μερικοί το προτιμούν κρύο" οι σκηνές με το αυτοκίνητο είναι μήπως η Λεωφόρος Κηφισίας εδώ :
Χρονια πολλά ....με υγεία και ευτυχια.
Λεωφόρος Συγγρού είναι makism ....φαίνεται το Ιωσηφόγλειο....
πίσω δεξιά στην μεσαία φωτό.....
 
Χρονια πολλά antonovar και σε όλα τα παιδιά.
Σε μπέρδεψε το σήμα Μ του [U]MG0258[/U] που είναι ίδιο με το δικό μου ( M-makism).
παρεμπιπτόντως δεν έδινα σημασία στο πλάνο γιατί έλεγα ότι κάπου στο Κρυονέρι είναι.
Πάλι κάτι μάθαμε από τον antonovar …...;)
Καλές γιορτές...…..



Χρονια πολλά ....με υγεία και ευτυχια.
Λεωφόρος Συγγρού είναι makism ....φαίνεται το Ιωσηφόγλειο....
πίσω δεξιά στην μεσαία φωτό.....
 
Χρόνια πολλά παιδιά, και εμένα το Μ από το Μάκης προέρχεται...;)

Λοιπόν δεν πήγαινε το μυαλό μου στην Λεωφόρο Συγγρού, σήμερα έχει αλλάξει δραματικά το σκηνικό......

Τουλάχιστον στην εθνική οδό πρέπει να έπεσα κοντά, γιατί μέχρι το 1990 περίπου που άρχισε η μετατροπή σε αυτοκινητόδρομο, παρέμενε σχεδόν όπως φαίνεται στην ταινία.
 
Χρονια πολλά antonovar και σε όλα τα παιδιά.
Σε μπέρδεψε το σήμα Μ του [U]MG0258[/U] που είναι ίδιο με το δικό μου ( M-makism).
παρεμπιπτόντως δεν έδινα σημασία στο πλάνο γιατί έλεγα ότι κάπου στο Κρυονέρι είναι.
Πάλι κάτι μάθαμε από τον antonovar …...;)
Καλές γιορτές...…..
Χρόνια πολλα και καλά .
Oντως επειδή το εβλεπα απο το κινητό το "M" το πέρασα για το "M" που βγάζει στα post του makism.
 
καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια.Χθες στο σταρ προβληθηκε η ταινια η θεια απο το σικαγο(1957).Ξερει κανεις σε ποιες παραλιες γυριστηκαν οι 2 σκηνες?η πρωτη με τον Μακρη τη Βασιλειαδου και τα κοριτσια τους?και η δευτερη με την βασιλειαδου και τη μια τους κορη αν δεν κανω λαθος που γνωριζει τον Παπαμιχαηλ ...εκει που κανει και την πρωτη του κινηματογραφικη εμφανιση ο Βαγγελης Σειληνος?...ευχαριστω
 
Όπως μου έχουν μεταφέρει άνθρωποι που έζησαν την περιοχή εκείνη την εποχή, η σκηνή που που πηγαίνουν οικογενειακώς για μπάνιο είναι στη Λούτσα. Στο ύψος που βρίσκεται σήμερα το super market Market In.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος για 100% σιγουριά;

1577976469355.png

καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια.Χθες στο σταρ προβληθηκε η ταινια η θεια απο το σικαγο(1957).Ξερει κανεις σε ποιες παραλιες γυριστηκαν οι 2 σκηνες?η πρωτη με τον Μακρη τη Βασιλειαδου και τα κοριτσια τους?και η δευτερη με την βασιλειαδου και τη μια τους κορη αν δεν κανω λαθος που γνωριζει τον Παπαμιχαηλ ...εκει που κανει και την πρωτη του κινηματογραφικη εμφανιση ο Βαγγελης Σειληνος?...ευχαριστω
 
Σ ευχαριστω θαναση και η αλλη παραλια εκει που γινεται η γνωριμια με τον Παπαμιχαηλ μαλλον ειναι στη βαρκιζα απ οσο μπορω να διακρινω
 
Σ ευχαριστω θαναση και η αλλη παραλια εκει που γινεται η γνωριμια με τον Παπαμιχαηλ μαλλον ειναι στη βαρκιζα απ οσο μπορω να διακρινω
Η παραλιά που φαίνεται είναι στην Βούλα εκεί περιπου που είναι σήμερα η Α ΕΟΤ Βοϋλας.Φαίνεται καθαρά το νησάκι της Υδρούσας που είναι απεναντι ακριβώς απο την Βούλα
 
Ο θίασος του Αγγελοπουλου ξέρει κανείς αν γυρίστηκε στον παλιό σταθμό του τρένου στο Μεσολλογγι; Στην αφίσα της ταινίας νομίζω πως ναι είναι αυτος για δείτε και φωτό από τον στσθμο
 

Συνημμένα

  • IMG_20200104_081125.jpg
    IMG_20200104_081125.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 4
Ο θίασος του Αγγελοπουλου ξέρει κανείς αν γυρίστηκε στον παλιό σταθμό του τρένου στο Μεσολλογγι; Στην αφίσα της ταινίας νομίζω πως ναι είναι αυτος για δείτε και φωτό από τον στσθμο
Δεν είναι αυτός Αριάδνη.Τό κτίριο που βλέπουμε στην ταινία είναι διωροφο....ενώ αυτό που μας δείχνεις είναι ισόγειο.Ισως σε μπερδεύουν κάποιες ομοιότητες στα παράθυρα αλλα ολοι οι παλιοί σταθμοί του Οσε ειχαν μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονικη αρα και πολλές ομοιότητες.Ο "σταθμός" που φαινεται στον "θίασο "ειναι στο Αίγιο .
 
Ένας φίλος μου το πε ότι ήταν και γω του είπα δεν είναι ο σταθμός μεσολογγιου, τελικά δικαιωνομαι , έπρεπε να βάλω στοιχημα
 
Καλή Χρονιά σε όλους...
Της Ζήλειας τα Καμώματα 1971

Το σπίτι του Κωνσταντάρα -Κοντού είναι στην Κιφισσιά οδό κρυστάλλη 19. (στο πρώτο εξωτερικό πλάνο μας δείχνει άλλο σπίτι και συνεχίζει με το να κατεβαίνει την σκάλα η κοντού στην κρυστάλλη)
κρυσταλλη 19 κιφισσια (2).pngκρυσταλλη 19 κιφισσια.pngκρυσταλλη 19 κιφισσια (1).pngκρυσταλλη 19 κιφισσια (3).png
Το άσχετο σπίτι
Στιγμιότυπο οθόνης (707).png

περνάει και από τη πλατεία Απέργη
πλ. απεργη κιφισσια (2).pngπλ. απεργη κιφισσια (1).pngπλ. απεργη κιφισσια.png
 
Αγάπη μου ουά ουά 1974

Το σπίτι του Ρηγόπουλου ηταν γυρισμένο στη Βίλλα Μάτσα στα Γλυκά Νερά οδο Λεωνταρίου.
λεωνταριου Ματσα (3).pngλεωνταριου Ματσα (1).pngλεωνταριου Ματσα (2).png
 
Αγάπη μου ουά ουά 1974

Το σπίτι του Ρηγόπουλου ηταν γυρισμένο στη Βίλλα Μάτσα στα Γλυκά Νερά οδο Λεωνταρίου.
Προβολή συνημμένου 202875Προβολή συνημμένου 202873Προβολή συνημμένου 202874
Βίλα Μάτσα η βίλα Καμπα?...εγω την ήξερα σαν βίλα Καμπα..Πίσω απο αυτο το σπίτι ηταν το αγροκτημα του Καμπα που βλέπουμε στον Μαυρογιαλούρο .Στο υπάρχει και φιλότιμο βλέπουμε την πίσω πλευρά αυτού του σπιτιου
 
Nα αναφέρω και εγώ μια λεπτομέρεια που γνωρίζω πολύ καλά....
Στην ταινία "Θα σε κάνω Βασίλισσα" του 1964, σε μια σκηνή ο Νικολαΐδης πάει σε ένα γκαράζ να πάρει το αυτοκίνητο που έχει πουλήσει λίγο πρίν ο Βέγγος...


Το γκαράζ αυτό ήταν στην συμβολή των οδών Πατησίων και Κεφαλληνίας, απέναντι από τον κινηματογράφο ΑΕΛΛΩ και λεγόταν ¨ΕΡΜΗΣ"
Είχε έξοδο και προς τους 2 δρόμους, αυτή που βλέπουμε στην ταινία είναι η έξοδος προς οδό Κεφαλληνίας, απέναντι ήταν και το ανθοπωλείο του Μαμάη που λειτούργησε μέχρι πρόσφατα.
Δυστυχώς κατεδαφίστηκε το 1980 και στην θέση του χτίστηκε η σημερινή επταόροφη γωνιακή πολυκατοικία.
Το θυμάμαι πολύ καλά γιατί γεννήθηκα στην ακριβώς δίπλα πολυκατοικία και ο πατέρας μου πάρκαρε εκεί το αμάξι του....
 
Πρίν μερικά χρόνια είχα διαβάσει ότι η βίλλα του καμπά είχε περάσει στα χέρια του κ. Μάτσα. Άρα η καμπά την πούμε η Μάτσα νομίζω ότι είναι η ίδια βίλα.
Σήμερα βρήκα και ένα αφιέρωμα για την Ρωξάνη Μάτσα.


Βίλα Μάτσα η βίλα Καμπα?...εγω την ήξερα σαν βίλα Καμπα..Πίσω απο αυτο το σπίτι ηταν το αγροκτημα του Καμπα που βλέπουμε στον Μαυρογιαλούρο .Στο υπάρχει και φιλότιμο βλέπουμε την πίσω πλευρά αυτού του σπιτιου
 
Πίσω
Μπλουζα