Προβλημα με μονιτορ Amstrad

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
Εκει που παρακολουθουσα τηλεοραση (μεσω mp3) απο το εγχρωμο μονιτορ του Amstrad ξαφνικα η εικονα εξαφανιζεται και μενει μονο ο ηχος. Θα δουλευε περιπου 30 λεπτα χωρις προβλημα και ξαφνικα η εικονα πηγε βολτα. Εχει κανεις καμια ιδεα για το ποιο θα μπορουσε να ειναι το προβλημα?
 
portarinos78 είπε:
Εκει που παρακολουθουσα τηλεοραση (μεσω mp3) απο το εγχρωμο μονιτορ του Amstrad ξαφνικα η εικονα εξαφανιζεται και μενει μονο ο ηχος. Θα δουλευε περιπου 30 λεπτα χωρις προβλημα και ξαφνικα η εικονα πηγε βολτα. Εχει κανεις καμια ιδεα για το ποιο θα μπορουσε να ειναι το προβλημα?
χμμ... για κουνα λιγο το RGB βiσμα του μονιτορ που παει στο MP3. Αν φταιει αυτο θα το διαπιστωσεις αμεσως και ισως το προβλημα μπορει να λυθει με ενα απλο καθαρισμα των επαφων μεσα στο MP3.
 
Ρε 'σεις ??? Modulator για να βλέπεις TV είναι το MP3?????:eek:

Πω πω και έφαγα ένα σκάλωμα, βραδυάτικα.... :D

Ακου έβλεπα τηλεόραση (μέσω .mp3) ....... :wacko::loco::loco: :D
 
Δυστυχως ακομη και οταν αποσυνεδεσα το ΜΡ3 απο το monitor και το καρφωσα στο πληκτρολογιο παλι το ιδιο συνεβη οποτε συμπεραινω οτι προκειται καθαρα για προβλημα του μονιτορ. Απλα φοβαμαι οτι κανενας ηλεκτρονικος δε θα ασχοληθει γιατι θα το θεωρησει μπελα για κατι τοσο παλιο. Αν ειχατε καμια αλλη ιδεα ισως να βοηθουσε για να παω με συγκεκριμενες προτασεις σε τεχνικο :confused: :confused:
 
Για το συγκεκριμένο ζήτημα δεν έχω κάποια ιδέα, ίσως κάποιοι σκληροπυρινικοί retroμάστορες. (Arc). Ρώτησε τον.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το πώς ακριβώς συνέδεσες το mp3 με το μόνιτορ και λειτούργησε σαν τηλεόραση; Και τι mp3 είναι αυτό; Υπάρχει κανένα link;
 
Αν είχες διαβάσει...

...αυτό που έγραψε, λίγο πιο πάνω ο teflon, θα είχες καταλάβει τι είναι το Amstrad MP3... :)

ρετρό κομπιουτερο-περιφερειακό πλέον...

Πληροφορίες για το TV-Tuner Amstrad MP3 εδώ και για τα Modulators Amstrad MP1/MP2 εδώ.
 
ΑΑΑΑΑ

Το είχα διαβάσει, αλλά δεν είχα καταλάβει.

Τώρα κατάλαβα
 
Εγώ λέω ότι το Mp3 τα έφτυσε από υπερθέρμανση.

@Portarine, εμένα προσωπικά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να χρησιμοποιείς την οθόνη του 6128 για να βλέπεις ΤV, αλλά εγώ είμαι εγώ.... Δεν αντέχουν πλέον από ηλεκτρονικής φύσεως και επιμένω ότι χάλασε το MP3. Για το MP2 είχα διαβάσει ότι μετά από κάποια ώρα θερμαινόταν και δε μπορούσε να δώσει το ρεύμα που έπρεπε με αποτέλεσμα να μη δουλεύει το drive....
 
Rygarako αγορι μου μαλλον δε με παρακολουθεις.:biglaugh::biglaugh:

Ειπα οτι ακομη και οταν συνεδεσα πλεον το μονιτορ απευθειας και μονο με το πληκτρολογιο συνεβη το ιδιο οποτε μαλλον το μονιτορ δε παει καλα. Επισης οταν λεω οτι βλεπω τηλεοραση φαντασου οτι οπως μαστορευω αλλα πραγματα για λιγη ωρα την εχω για συντροφια ή για να μη χασω κατι που παιζει εκεινη την ωρα. Σαφως και δε στηνομαι να δω εργο ή κατι αλλο για ωρα.
 
maxouli είπε:
Για το συγκεκριμένο ζήτημα δεν έχω κάποια ιδέα, ίσως κάποιοι σκληροπυρινικοί retroμάστορες. (Arc). Ρώτησε τον.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το πώς ακριβώς συνέδεσες το mp3 με το μόνιτορ και λειτούργησε σαν τηλεόραση; Και τι mp3 είναι αυτό; Υπάρχει κανένα link;
XAXAXA !!! :rofl: :rofl:

Maxouli είσαι χειρότερος από 'μένα........:biglaugh::biglaugh:

Νομίζω οτι πρέπει να δώσουμε πάλι εξετάσεις για να λέμε τον εαυτό μας "Amstrad User" .... :biglaugh:
 
portarinos78 είπε:
Rygarako αγορι μου μαλλον δε με παρακολουθεις.:biglaugh::biglaugh:Ειπα οτι ακομη και οταν συνεδεσα πλεον το μονιτορ απευθειας και μονο με το πληκτρολογιο συνεβη το ιδιο οποτε μαλλον το μονιτορ δε παει καλα.
Οντως δε το προσεξα καν. Ανοιξέ το ρε και δες μήπως έχει καμια ψυχρή κόλληση. Για να έχει ήχο όπως λες, σημαίνει ότι το PSU είναι ΟΚ, άρα δες την πλακέτα πίσω από το πολυβόλο. :D
 
Ok mate με τη πρωτη ευκαιρια λεω να κανω μια αποπειρα.
 
Μισό λεπτό, ρε παιδιά...

Rygar είπε:
Για να έχει ήχο όπως λες, σημαίνει ότι το PSU είναι ΟΚ
...ο ήχος του Amstrad (του απλού, όχι του plus) βγαίνει από το monitor; Εγώ ήξερα ότι βγαίνει από το μεγαφωνάκι στο πληκτρολόγιο.

Άρα το MP3, δεν έχει δικό του ηχείο; Έχει... Και δική του τροφοδοσία έχει, λοιπόν, έτσι δεν είναι;Τροφοδοτείται από το PSU του monitor; Μάλλον όχι...

Επομένως ο ήχος που ακούει ο portarinos78, δεν προέρχεται από το monitor... από το tuner προέρχεται... Είτε είναι νεκρό λοιπόν, είτε ζωντανό το monitor, εμείς ήχο θα ακούμε όπως και να 'χει, έτσι δεν είναι;

Άρα μπορούμε κάλλιστα να έχουμε ένα καμένο έγχρωμο Amstrad monitor, άλλα ήχο να ακούμε, μια χαρά!
 
Οχι, βλακεία είπα. :mad: :mad: :mad: :mad:

Ο ήχος βγαίνει από το μεγαφωνάκι του 6128.
 
Σωστος!!!! κι εγω αποβλακωθηκα εντελλως και ξεχαστηκα οτι το μεγαφωνακι ειναι στο πληκτρολογιο. :cool: :cool: Anyway μαλλον προκειται για καμμενο μονιτορ ή κατι τετοιο αλλα ποια θα μπορουσε να ειναι η πιο απλη εκδοχη. Εχει τυχει κατι αναλογο σ'εσας (το πιθανοτερο βεβαια) και τι ηταν?
 
Πίσω
Μπλουζα