Προβληματικος Commodore 128.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.357
Αντιδράσεις
9.518
Πρόσφατα, μετα απο μια τυχαία γνωριμία, ειχα την ευκαιρια να αποκτήσω εναν ακομα Commodore 128 σε πολυ λογικη τιμη.



Μαζι με τον υπολογιστη, ηταν καποια εγχειρίδια, ενα Datasette και το τροφοδοτικό.



Μια μονοχρωμη οθονη composite Thomson VM 3102.





Ειπα να κανω μια προχειρη δοκιμη στον υπολογιστη.

Αυτο ειναι καλο.



Commodore 64 mode. Αυτο δεν ειναι καλο.



Dead Test Cartridge. Αυτο δεν ειναι καθολου καλο.



Η φωτογραφια δεν μπορει να μεταδωσει το ψηφιοαναλογικο ουρλιαχτό αγωνίας που βγαινει απο το ηχειο της τηλεορασης.

Το μηνυμα λαθους σε C64 mode ειναι ιδιο με αυτο που ειχα αντιμετωπίσει πριν πολλα χρονια και ειναι ενα απο τα πρωτα posts μου στο forum!

Τα αποτελεσματα του διαγνωστικού δεν ειναι ιδιαιτερα ενθαρρυντικά. Βεβαιως αυτα τα διαγνωστικά δεν ειναι ακριβη και ειναι πιθανο κατι αλλο να το κανει να δειχνει προβλημα σε ολες τις μνημες.

Αυτη την στιγμη δεν ειναι σιγουρος αν θα ασχοληθώ μαζι του και ποτε. Γενικα δεν εχω ιδιαίτερη τυχη με C128, εκτος απο τον 128DCR.
 
Δεν νομιζω να ειναι πιο προβληματικος απο τον δικο μου! :)
 
Ποτε δεν ξερεις με αυτα, αλλα τουλαχιστον στο δικο σου το SID ηταν μαλλον οκ.

Να μαντεψω οτι απο το 2018 δεν εχεις κανει τιποτα;
 
Δυστυχως τιποτα.
Αν το SID στο δικο μου ειναι σε socket και το χρειαζεσαι, μου λες
 
Εξαιρετική αγορά. Πριν 10+ χρόνια είχα πουλήσει έναν 128 για 60 ευρώ νομίζω σε ένα φίλο από εδώ μεσα. Πλέον το έχω μετανιώσει που τον έδωσα. Αυτός και ο Commodore 64C (που είναι στη συλλογή μου κουτάτος και ασπρουλιάρης σα να βγήκε τώρα από το εργοστάσιο) ηταν οι προάγγελοι της Α500, όσον αφορά το design.
 
Ειπα να ριξω μια ματια στο motherboard. Ειναι παρα πολυ βρωμικο.



Αλλα τουλαχιστον δεν φαινεται να του εχει βαλει κανεις χερι στο παρελθον.



Εκανα ενα πρωτο καθαρισμα και εβγαλα ολα τα ολοκληρωμενα που ειναι σε sockets και καθαρισα με contact cleaner τα sockets, διακοπτες, βυσματα, edge connectors κλπ.

Ανακαλυψα κανα δυο ολοκληρημενα RAM που ειναι σιγουρα απο την επισκευη του 2010 και ενας θεος ξερει αν ειναι καλα.

Δοκιμασα την μεθοδο του piggybacking πανω σε καποια ολοκληρωμενα μνημης.



Δυστυχως μεχρι στιγμης καμια βελτιωση.

Στην συνεχεια θα κανω ενα πιο βαθυ καθαρισμα και θα μετρησω μερικες τασεις σε στρατηγικα σημεια του motherboard.
 
Μπααααα δεν σας φοβαμαι εσας. Με τα μαγικα σας σε λιγες μερες, θα απολαυσουμε φωτος με τα μηχανακια να δουλευουν gg.
 
Εχω τις αμφιβολιες μου. Δεν εχω τα καταλληλα εργαλεια (ενα καλο ic tester, οπως το BackBit Chip Tester Pro V2), δεν εχω ενα αξιοπιστα καλο μηχανημα που να ειναι socketed για ευκολες δοκιμες και δεν εχω και τα απαραιτητα ανταλλακτικα (μνημες, 74LS ολοκληρωμενα που θελει κλπ).

Θα κανω ομως μια προσπαθεια γιατι εχω τρια C128 και μονο ενα δουλευει περιστασιακα.
 
Εκανα ενα καλυτερο καθαρισμα, εφυγε η σκόνη, το χώμα, η χλωρίδα και η πανίδα της Αχαΐας. Κανονικα αυτο ηθελε πλυσιμο με νερο και υγρο πιατων, αλλα δεν ηθελα να μπλεξω επειδη εχει αυτο το κουτι του TV tuner που κραταει νερα και ειναι λιγο μπελας να στεγνωσει.

Το επομενο μου βημα ηταν να ριξω μια ματια στις τασεις σε διαφορα κρισιμα σημεια του motherboard. Παρολο που το πολυμετρο μου πνέει και αυτο τα λοίσθια, δεν παρατηρησα τιποτα περιεργο.



Σκοπευα να κανω πολυ περισσοτερα το σαββατοκυριακο, αλλα τελικα αρπαξα ενα κρυωμα και ημουν στην πολυθρονα με το τηλεκοντρολ στο ενα χερι και το τσαι στο αλλο. :sick:

Μπηκα στην διαδικασια να αφαιρεσω τα μη απαραιτητα ολοκληρωμένα, roms, sid κλπ και να τρεξω το dead test χωρις αυτα μονο και μονο για να διαπιστωσω οτι με ειχαν κοροϊδέψει και δεν ειναι dead test αυτο που ειχα αγοράσει, αλλα diagnostic cartridge. Η διαφορα τους ειναι το dead test μπορει να λειτουργήσει ακομα και σε υπολογιστη που δεν μπορει να δειξει σωστα στην οθονη και παρακαμπτει διαφορα ολοκληρωμενα στην πλακετα και ετσι ειναι πιθανο να μας δωσει λιγο καλυτερες ενδειξεις. Απ' οτι φαινεται, δεν υπάρχουν dead tests για Commodore 128, οποτε θα πρεπει να τρεξει κανεις αυτα του commodore 64. Υπαρχουν διαφορα πολυ βολικα cartridges που περιέχουν και τα δυο διαγνωστικα μαζι. Ισως θα πρεπει να παρω ενα τετοιο καποια στιγμη.

Εριξα και μια ματια στα service manuals του Commodore 128. Το επισημο της commodore ειναι υπερβολικα υψηλου επιπεδου για μενα, ειναι σαν μια μαιμου να διαβαζει το manual ενος πυρηνικού αντιδραστήρα. Το Sams Computerfacts ειναι πολυ πιο προσβασιμο, αλλα δεν βολευει καθολου σε μορφη pdf γιατι εχει σελιδες που ανοιγουν και απλωνουν (σαν το Playboy ενα πραγμα :diablotin: ) και δεν βγαινει πολυ ακρη οταν ειναι κομμενες σε τοσες διαφορετικες σελιδες στο pdf. Αυτο που νιωθω οτι θα ειναι περισσοτερο χρησιμο ειναι αυτο που συνοδευει το διαγνωστικο, Diagnostic Instruction and Troubleshooting Manual. Χωριζει τα παντα σε απλα, κατανοητα βηματα και πιστευω οτι μπορει να το χρησιμοποιησει ακομα και ενας αρχαριος στο θεμα.

Με την αναγνωση και μερικα video απο το youtube, εχω μερικες ιδεες για το επομενο βημα, μολις νιωσω λιγο καλυτερα.
 
κραταει νερα και ειναι λιγο μπελας να στεγνωσει.
I use VERTO electric blower 500w, χρωματος λαχανι με μαυρο, τελειωμα.
Λειτουργιες Φυσα-Ρουφα τραβατονε
2 years guarantee, dust bag included (με φερμουαρ αδειασματος)
Κανα 25αρι. Φυσορουφα τα παντα ολα.
Απο το πατωμα, ψηλα ως το ταβανι φτανει
Verto ο φυσορουφουλας, σβελτρα και μανι μανι
 
Εχω blower αλλα ειναι μαλλον υπερβολικα βαρβαρο για κατι τοσο παλιο, πολυπλοκο και ευαισθητο.
 
Eνα πιστολακι μαλλιων στην χαμηλη σκαλα και αποσταση 20-30 εκ. θα το στεγνωσει σε λιγη ωρα. Για πολυ βρωμα, electrocleen
 
Διαβάζοντας το manual του διαγνωστικού τεστ, διαπίστωσα οτι εφόσον βρισκει λαθη κατα την διαρκεια του Stack Page Test, δεν εχει νόημα οτιδήποτε βλέπουμε παρακάτω, πριν διορθώσουμε αυτα τα προβλήματα. Τα ολοκληρωμένα που αναφέρει σαν προβληματικά σε αυτο το τεστ ειναι οι μνήμες στις θέσεις u42, u43 και u45.

Μιας και ειχα ακριβως τρια ολοκληρωμένα ram επιπλεον εκανα μια τελευταια προσπάθεια με το piggybacking και στις τρεις αυτες θεσεις ταυτόχρονα. Μετα απο καμποση φασαρια για να καταφέρω ολα τα pins να ακουμπάνε σε ολα τα ολοκληρωμένα, ετρεξα για μια ακομα φορα το διαγνωστικό, με ενα πολυ διαφορετικο αποτελεσμα!



Παρα πολυ ενθαρρυντικό, αλλα σιγουρα οχι τελειο οπως μας δειχνουν οι ασχετοι χαρακτήρες σε διαφορα σημεια της οθονης. Αποφασισα λοιπον να αφαιρέσω τις μνημες σε αυτες τις θεσεις, να βαλω sockets και να τοποθετήσω τις δικες μου.

Ξεκινησα προσθέτοντας λιγο φρεσκο καλάι στα ποδαράκια των ολοκληρωμενων που θα βγουν. Ειπα να χρησιμοποιήσω το ZD-8915 desoldering station, αλλα για πρωτη φορα συναντησα σημαντικη δυσκολία. H commodore, οπως εκανε περαστασιακα, ειχε κοψει τα ποδαρακια υπερβολικα κοντα στην πλακετα και ηταν αδυνατο να καταφερω να βαλω την μυτη του πιστολιου αρκετα βαθια για να πιασει το καθε ποδαρακι. Δεν επέμεινα για να μην γινει καμια ζημια.

Ειπα λοιπον να χρησιμοποιήσω το Atten 858D+ hot air station. Προετοίμασα την περιοχη με kapton tape για να προστατεύσω τα υπολοιπα στοιχειά γυρω απο τα ολοκληρωμενα που θελω να βγαλω. Τα τρια τσιπακια βγηκαν σε χρονο μηδεν και απ' οσο μπορω να δω, χωρις προβληματα στην πλακετα.



Ειπα να δοκιμασω να καθαρισω τις τρυπες με τα hollow needles και τον θερμο αερα.



Το πείραμα ηταν πολυ επιτυχημενο. Πολλες τρυπες καθάρισαν τελειως και στις υπολοιπες το καλαι ηταν πανω απο την τρυπα και οχι μεσα.



Οποτε με λιγο desoldering braid και ελαχιστη προσπάθεια ολα ηταν ετοιμα για νεα sockets.



Ολα ετοιμα για την πρωτη δοκιμη.



Και δυστυχως ειμαστε εκει που ξεκινήσαμε. Ακριβως τα ιδιο αποτελεσμα με την ιδια αλληλουχία.



Βεβαιως δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι οι μνημες που ειχα ειναι σωστες, οποτε μπορει να αντικατέστησα χαλασμενες με χαλασμένες. Ή να ειναι κατι εντελως άσχετο.

Αυτα για την ωρα. Εχω μια ακομα ιδεα, ενα κολπακι που μας επιτρεπει να αντιστρέψουμε τις δυο μπανκες απο 64kb και να ξεκιναει ο υπολογιστης με την δευτερη, αλλα επειδη ειμαι ακομα λιγο χαλια, δεν ξερω αν και ποτε θα γίνει αυτο.
 
Ok με εφαγε η περιεργεια και εκανα το λεγομενο R29/R30 Swap trick, οπου σηκώνουμε το ποδαρακι καθε μιας απο τις δυο αντιστάσεις και το συνδέουμε εκει που πηγαινε το ποδαράκι που σηκωσαμε της αλλης. Με αυτο τον τροπο αντιστρέφουμε τις δυο μπανκες των 64kb (LO και HI) και ετσι θα δοκιμασουμε την αλλη σειρα απο μνημες.



Δεν πρεπει να ξεχνάμε οτι πλεον το τεστ θα τα δείχνει αναποδα απ' οτι ειναι, δηλ. οταν αναφερει προβλημα σε ενα ολοκληρωμενο της κατω σειρας, τοτε στην πραγματικότητα εννοεί το αντιστοιχο ολοκληρωμένο της πανω σειράς.

Δυστυχως ομως τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα, αφου στο Stack Page Test εχουμε 5 ολοκληρωμένα ελαττωματικά.



Μετα απο λιγο κολλαει ο υπολογιστης πριν προλαβει καν να ολοκληρώσει ενα πληρες σετ απο τεστ.



Εχουν τελικα τοσες μνημες προβλημα; Ειναι πιθανο γιατι ειναι Micron Technology που θεωρούνται εξαιρετικα αναξιοπιστίες. Μπορει ομως να ειναι και αλλου το προβλημα, στους πολυπλέκτες 74LS257, στην MMU, στον επεξεργαστη κλπ.

Ποιο θα ειναι το επομενο βημα;

Θα πρεπει να ανοιξω ενα απο τα αλλα C128 και να δοκιμασω την MMU. Δυστυχως ο επεξεργαστής κατα κανονα δεν ειναι σε socket στα 128, οποτε θα πρεπει να μπω σε δουλειες και δεν ειναι να πεις οτι μπορω να εμπιστευτω οτι τα ολοκληρωμενα απο τα αλλα μηχανηματα ειναι σιγουρα καλα.

Πολυπλεκτες εχω μονο 74F257 που 99% δεν ειναι συμβατοι, θα πρεπει να παρω αλλους.

Ενα dram tester κοστιζει 40€, ενω το SaRuMan 128 που αντικαθιστα ολες τις μνημες με μια πλακετουλα ειναι γυρω στα 30€. Καλα για μνημες δεν συζηταμε γιατι για δοκιμασμενες καλες μνημες τουλαχιστον 5€ η μια...
 
Κατεβασα τον βασικο μου 128 ο οποιος εχει αναπτυξει το κουσουρι να μην ξεκιναει παντα με την πρωτη και οταν τον πιανουν οι στραβες τοτε να δειχνει διαφορετικα πραγματα καθε φορα που αναβει. Με το διαγνωστικο ομως παντα ολα τελεια.



Εβγαλα την MMU απο αυτον και την δοκιμασα στον ασθενη. Δυστυχως το προβλημα παραμενει.



Την MMU που εβγαλα την δοκιμασα στον αλλο και ολα δειχνουν οκ.



Για την ωρα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που να μην θελει λεφτα ή ενα σωρο desoldering και soldering...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειπα να μην χαλασω αλλα λεφτα για τον Commodore 128 για την ωρα, οποτε το επομενο πραγμα που εκανα ηταν να αγοράσω ενα SaRuMan-128, ενα κύκλωμα απο αντικαθιστά ολη την βασικη μνημη του 128. :fafoutis:



Ειναι μικροσκοπικό.



Αγορασα και ενα σωρο ολοκληρωμένα που συναντά κανεις σε C64/128.



Πλάκωσα με το hot air station και εβγαλα ολες τις μνημες (και τα sockets που ειχα βαλει). Ειχα φρεσκάρει λιγο το καλαι σε καθε ολοκληρωμένο, οποτε δεν δυσκολεύτηκα ιδιαιτερα με την αποκόλληση. Ενα ολοκληρωμενο διαλυθηκε μολις το ακουμπησα, χωρις να βαλω παραπανω δυναμη απο τα αλλα. Ισως ειχε περασει υγρασια μεσα στο πλαστικό κάλυμμα του ολοκληρωμενου απο τα ποδαρακια του;



Αμεσως μετα την αφαιρεση των ολοκληρωμένων. Η περιοχη θα χρειαστει σοβαρο καθαρισμα.



Δυστυχως μετα εμπλεξα με 1002 με την πραγματικη ζωη, κουραση απο την δουλεια κλπ. Χαλασε η τηλεφωνικη γραμμη για δυο εβδομαδες, οποτε ετρεχα και με αυτο. Ετσι δεν εχω προχωρήσει καθολου με την επισκευη, αλλα ελπιζω συντομα να εχω περισσοτερα να αναφερω.
 
Τωρα που εχω ελευθερο χρονο ειπα να ολοκληρωσω την τοποθετηση του SaRuMan-128. Το πιο χρονοβορο μερος της διαδικασιας ηταν ο καθαρισμος της πλακετας μετα την αφαιρεση των ολοκληρωμενων.

Αποφασισα να χρησιμοποιησω τον σταθμο κόλλησης Ksger T12 με μυτη Τ12-BC3. Εχει μια επίπεδη επιφάνεια υπο 45° γωνια και ειναι οτι πρεπει για χρηση μαζι με desoldering wick. Την ειχα δοκιμασει εν συντομια μονο μια φορα παλιοτερα οποτε τωρα ειναι η πρωτη φορα που την χρησιμοποιησα για δουλεια και εμεινα πολυ ικανοποιημένος.



Με την Τ12-BC3 δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα να χρησιμοποιήσω πρακτικα οποιοδηποτε wick και να κανω γρηγορο και αποτελεσματικο καθαρισμα. Μαλιστα εβγαλα καποιες παλιες wicks που ειχα αγοράσει πριν πολλα χρονια και δεν ειχα ποτε καταφερει να χρησιμοποιήσω επιτυχως και παρολο που ειχε μαυρισει καπως ο χαλκος δουλεψαν ολες πολυ καλα. Βεβαιως την καλυτερη δουλεια εκαναν οι goot wick που ειχα αναφερει και παλιοτερα.



Αφου αφαίρεσα ολο το επιπλεον καλάι, φρόντισα να καθαρίσω επιμελώς και ολες τις τρυπες που θα χρειαστεί το SaRuMan-128. Τελος ηρθε το καθάρισμα του flux που ειναι για μενα το πιο ενοχλητικό μερος της ολης ιστορίας. Το αποτέλεσμα ομως ειναι εξαιρετικό και ειμαι πολυ ικανοποιημένος.



Πλεον, η τοποθετηση του SaRuMan-128 ειναι παιχνιδακι. Παρολο που εκανα την ζωη μου πιο δυσκολη προσθέτοντας sockets (κατι που δεν ειναι απαραιτητο) η ολη διαδικασια πηρε μονο μερικα λεπτα.




Εκανα την πρωτη δοκιμη με το διαγνωστικο cartridge. Παταω το κουμπι και το μηχανημα αρχισε να λειτουργει φυσιολογικα. Ειναι ενα θαυμα των Χριστουγεννων! Περασαν ολα τα τεστ που περνανε χωρις το wiring harness. :D :happyjump:



Συνδεσα το πληκτρολογιο και εκανα μια πιο λεπτομερη δοκιμη. Χρησιμοποιώντας το Tapecart SD ετρεξα διαφορα πραγματακια, ολα δουλεψαν χωρις προβλημα.



Μελλοντικά θα πρεπει να καθαριστεί ο υπολογιστής εξωτερικά, να αντικατασταθεί το χαλασμένο SID και να αντικαταστήσω την μεταλλικη ασπιδα EMI με ψυκτρες στα ολοκληρωμένα που χρειάζονται.
 
Πίσω
Μπλουζα