Επισκευη Sega Saturn controller ports

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.354
Αντιδράσεις
9.513
Θα ξεκινησω με μια ανακεφαλαίωση του προβληματος, για οσους δεν εχουν παρακολουθησει ή θυμουνται τι ειχε συμβει.

Οταν απεκτησα το Retro-bit Saturn Wireless 8-button Arcade Pad 2.4GHz διαπιστωσα οτι δεν λειτουργει με την βασικη μου κονσολα (αυτη που εχει το Rhea ODE). Η κονσολα αυτη συνεργαζεται μονο με τον αυθεντικό ενσύρματο χειριστήριο. Δοκιμάζοντας το ασυρματο χειριστηριο στην δευτερη κονσολα που ειχα ειδα οτι λειτουργεί φυσιολογικά, οποτε και εκανα τράμπα τα controller port boards (η Sega τα ονομαζει PIO boards) και ετσι δουλεψε σωστα και με την βασικη μου κονσολα. Συνεπως το προβλημα βρισκεται το PIO board της μιας κονσολας. Βρηκα κανα δυο αναφορες στο web, αλλα τιποτα συγκεκριμενο και σιγουρα οχι καποια λυση.

Αργοτερα, οταν απεκτησα το Wingman Converter SD, επισκέφτηκα παλι το θεμα και διαπίστωσα οτι ουτε αυτο λειτουργεί με το προβληματικό PIO board. Η δυνατοτητα του Wingman Converter SD να τροφοδοτείται απο εξωτερικη πηγη παρέκαμψε το προβλημα και μας εδωσε ενα ακομα κομμάτι του παζλ, αφου φαίνεται οτι το θεμα εχει να κανει με την τροφοδοσια ρευματος απο την κονσολα προς το χειριστήριο. Το κλασσικό ενσύρματο χειριστήριο εχει ελαχιστη κατανάλωση, οποτε θα λειτουργει υπο σχεδον οποιεσδήποτε συνθηκες, αλλα οτιδήποτε πιο απαιτητικό φαινεται να εχει εχει προβλημα.

Τοτε υπέθεσα οτι το προβλημα μπορει να οφείλεται στους ηλικιωμένους πυκνωτές του PIO board. Ειπα και εγω λοιπον να αφιερωσω λιγο χρονο για να τους αλλαξω, μηπως καταλήξουμε στη λυση του μυστηριου αυτου. Δεν θα παρουσιασω την αποσυναρμολόγηση της κονσολας, αυτα τα εχουμε ξαναδει.

Ο ασθενης και οι καινουριοι πυκνωτες.



Μετα την αλλαγη. Οι παλιοι πυκνωτες ηταν κοντόχοντροι και οι καινουριοι ψηλόλιγνοι, οποτε τους εβαλα ξαπλωτούς, για να μην δημιουργούν εμποδιο στην τοποθέτηση της μεταλλικής ασπίδας του PIO board.



Η δοκιμη. Δυστυχώς δεν αλλαξε η προβληματική συμπεριφορά. Ακομα παιζει σωστα με το ενσυρματο χειριστηριο και τιποτα παραπάνω.



Ειχα τοτε μια έμπνευση και μετρησα την ταση στην θυρα του χειριστηρίου. Κανονικα θα επρεπε να ειναι 5V, αλλα βρήκα οτι ηταν μεταξυ 4.3 και 4.6V. Ακολούθησα την διαδρομη στην πλακετα και εφτασα σε κατι που μαλλον ειναι αντίσταση, αλλα πανω στην πλακέτα λεει F1, κατι που συνηθως σημαινει ασφάλεια. Απο το βυσμα της κονσολας ερχεται στην μια μερια της αντίστασης και απο την αλλη συνεχιζει προς τους πυκνωτες και το βυσμα του χειριστηριου. Στο βυσμα της κονσολας ειχε μονιμα λιγο πανω απο 5V. Πονηρος ο βλαχος, ειπα και εγω να δοκιμασω να παρακαμψω την ασφαλεια/αντισταση ως παρακάτω.



Το αποτελεσμα ηταν επιτυχια. Πλεον λειτουργει απολύτως φυσιολογικα ακομα και με το ασύρματο χειριστήριο!




Για του λογου το αληθες ειπα να παιξω και λιγο Virtua Cop 2.





Εδω βεβαιως αξιζει να πουμε οτι δεν ειναι ακριβως ιδανικη η λυση, αλλα δεν εχω γνώσεις για να αντικαταστήσω την υπάρχουσα ασφαλεια με κατι αλλο που και να δουλεύει, αλλα και να λειτουργεί σαν ασφάλεια. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι οτι θα χρησιμοποιώ αυτη την κονσολα, ειναι για backup. Αλλα τουλάχιστον μου εφυγε η περιέργεια.

Εύφημος μνεία στο desoldering wick Goot Wick CP-1515 που ειχα προμηθευτεί προ καιρου και βρηκα την ευκαιρια να δοκιμάσω τωρα. Εχω δοκιμασει πολλα wicks και τα περισσότερα (κυριως τα πιο ανώνυμα) δεν λενε τιποτα. Αυτο εδω φαίνεται να κανει καλη δουλειά.

 
Πίσω
Μπλουζα