Προβλημα με Paypal!!!!

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
Παιδιά, εχω σοβαρό πρόβλημα. Θελω να στείλω χρήματα σε κάποιον και μου πετάει μήνυμα "This payment cannot be funded with a credit card at this time.

". Μεχρι εχθες το βραδι εκανα κινησεις. Ειμαι Verified member, δηλαδη το 1.50€ το πληρωσα. Η αληθεια ειναι οτι την περασμενη εβδομαδα εκανα αρκετες αγορες αλλα δεν ηταν πανω απο 1000€. Η αληθεια ειναι οτι το balance που φαίνεται εαν πας στο My Account\Overview είναι 0. Δεν ξερω εαν παιζει ρολο. Επισης δεν εχω προσθεσει Bank Accounts στο προφιλ μου. Δεν ξερω αν και αυτο παιζει ρολο, αλλα νομιζω ότι οταν κανεις μια κινηση, απευθείας χρεωνεται η καρτα. Η δικη μου εχει επαρκη χρηματα για αυτο που θελω να κανω. Εχει κανενας σας αντιμετωπισει τετοια προβληματα; θελω να αγορασω ενα εξωτερικο fdd για A1200 και αν ξερω οτι δε μπορω να πληρωσω δε συνεχιζω, και ληγει η δημοπρασια σε 5 ωρες. :help: :help: :help: :help:

EDIT: Μολις διαπιστωσα οτι μπορω να στειλω μονο 35 ευρώ!!! Τι κουφο ειναι αυτό. Την περασμενη εβδομαδα πληρωσα τους παντες μεσω Paypal!
 
Μια ερώτηση,επειδή έχω βάλει paypal,τι κάρτα έχεις βάλει πάνω?Εγώ μια Attica electron visa,που είναι prepaid δηλαδή εγώ την φορτώνω με όσα λεφτά θέλω και μπορώ να κάνω αγορές με όριο το ποσό που έχω φορτώσει στην τράπεζα.

Εσένα τι σόι κάρτα είναι?Προπληρωμένη ή έχεις κάποιον τροφοδότη (η δουλειά σου δηλαδή,σου βάζει εκεί τα λεφτά το αφεντικό ?).Είναι credit ή prepaid debit?
 
nikodr είπε:
Μια ερώτηση,επειδή έχω βάλει paypal,τι κάρτα έχεις βάλει πάνω?Εγώ μια Attica electron visa,που είναι prepaid δηλαδή εγώ την φορτώνω με όσα λεφτά θέλω και μπορώ να κάνω αγορές με όριο το ποσό που έχω φορτώσει στην τράπεζα.
Εσένα τι σόι κάρτα είναι?Προπληρωμένη ή έχεις κάποιον τροφοδότη (η δουλειά σου δηλαδή,σου βάζει εκεί τα λεφτά το αφεντικό ?).Είναι credit ή prepaid debit?
Καλημερα.

Εχω μια Visa Electron της Πειραιώς, μέσω της οποίας πληρώνομαι από τη δουλειά μου. Είναι χρεωστική. Εχω και 2ο λογαριασμό ταμιευτηρίου και όταν πληρώνομαι τα μεταφέρω ιντερνετικώς σε αυτόν. Οπότε όταν θέλω να αγοράσω, μεταφέρω ακριβώς το ποσό που χρειάζεται.Πιστωτική δεν πρόκειται να βγάλω, κι ούτε πρόκειται γιατί είμαι της αρχής "Δεν έχω, δεν αγοράζω", κι έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.. Και απ'οτι συμπεραίνω δεν είναι ούτε Prepaid debit.
 
Δε ρίχνεις μια ματιά στο history να δείς το σύνολο των αγορών που έχεις κάνει?

Το αν είσαι verified ή όχι δεν έχει να κάνει.

Εγώ που δεν είμαι verified και έχω μια Visa της Eurobank, ουδέποτε είχα πρόβλημα.
 
Πότε ανοιξες λογαριασμό; Έχεις περισσότερο απο μήνα; Γιατι στον πρώτο μηνα έχεις ενα πλαφόν ποσό αγορών το οποίο δεν θυμάμαι τωρα.

Η χρεωστική ειναι η καλύτερη λύση και δεν νομίζω οτι αυτο ειναι που σου προκαλει προβληματα.

Καλυτερα να βρεις ενα φιλο με paypal ή να κανεις κανενα bank transfer για να ολοκληρωσεις τη συναλαγη.
 
Omega είπε:
Πότε ανοιξες λογαριασμό; Έχεις περισσότερο απο μήνα; Γιατι στον πρώτο μηνα έχεις ενα πλαφόν ποσό αγορών το οποίο δεν θυμάμαι τωρα.Η χρεωστική ειναι η καλύτερη λύση και δεν νομίζω οτι αυτο ειναι που σου προκαλει προβληματα.

Καλυτερα να βρεις ενα φιλο με paypal ή να κανεις κανενα bank transfer για να ολοκληρωσεις τη συναλαγη.

Αααα μάλιστα!!! Λογαριασμό έχω εδώ και 2 χρόνια, αλλά την περασμένη εβδομάδα ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ σοβαρά και μέσω του EBAY. Μεχρι τώρα έχω κάνει αγορές περίπου 600$. Σήμερα πήγα και άλλαξα την κάρτα μου γιατί ήταν λίγο φθαρμένη, είπα το πρόβλημα στον υπάλληλο και από Visa Electron μου την έκανε VISA, οχι πιστωτική όμως, τον ρώτησα και του το τόνισα. Στο κάτω κάτω, την παρέλαβα επιτόπου κάτι που δε συμβαίνει με τις πιστωτικές. Τώρα που ξαναδοκίμασα στο Paypal, μου βγάζει μήνυμα

"This transaction exceeds your remaining sending limit. Please complete your enrollment in the Expanded Use Program. You will then be allowed to send more money."

Και νομίζω βγαίνει νόημα με βάση αυτό που μου λες. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι ότι υποτίθεται ότι είμαι premier member (του κ@λου member είμαι, αλλά να'χουμε να λέμε) και αυτό δε θα πρέπει να συμβαίνει κατά τη γνώμη μου. Αυτό το Expanded Use Program δεν ξέρω εάν το έχω ενεργοποιήσει και πώς το κάνουν. Πάντως προς το παρόν μπορώ να στείλω μέχρι 35 ευρώ.
 
Λοιπον επειδη εχουν περασει και πολλα χρονια που εχω paypal και δεν θυμαμαι ακριβως εψαξα λιγο στα FAQ του Paypal και θυμηθηκα οτι για να "complete your enrollment in the Expanded Use Program" πρεπει να παρεις απο το λογαριασμο της τραπεζας σου στην πρωτη μου φαινεται πληρωμη με paypal ενα τετραψηφιο κωδικο. Σου κανω και ενα copy-paste της απαντησης απο το paypal.

" Once you have the 4 digit PayPal Expanded Use Number from your credit card statement, you can complete your PayPal Expanded Use enrollment from your account overview.

Note: It usually takes 2-3 business days for the PayPal Expanded Use Number to appear, depending on your issuing bank. If you do not have online access to your statement, wait until you receive your physical statement in the mail to check your 4 digit PayPal Expanded Use Number. PayPal strongly discourages users from calling their credit card companies in order to obtain PayPal Expanded Use Numbers before receiving their monthly statement in the mail. If PayPal receives a complaint from Visa, MasterCard, or your card issuer regarding a phone call to your credit card company to obtain PayPal Expanded Use Numbers, your PayPal account may be closed.

Here's How:

1. Click the My Account tab.

2. Click Profile.

3. Click Credit Cards in the Financial Information column.

4. Select the credit card you would like to complete the Expanded Use Enrollment Process.

5. Click Complete Expanded Use Enrollment.

6. Enter your PayPal Expanded Use Number.

7. Click Enter Number.

8. You have successfully completed your PayPal Expanded Use enrollment and activated your account. "

Αν καποιος απο εδω μεσα τα εχει πιο προσφατα και μπορει να σε κατατοπισει καλυτερα :help:
 
Omega είπε:
Λοιπον επειδη εχουν περασει και πολλα χρονια που εχω paypal και δεν θυμαμαι ακριβως εψαξα λιγο στα FAQ του Paypal και θυμηθηκα οτι για να "complete your enrollment in the Expanded Use Program" πρεπει να παρεις απο το λογαριασμο της τραπεζας σου στην πρωτη μου φαινεται πληρωμη με paypal ενα τετραψηφιο κωδικο. Σου κανω και ενα copy-paste της απαντησης απο το paypal.

" Once you have the 4 digit PayPal Expanded Use Number from your credit card statement, you can complete your PayPal Expanded Use enrollment from your account overview.

Note: It usually takes 2-3 business days for the PayPal Expanded Use Number to appear, depending on your issuing bank. If you do not have online access to your statement, wait until you receive your physical statement in the mail to check your 4 digit PayPal Expanded Use Number. PayPal strongly discourages users from calling their credit card companies in order to obtain PayPal Expanded Use Numbers before receiving their monthly statement in the mail. If PayPal receives a complaint from Visa, MasterCard, or your card issuer regarding a phone call to your credit card company to obtain PayPal Expanded Use Numbers, your PayPal account may be closed.

Here's How:

1. Click the My Account tab.

2. Click Profile.

3. Click Credit Cards in the Financial Information column.

4. Select the credit card you would like to complete the Expanded Use Enrollment Process.

5. Click Complete Expanded Use Enrollment.

6. Enter your PayPal Expanded Use Number.

7. Click Enter Number.

8. You have successfully completed your PayPal Expanded Use enrollment and activated your account. "

Αν καποιος απο εδω μεσα τα εχει πιο προσφατα και μπορει να σε κατατοπισει καλυτερα :help:
Εμ έλα που δεν έχει τέτοιο κουμπάκι για Complete Expanded Use Enrollment.!!! Πράγμα που σημαίνει ότι το έχω ενεργοποιήσει. Εψαξα βρήκα και τη χρέωση του 1.50€ και την αμέσως επόμενη που είχε αυτό το 4ψηφιο νούμερο. Τις 2 επόμενες εβδομάδες φευγω με άδεια, θα έχει κλείσει και ο μήνας και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Εκτός εάν το όριο δεν πάει με το μήνα, αλλά συνολικά.
 
Omega είπε:
Το οριο ισχυει για το πρωτο μηνα, για αυτο ειμαι σιγουρος.

Λοιπόν, δεν υπήρχε συγκεκριμένο πρόβλημα. Εχθές έκλεισα μία Α500 κομπλε με τα όλα της και στο κουτί της και μόλις πλήρωσα κοντά στα 100 ευρώ με τα μεταφορικά, χωρίς πρόβλημα. Πήρα απάντηση και από το Paypal ότι το αναλυτικό σύστημα κινήσεων του Paypal ορισμένες φορές απόρρίπτει κάποιες κινήσεις για λόγους προστασίας-και καλά- του χρήστη. Τελος πάντων, πρόβλημα 0. Εκτός βέβαια και αν ισχύει στο περίπου αυτό το όριο που αναγράφεις αλλά όχι για τον πρώτο μήνα, ίσως για κάποιο διάστημα, π.χ. μιας εβδομάδας.

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
 
Πίσω
Μπλουζα