Προβλήματα με q9550 σύστημα

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Λοιπόν, πριν απο λίγο καιρό κονόμησα μια mobo 775 με τον q9550 και μια GT 240 και ένα coolermaster 450. O κολλητός μου το δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι που έκανε αναβάθμιση. Αγόρασα κουτάκι, dvd και το έδεσα. Η mobo αρνείτο να δουλέψει "fatal error, chassis intruded". Έκανα reset την cmos μπλά-μπλά, τελικά αγόρασα καινούργια gigabyte g41 combo.

Το ξαναέδεσα, παστούλα-κούμπωμα, και το μπούταρα. Αρχικά μου έκανε εντύπωση που στο bios, με το save and quit το μηχάνημα έκλεινε αντί να κάνει reset, και μουλάρωσε κάνα δυο φορές στο power on. Εν τέλει, το κατάφερα, έβαλα τα 7άρια, drivers όλα καλά, αν και σε μερικά restart το μηχάνημα έκλεινε τελείως.

Αφού τελικώς μπήκαν όλα, έκανα install ένα παιχνίδι για να δω τι ζόρια τραβάει το μηχάνημα. Μετά από 10 λεπτά syndicate, το pc έκανε απότομο power off. Mε έναν έλεγχο στις θερμοκρασίες είδα ότι ανέβαζε πάρα πολύ η cpu, με idle στα windows ξεκινούσε από τους 86-87 (μετά το crash) και σταδιακά κατέβαινε στους 46-48 σε όλους τους πυρήνες.

Το θέμα μου είναι, με δεδομένο ότι έχει κουμπώσει σωστά η ψήκτρα, μήπως έχει πάθει ζημιά η cpu, η μήπως η ψήκτρα (stock) έχει "πέσει". Και αν όλα αυτά λυθούν με νέα, καλύτερη ψήκτρα, το θέμα με το reset/restart που μπορεί να οφείλεται ;
 
Μήπως υπάρχει καμια ρύθμιση για overclocking στο BIOS ενεργοποιημένη; Το ανεμιστηράκι φαίνεται να δουλεύει καλά; Μήπως θέλει καθάρισμα; Πόσες στροφές δείχνει στο BIOS?
 
Όχι overclock είναι όλα απενεργοποιημένα. Το ανεμιστηράκι κομπλέ το κόβω, μία χαρά φυσάει. Από καθάρισμα ειδικά το ξεσκόνισα ενδελεχώς, και τον ανεμιστήρα αλλά και το μέταλλο. Το πόσταρα και αλλού το πρόβλημα και μου έδωσε ιδέα για το τροφοδοτικό, δεδομένων των σκαλωμάτων με το reset (που δεν κάνει !), όμως ακόμα και αυτό δεν εξηγεί τις "φωτιές" που φαίνεται να αρπάζει η CPU. Εκτός και αν τα power offs, είναι καθαρά θέμα υπο-τροφοδοσίας, και ανησυχώ αδίκως για τις θερμοκρασίες.
 
Other_Reality είπε:
Όχι overclock είναι όλα απενεργοποιημένα. Το ανεμιστηράκι κομπλέ το κόβω, μία χαρά φυσάει. Από καθάρισμα ειδικά το ξεσκόνισα ενδελεχώς, και τον ανεμιστήρα αλλά και το μέταλλο. Το πόσταρα και αλλού το πρόβλημα και μου έδωσε ιδέα για το τροφοδοτικό, δεδομένων των σκαλωμάτων με το reset (που δεν κάνει !), όμως ακόμα και αυτό δεν εξηγεί τις "φωτιές" που φαίνεται να αρπάζει η CPU. Εκτός και αν τα power offs, είναι καθαρά θέμα υπο-τροφοδοσίας, και ανησυχώ αδίκως για τις θερμοκρασίες.
Δοκίμασε να βάλεις σε λειτουργία των υπολογιστή με τα βασικά μόνο: σκληρό δίσκο με ΛΣ, χωρίς άλλους δίσκους και cd rom να δεις πως παει. Το κουτί είναι σε καλό σημείο ώστε να υπάρχει καλή ροή του αέρα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι το έχω πάνω στο γραφείο, και έχω βάλει και ανεμιστηράκια για airflow. Τελικά PSU μου μυρίζει....Θα το χειρουργήσω αυτό το Σ/Κ, με νέα ψύκτρα, και με βλέπω να πάω να αγοράζω και ένα τούμπανο PSU για καλό και για κακό....
 
Για αυτο που μπορω να σου πω, είναι ότι ο q9550 δεν έχει θέματα με την θερμοκρασία. Έχω 4 PCs σπίτι μου και το ένα φοράει τον 9550 και είναι το πιο ψυχρό. Φαντάσου ότι αποφάσισα να τον δουλέψω semi-passive, δηλαδή με ψυκτρα aftermarket που να βρίσκεται δίπλα στο ανεμιστήρες του PSU (σχεδόν ακουμπούν το ένα στο άλλο). Και κάτω απο αυτές τις συνθήκες σε full down η μέγιστη θερμοκρασία που έχει φτάσει είναι 56C.
 
Other_Reality είπε:
Λοιπόν, πριν απο λίγο καιρό κονόμησα μια mobo 775 με τον q9550 και μια GT 240 και ένα coolermaster 450. O κολλητός μου το δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι που έκανε αναβάθμιση. Αγόρασα κουτάκι, dvd και το έδεσα. Η mobo αρνείτο να δουλέψει "fatal error, chassis intruded". Έκανα reset την cmos μπλά-μπλά, τελικά αγόρασα καινούργια gigabyte g41 combo.
Μηπως ο φίλος σου ειχε κάνει καμια ρύθμιση για να ανιχνεύει η μητρική ότι εχει ανοίξει το πλαινό καπάκι του κουτιού έχοντας συνδέσει και το αντίστοιχο καλώδιο; Μονο εκεί παει το μυαλό μου. Αλλα για δες και εδώ

Other_Reality είπε:
Το ξαναέδεσα, παστούλα-κούμπωμα, και το μπούταρα. Αρχικά μου έκανε εντύπωση που στο bios, με το save and quit το μηχάνημα έκλεινε αντί να κάνει reset, και μουλάρωσε κάνα δυο φορές στο power on. Εν τέλει, το κατάφερα, έβαλα τα 7άρια, drivers όλα καλά, αν και σε μερικά restart το μηχάνημα έκλεινε τελείως.
Έγώ πριν ενα τρίμηνο αγόρασα μια μητρική asus επίσης τύπου combo (εχει μεχρι και bluetooth επανω της) και όντως όταν σώζεις στο bios, κλείνει. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα όμως ανοίγει. Εχει UEFI bios και υποθέτω ότι και η δική σου τέτοιο bios εχει.

Other_Reality είπε:
Αφού τελικώς μπήκαν όλα, έκανα install ένα παιχνίδι για να δω τι ζόρια τραβάει το μηχάνημα. Μετά από 10 λεπτά syndicate, το pc έκανε απότομο power off. Mε έναν έλεγχο στις θερμοκρασίες είδα ότι ανέβαζε πάρα πολύ η cpu, με idle στα windows ξεκινούσε από τους 86-87 (μετά το crash) και σταδιακά κατέβαινε στους 46-48 σε όλους τους πυρήνες.

Το θέμα μου είναι, με δεδομένο ότι έχει κουμπώσει σωστά η ψήκτρα, μήπως έχει πάθει ζημιά η cpu, η μήπως η ψήκτρα (stock) έχει "πέσει". Και αν όλα αυτά λυθούν με νέα, καλύτερη ψήκτρα, το θέμα με το reset/restart που μπορεί να οφείλεται ;
Δε νομίζω να θες τροφοδοτικό αλλο από τη στιγμή που εχεις την ίδια cpu και κάρτα γραφικών. Σίγουρα όμως θα ειναι ταλαιπωρημένο. Πόσα watt είναι; Επίσης στη θέση σου θα αλλαζα ψύκτρα, αγοράζοντας τη μεγαλύτερη σε όγκο που μπορώ να βρω χωρίς όμως τη χρήση ανεμιστήρα. Η ψύκτρα που είχα στο προηγούμενο πισί μου ήταν αυτή . Ειχε ύψος 15 πόντους, χωρίς ανεμιστήρα και με quad core 2ης γενιάς στα 3Mhz δεν εφτανε η ζέστη μεχρι την κορυφή όταν έπαιζες παιχνίδι με απαιτήσεις. Ισως η ψύκτρα του επεξεργαστή σου να τον συνόδευε στη συσκευασία του (boxed πακέτο δηλαδή) και εγώ προσωπικά αυτά τα ανεμιστηράκια ΔΕΝ τα εμπιστεύομαι.

Τελος, κανε ενα update με το εργαλείο της gigabyte που αναβαθμίζει drivers και bios μεσα από τα windows.
 
@ takis : Εμένα δείχνει να ανεβαίνει αρκετά παραπάνω. Το PSU είναι κάτω BTW. Ίσα-ίσα, έχει και τον case fan ακριβώς δίπλα του να "τραβάει". Μόλις παρέλαβα μια καινούργια stock ψήκτρα, θα την δοκιμάσω και αυτή. Το μόνο που εύχομαι είναι να μην έχει ζημιά η cpu τελικώς. PSU αλλάζω, και θα μου μείνει και για το μέλλον πες, αν όντως οφείλεται τελικώς εκεί το θέμα. Απλά, μπορεί να βλέπω και λάθος ratings από το coolfan utility, όμως, το γεγονός του μη-reset, δηλαδή να μην κάνει σωστό restart το σύστημα, και από τα windows αλλά και από το Bios, μάλλον έχει να κάνει με το τροφοδοτικό, και τελικά με την ανεπάρκεια αυτού, να μην γίνεται και σωστή ψύξη όπως σωστά μου σύστησαν σε άλλο φόρουμ που πόσταρα το πρόβλημα. Νομίζω ότι το μόνο που μπορώ να κάνω για να σιγουρευτώ είναι να αλλάξω ψήκτρα και PSU.

@rygar : Aυτό με το UEFI Bios που λές μπορεί να ισχύει. Μια φορά δεν πρόλαβα να ξαναπατήσω το power και μου φάνηκε ότι πήρε μόνο του. Όμως τα ζόρια για το άναμμα παραμένουν κατά περιστάσεις. Αυτό με την προηγούμενη mobo και το chassis το έψαξα αρκετά, αλλα τελικά βαρέθηκα και απλώς πήρα καινούργια, Gigabyte, γιατί τις Asus τις σιχαίνομαι ! Το PSU είναι 450w coolermaster.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το psu ειναι επώνυμο και σε καλά watt αρκεί να μην κανεις γερο overclocking και το φορτώσεις με δίσκους και πεινασμένη vga (σε sli/crossfire κλπ κλπ). Τι αλλο να σου πω ρε φίλε. Κανε update όπως σου είπα και οπωσδήποτε τσεκάρισε αν όντως εχεις παλιότερη εκδοση bios. Μπορεί να διορθώσει προβλήματα. Εγώ δεν εχω θεματα μετά από σώσιμο στο bios, μονο αυτή η καθυστέρηση που κάνει όταν κλείνει και μενει κλειστό για περίπου 5 δευτερόλεπτα και ανοίγει μονο του.
 
@Other_Reality

Σίγουρα το μη σωστό reset μπορεί να οφείλεται και στον επεξεργαστή αλλά και στην μητρική. Όμως δεν δοκιμάζεις κανένα άλλο DVD/USB Stick των Windows για την εγκατάσταση? Ποτέ δεν ξέρεις... Μπορεί να έχει χτυπήσει κανένα αρχείο. Την έχω πάθει από τέτοια βλακεία.

@Rygar

Εγώ με τις ASUS είχα άλλο πρόβλημα. Πάταγα το Power Button για να ξεκινήσει και έκανε ένα μικρό άναμμα (λιγότερο από ένα sec) και ξανά έκλεινε από μόνο του για 3-4 sec και άνοιγε πάλι από μόνο του! Και όλα αυτά με ένα δικό μου πάτημα για να ανοίξει το PC.

BTW... η Silverstone SST-HE02 Heligon και η Thermalright HR-02 (ΟΧΙ η Macho) είναι τα καλύτερα CPU Coolers που έχουν κυκλοφορήσει!!! Είναι και τα 2 fanless και μπορείς να τα δουλέψεις άφοβα semi-passive για noiseless μηχάνημα.
 
Οντως ημουν πολύ ευχαριστημένος με την ψυκτρα αυτή, όμως αναγκάστηκα να τη δώσω πρώτον γιατί υποσχέθηκα σ'αυτόν που το πήρε ότι θα το έπαιρνε αυτούσιο και δευτερον δε θα χώραγε με τίποτα στο μίνι κουτάκι που εχω πλέον. Τεσπα, στο θεμα μας... :D
 
Απόψε θα τον συνδέσω στο internet, αφού του περάσω την νέα (stock πάντως πάλι) ψύκτρα, θα του κάνω updates και ευελπιστώ να παίξει σωστά. Διαφορετικά, θα κοιτάξω να τσιμπήσω και ένα μεγαλύτερο PSU μήπως εν τέλει έχει αυτό θέμα. Το ενδεχόμενο να είναι η mobo προβληματική δεν θέλω καν να το σκεφτώ πάντως ! Eίναι ολοκαίνουργια, αλλά στην τελική έχω καβάτζα και την "chassis intruded" για να πειραματιστώ ! Διάβασα πάντως στο manual της νέας mobo πως απαιτεί μίνιμουμ 500άρι τροφοδοτικό, όμως με δεδομένο ότι είναι ποιοτικό το Coolermaster δεν θα έπρεπε να αποτελεί εμπόδιο. Θεωρητικά όλα αυτά βέβαια, αφού στην πράξη τα ρημάδια σου βγάζουν προβλήματα στα πιο απίστευτα σημεία. Είχα ξεχάσει την άγρια ομορφιά του να στήνεις PC, τόσα χρόνια με το Ps3 και το λάπτοπ για σερφάρισμα είχα αράξει στα "ήσυχα" κυβικά μου !
 
Solved! Εν τέλει, η ψηκτρα ήταν το θέμα. Ενώ πατούσε καλά, και δούλευε ο ανεμιστήρας, για κάποιο λόγο δεν απέδιδε. Έβαλα νέα, στοκ της Intel, έβαλα μισή στρώση ακόμα πάστα, και όλα λειτουργούν κανονικά. Θεωρητικά, η παλιά είχε πιτσικαρει τόσο ώστε να μην ψυχει, αν και με το μάτι δεν κατάφερα να το δω. Ένας πυρήνας ακόμη δείχνει ζεστός, αλλά λογικά θα έχει κολλήσει ο σενσορας μιας και οι υπόλοιποι είναι δροσεροτατοι και δεν παρουσιάζονται κολλήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα