Προβληματάκι με κασσέτα Snes

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Καλημερα εχω ενα θεματακι με μια απο τις Snes κασσετες μου! "Επαιζε" λιγο το κελυφος σαν να μην ηταν καλα σφιγμενες οι βιδες.

Παιρνω λοιπον το εργαλειακι που εχω για τετοιου ειδους βιδες και βλεπω οτι οι βιδες δεν σφηγκουν , βιδωνουν μεχρι ενα σημειο και μετα γυρνανε "τρελα". Δεν ξερω αν το προβλημα ειναι στο κελυφος ή στις βιδες , μαλλον για το κελυφος το κοβω να εχουν φαγωθει οι βολτες...

Καμια ιδεα για να το σφιξω καλα; (εκτος κολες κτλ θελω να μπορω να το ανοιξω αν χρειαστει καθαρισμα ή κατι τετοιο)

Σκεφτηκα μηπως να εβαζα λιγο ταινια τεφλον στις βιδες μπας και σφιξουν αλλα δεν ξερω αμα θα κανω τιποτα θα το δοκιμασω αμα παω σπιτι.

Ευχαριστω εκ τον προτερων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγαλύτερες βίδες ίσως...

Απλώς μην το παρακάνεις και ανοίξει το πλαστικό.
 
Σίγουρα είναι το κέλυφος, πρέπει να το διέλυσε ο προηγούμενος. Λογικά δε φτιάχνεται ξανά, βάλε ταινία να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.....
 
Gogeta είπε:
Μεγαλύτερες βίδες ίσως...Απλώς μην το παρακάνεις και ανοίξει το πλαστικό.
Δοκίμασε πρώτα τεφλόν. Αν δε δουλέψει, το παραπάνω που πρότεινε ο φίλος Gogeta.

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις λiγη σούπερ κόλλα. Δε βλέπω λόγο να χρειαστεί ν' ανοίξεις το cartridge... Μονάχα προσοχή με την κόλλα γιατί σε υπερβολικές ποσότητες, αφήνει τη γνωστή "ασπρίλα" και μπορεί να σου χαλάσει το artwork :)
 
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες! Το teflon (αυτο που χρησιμοποιουν στα υδραυλικα) δεν εκανε τιποτα δυστυχως...

Kολλα δεν θελω να βαλω γιατι πες οτι θες για καποιο λογο να το ανοιξεις θα δυσκολευτεις πολυ...

geo2004z είπε:
Σίγουρα είναι το κέλυφος, πρέπει να το διέλυσε ο προηγούμενος. Λογικά δε φτιάχνεται ξανά, βάλε ταινία να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.....

Πριν δω το ποστ σου εβαλα 2 κομματακια μονωτικη ταινια ασπρη στο κατω μερος τις κασσετας ως προσωρινη λυση και ειναι σταθερη τωρα(την εβαλα στο σημειο που σπρωχνει την κασσετα το snes οταν πατας eject για να καταλαβεις) . Εσυ σε πιο σημειο θα ελεγες για ταινια;

Αμα βρω τιποτα βιδουλες που να ειναι ισα ισα λιγο μεγαλυτερες νομιζω θα ειναι το καλυτερο, αν αποτυχω το πολυ πολυ να σπασει το πλαστικο μεσα ετσι και αλλιως δεν κραταει :p . Αλλα τωρα που το σκεφτομαι θα μεινω μαλλον με την ταινια προς το παρον αφου ειναι απο κατω και δεν φαινεται και κραταει μια χαρα! Thanks και παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτείνω...

...να ελέγξεις και το κατσαβιδάκι σου, μήπως έχει λασκάρει η λαβή από το μέταλλο και σου δημιουργεί την αίσθηση ότι οι βίδες γυρνάνε τρελά, ενώ στην πραγματικότητα γυρνάει το μέταλλο μέσα στην λαβή του κατσαβιδιού. Συμβαίνει καμιά φορά, μου έχει συμβεί προσωπικά, ειδικά σε κατσαβίδι φτηνό, με τη διάφανη λαβή, γιατί λίγο δύσκολο να έχουν χαλάσει και τα τέσσερα πάσα ταυτόχρονα, στις τρύπες της κασέτας σου.

Αν δεν συμβαίνει το παραπάνω, μπορείς να βάλεις από μία μικρή σταγόνα κόλλα για πλαστικά στις τρύπες και αφού την αφήσεις να στεγνώσει σχετικά καλά, αλλά όχι πλήρως, να βιδώσεις τις βίδες εκ νέου, ώστε να καλουπώσουν νέα πάσα.
 
2 πασα εχουν οι κασσετες του Snes απο την πανω πλευρα ποιανει με κλιπς :

1609716-mortal-kombat-ii-super-nintendo-game-cartridge-0.jpg

και το εργαλειακι που δουλευω δεν ειναι κατσαβιδι ειναι ενα μασιφ σιδερο με κατι σαν εξαγωνο στην ακρη , κατι τετοιο :

3.8mm_gamebit1.jpg

Οταν παω σπιτι θα τσεκαρω και σε καμια αλλη κασσετα αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν φταιει το εργαλειακι.

Update το εργαλειακι ειναι μια χαρα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουπς...

...λάθος μου, νόμιζα ότι ήταν οι βίδες τύπου Tri-wing, που χρησιμοποιεί τελευταία η Nintendo, όπως στο Wii π.χ.
 
Η φωτογραφία του παιχνιδιού είναι τυχαία ή το πρόβλημα βρίσκεται στο Mortal Kombat 2? Αν ναι πραγματικά το έχεις λιώσει :)
 
Οχι δεν ειναι τυχαια η φωτο(δεν ειναι η δικια μου κασσετα βεβαια) Το παραξενο ειναι οτι το MK2 το εχω δυο φορες. Η παλια κασσετα που την εχω απο τα μεσα του '90 και την ειχα παρει μαζι με το Snes εχει περασει χιλιες δυο κακουχιες και εχει δουλεψει απειρες ωρες δουλευει μια χαρα και ουτε εχει χαλαρωσει ουτε τιποτα! Την ειχα κανει προπονηση απο μικρη μαλλον για αυτο :p .
 
Ajax87 είπε:
Πριν δω το ποστ σου εβαλα 2 κομματακια μονωτικη ταινια ασπρη στο κατω μερος τις κασσετας ως προσωρινη λυση και ειναι σταθερη τωρα(την εβαλα στο σημειο που σπρωχνει την κασσετα το snes οταν πατας eject για να καταλαβεις) . Εσυ σε πιο σημειο θα ελεγες για ταινια;
Εγώ είμαι πολύ φίλος της ταινίας. Ότι χαλάει στο σπίτι το επισκευάζω με ταινία και είμαι ήσυχος, καθώς είναι πολύ ανθεκτικό υλικό. Βέβαια, εμφανισιακά είναι άσχημη αλλά δε μου καίγεται καρφί.

Τι να σου πω?? Θα έβαζα σελοφάν διαφανές (τροφίμων) γύρω απτο κασετάκι και από πάνω ταινία για να κολλήσει στο σελοφάν και όχι πάνω στο κασετάκι. Σε περίπτωση που θες να το ανοίξεις για καθάρισμα να αφαιρέσεις το σελοφάν....
 
Οκ! Σας ευχαριστω για τις διαφορες λυσεις που μου προτεινατε , με τον ενα ή τον αλλο τροπο καπως θα το φτιαξω! :D
 
Ακριβώς...

geo2004z είπε:
Εγώ είμαι πολύ φίλος της ταινίας. Ότι χαλάει στο σπίτι το επισκευάζω με ταινία και είμαι ήσυχος, καθώς είναι πολύ ανθεκτικό υλικό. Βέβαια, εμφανισιακά είναι άσχημη αλλά δε μου καίγεται καρφί.
...έτσι είναι! Δεν υπάρχει τίποτα, που να μην φτιάχνεται με κολλητική ταινία... ή WD40!

4316154_700b.jpg

:p
 
Θα με περάσετε για κουτό αν πω πως δεν κατάλαβα τίποτα??? :baby2:
 
Πίσω
Μπλουζα