"Προβλημα" με Floppy

yazoo

RetroWannaBe
Joined
15 Οκτ 2007
Μηνύματα
43
Αντιδράσεις
0
παιδια καλησπερα

αν το ξερει καποιος...σκαλισα το jumper που εχει να κανει με το drive αυτο δλδ που διαλεγεις d0 d1 κλπ και τωρα δεν θυμαμαι πιο ειναι το αρχικο setting με αποτελεσμα να μην μπορω να "δω" το floppy...αν ξερει καποιος τι ακριβως κανω ας κανει ενα κοπο να μου πει...
 
Βασικά εγώ δεν κατάλαβα αν το drive σου είναι εξωτερικό η εσωτερικό...Ανέβασε καμία φώτο να δούμε τι ακριβώς γίνεται.Λογικά ένα jumber είναι όλο και όλο...
 
ειναι το εσωτερικο της απλα πειραξα το μοναδικο jumper και τωρα δεν θυμαμαι που ηταν αρχικα...
 
Τι μάρκα είναι να το κοιτάξω..
 
Σου παραθέτω φωτογραφία του spare φλοπυ μου για Α500, το οποίο ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΚ. Σου έχω σημειώσει πώς πρέπει να μπει το jumperάκι, με την προϋπόθεση να έχουμε το ίδιο φλοπυ. Υποθέτω όμως πώς σε όλα το ίδιο πρέπει να είναι.

 
Δεν γνωρίζουμε αν έχει όμως Chinon...Ρε yazzo τι μάρκα είναι το drive σου?
 
ναι παιδια ειναι ενα chinnon fb 354 thanks ....

opote paei sti theseis kato dexia etsi ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρατάς το φλοπυ ακριβώς οπως στη φωτογραφία και τοποθετείς το jumper όπως σου έχω σημειώσει στο κόκκινο τετραγωνάκι.
 
thanks to ekana idi alla eno anavei to lampaki tou drive gia ligo meta apo 2-3 sec stamataei kai den fortonei tpt...kamia idea ?
 
Μήπως η δισκέτα είναι χαλασμένη; Τη διάβαζε πριν; Εχεις δισκέτα workbench να ξεκινήσεις; Δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπέρα. Αλήθεια, γιατί πείραξες το jumperaki; Οχι ότι μου πεφτει λόγος, απλά έχω περιέργεια.
 
haha ok man tha sou po ...apla giati kati drives chinnon kanoun se ena arxaio synth pou exo kai eipa bas kai tin glitoso me to drive tis amiga...telika edosa 120 evro gia ena floppy apo america kai xalasa kai to drive apo oti fenetai hahaha.....exo kamia 200ria disketes edo pera opote me vlepo na dokimazo an doulevei kamia oli mera...pantos anoigei kanonika to computer exei sima sto monitor to lampaki tou drive doulevei molis valo disk mesa apla den fortonei tpt kai meta apo ligo svinei...

thanks pantos....

tha koitaxo an exo kai kamia kainourgia plexouda gia ton controller tou drive...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τσεκάρισε το φλοποκαλώδιο εάν πατάει καλά και στις 2 πλευρές (motherboard και φλοπυ). Μήπως έχει στραβώσει κανένα πινάκι κλπ.
 
will do that ....thanks again

mallon to "problima" egine provlima kanoniko giati apo oti eida tora apo ta pinakia tou controller sto motherboard leipei 1 ...mporei na tkekarei kapoios i an xerei an einai ontos etsi dld na leipei 1 ?...an oxi fovamai oti telos to floppy...

den fenetai spasmeno apla einai ena keno ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
yazzo..το drive αυτό που έχεις δεν ήταν το εργοστασιακό της Amiga αλλά από παλιό PC..Έχω δυο τέτοια και δεν γίνονται μέχρι στιγμής..Σε αυτό το Drive εάν βάλεις μια δισκέτα και μετά ανοίξεις την Amiga φορτώνει κανονικά..έχει ασυμβατότητα βεβαίως..νομίζω τρέχει μόνο non dos δισκέτες.Υπάρχει στο internet σχέδιο τζαμπερόματος για κάποια drives του PC για να δουλέψουν στην Amiga.
 
periergo giati afto eixei amiga mesa den to allaxa pote...aplos tora an eides prosexa oti sta pin tou controler sto mother leipei ena pin...etsi einai to motherboard i mipos to espasa opote to xexname ?
 
Δεν θυμάμαι να λείπει κανένα ποδαράκι...Θα ψάξω και θα σου πω..περίμενε
 
Λοιπόν..πάρτε ένα πίνακα που σας λέει ποια drive να κυνηγάτε..Από αυτόν τον πίνακα έφτιαξα ένα drive από PC πλήρες συμβατό κανονικά για Amiga..

Πίνακας disk drive συμβατών για Amiga

Θα ξετρελαθείτε βοηθάει πολύ!
 
ok man an mporeis na deis an se sena leipei episis i oxi let me know edo mesa...
 
Μπορείς να γράφεις Ελληνικά βρε..στραμπούληξα τα μάτονέ μου!! :)

Δεν έχω το συγκεκριμένο drive..μπορεί να είναι το ίδιο εξωτερικά αλλά είναι FZ 354..
 
οκ μαν σορρυ λεω για τον κοντρολλερ πανω στο motherboard οχι για το drive...αν καποιος το ξερει ας κανει ενα κοπο να απαντηση για να μην ψαχνωμαι αδικα...
 
Πίσω
Μπλουζα