Προβλημα με web camera

Gyubrush

RetroMaNiaC
Joined
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
579
Αντιδράσεις
18
Παιδια τους τελευταιους μηνες προσπαθω να βρω μια λυση με την εσωτερικη camera του laptop μου η οποια δεν αναγνωριζεται απο το μηχανημα.

Το laptop μου ειναι ενα Αcer Αspire 5732z 64bit με win 7, pentium T4400 στα 2,2ghz και 3gb μνημη και απο την πρωτη μερα οταν πηγαινα να ανοιξω την camera μου εβγαζε camera not found.

Mε μια προχειρη ερευνα στον γουγλη,διαπιστωσα οτι το προβλημα το εχουν σχεδον ολοι οσοι εχουν το συγκεκριμενο μηχανημα.

Καποιες φορες και αφου κανω εγκατασταση εξ αρχης τους drivers που δινει η acer,η καμερα ανοιγει κανονικα,υπαρχει στο device manager

και δουλευει μεχρι την επομενη επανεκκινηση που παλι μου γραφει camera not found.

Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει ολους σχεδον τους drivers που δινει η acer ακομα και για αλλους τυπους notebook,και για vista και για 32bit παλαιοτερα μηχανηματα,αλλα κανενα δεν δουλευει σωστα.Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει καθαρα με το θεμα win7-64bit στο συγεκριμενο laptop μιας και σε vista σε μοντελα αμεσως πριν και μετα το δικο μου δουλευει μια χαρα.

Καμια ιδεα?

Ευχαριστω.
 
Αν και μη ειδικος , (μια σκεψη)

δοκιμασες να το συνδεσεις μεσω usb Hub με δικη του τροφοδοσια ????? ,μηπως ειναι θεμα τροφοδοσιας μηκους usb καλωδιων
 
η camera ειναι ενσωματωμενη,δεν ειναι εξωτερικη.
 
Gyubrush είπε:
εσωτερικη camera του laptop μου
oops Δεν ειδα το εσωτερικη

αυτα παθαινει καποιος οταν διαβαζει εν ταχει

και συγχρονως βλεπει (μαλλον ακουει για την ακριβεια) "Δίκη στον ΣΚΑΪ" .
 
Nemo είπε:
oops Δεν ειδα το εσωτερικη αυτα παθαινει καποιος οταν διαβαζει εν ταχει

και συγχρονως βλεπει (μαλλον ακουει για την ακριβεια) "Δίκη στον ΣΚΑΪ" .
Δεν πειραζει,αρκει που ενδιαφερθηκες!

Και γω τελευταια ολο τετοια κανω!
 
Κρίμα ρε συ που το άφησες από την αρχή... Έπρεπε να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία...

Oh well, ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.... Υπάρχει περίπτωση να έχεις εγκαταστήσει λάθος drivers? Βλέπω εδώ drivers από 2 κατασκευαστές.

Να υποθέσω ότι έχεις χρησιμοποιήσει αυτό το εργαλείο, οπότε είμαστε σίγουροι για τους drivers?

Προσωπικά θα δοκίμαζα 2 πράγματα:

α) Να χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό software (π.χ. VZO ή Youcam) και να δω αν θα δουλέψει ή αν θα μου δώσει καμιά παραπάνω ένδειξη ως προς το τι του φταίει &

β) Θα επικοινωνούσα με την αντιπροσωπεία. Είτε θα έχουν να μου προτείνουν κάτι που δεν δοκίμασα, είτε θα περάσουν σε επισκευή.

Αν τώρα το κόστος έβγαινε δυσανάλογα μεγάλο, τότε θ΄αγόραζα μια εξωτερική καμερούλα για να κάνω τη δουλειά μου.
 
Eχω χρησιμοποιησει το vendor το οποιο εντοπιζει κανονικα τον τυπο καμερας που εχω αλλα και τους drivers της acer.

Το θεμα με το καταστημα που το πηρα(δεν ξερω αν κανει να το γραψω) ειναι οτι επειδη πιθανοτατα να μην εχει προβλημα με τα vista να μου εκαναν ενα format και να μου περναγανε τα vista και να μου ελεγαν,ολα οκ φιλε!Δηλαδη θεμα αντικαταστασης δεν νομιζω να υπηρχε..Με την ιδια την acer δεν εχω επικοινωνησει ακομα.

Το ζητημα μου δεν ειναι τοσο η camera,οσο του οτι μου εχει βγει πολυ καλο το μηχανημα οποτε και το παραβλεπω.Με μια εξωτερικη κανω την δουλεια μου,το ξερω αλλα αν υπηρχε τροπος να βρω ακρη,θα ηταν καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαριανα σωστες οι λυσεις που προτηνεις αλλα γενικα τα περνω πολυ αγρια και πιστευω ολοι μας οταν αγοραζουμε κατι καινουριο και τελικα ανακαλυπτουμε οτι εχει καποιο προβλημα.Ο Gyubrush εδωσε τα λεφτα που εδωσε και πηρε το laptop και απετει να εχει την καμερα που υπαρχει και οχι να συμβιβαστει και να δωσει εξτρα λεφτα και να παρει εξωτερικη καμερα.Εγω εχω το Acer aspire 5742zg και το προβλημα που ειχε ηταν οτι συνεχεια και τιποτα να μην εκανα δουλευε στο φουλ ο ανεμιστηρας.Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και σπασιμο νευρων λυθηκε το προβλημα με αναβαθμιση bios.Exεις απολυτο δικειο για την εξωτερικη καμερα σαν τελευταια λυση αλλα μειναι κριμα να δωσει λεφτα για κατι που υποτιθεται υπαρχει ηδη.
 
metalcandyman είπε:
Μαριανα σωστες οι λυσεις που προτηνεις αλλα γενικα τα περνω πολυ αγρια και πιστευω ολοι μας οταν αγοραζουμε κατι καινουριο και τελικα ανακαλυπτουμε οτι εχει καποιο προβλημα.Ο Gyubrush εδωσε τα λεφτα που εδωσε και πηρε το laptop και απετει να εχει την καμερα που υπαρχει και οχι να συμβιβαστει και να δωσει εξτρα λεφτα και να παρει εξωτερικη καμερα.Εγω εχω το Acer aspire 5742zg και το προβλημα που ειχε ηταν οτι συνεχεια και τιποτα να μην εκανα δουλευε στο φουλ ο ανεμιστηρας.Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και σπασιμο νευρων λυθηκε το προβλημα με αναβαθμιση bios.Exεις απολυτο δικειο για την εξωτερικη καμερα σαν τελευταια λυση αλλα μειναι κριμα να δωσει λεφτα για κατι που υποτιθεται υπαρχει ηδη.
Ετσι ακριβως ειναι.Αν παντως πληκτρολογησεις "προβλημα με καμερα σε acer" στο google θα εντυπωσιαστεις...Την αναβαθμιση του bios δεν την ειχα σκεφτει παντως.
 
Βασίλη μου, έχεις δίκιο.

Είμαι κάτοχος ενός Acer Aspire 7720 (προσωπικό) κι ενός 5520 (εταιρικό). Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τα συγκεκριμένα laptops.

Τώρα, από τη στιγμή που βλέπεις πρόβλημα & ότι ενόσω είναι ακόμα στην εγγύηση, δεν κάνεις τίποτα - ε, φέρει μερίδιο ευθύνης και ο χρήστης, δε νομίζεις?

Επίσης, ο φίλος Guybrush πιο πάνω, λέει ότι το μηχάνημα φοράει Win 7, αλλά αν το πάει εκεί που το πήρε θα του το κάνουν φορμάτ σε Vista. Πράγματι, το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε με Windows Vista.

Οπότε το πλέον λογικό είναι (κι εμένα αν μου το έφερναν για Service & αυτό έκανα όταν δούλευα σε εταιρία πληροφορικής, στο service ήταν) να το επαναφέρουμε στις εργοστασιακές προδιαγραφές και να δούμε αν όντως υπάρχει αστοχία υλικού ή / και λογισμικού, προτού προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες.

Από τη στιγμή λοιπόν που έχουν γίνει κάποιες λάθος ενέργειες, τότε αυτές μεταφράζονται σε χρήμα. Είτε επισκευής, είτε αντικατάστασης με άλλη εναλλακτική.

@Guybrush: Προτείνω: Μίλα με το μαγαζί που το αγόρασες, εξήγησέ τους τι έχει γίνει, έλεγξε μήπως κάπου σε καλύπτει η εγγύηση και πράξε ανάλογα.

Υπό άλλες συνθήκες, θα σου πρότεινα ν' ανοίξεις το laptop, αλλά ειδικά στα Acer (έχω ανοίξει 2 για ν' αλλάξω screen inverters) δε σου το συνιστώ.

My two cents!

[edit] Δες και την αναβάθμιση που λες πιο πάνω, αλλά στ' αλήθεια, αν είχε δουλέψει, δεν θα το είχε ποστάρει κανένας από όλους αυτούς που εμφανίζονται στο google?

Τεσπα, ας μη γίνομαι "κασσάνδρα"! Μακάρι να φτιάξει το πρόβλημα! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εγγυηση πελον εχει ληξει ή ειμαι οριακά,θα το κοιταξω σημερα αυτο.

Στο καταστημα που το αγορασα με δοσεις,πληρωνω ενα ευτελες ποσο το μηνα επιπλεον της δοσης για να γινει η οποιαδηποτε επισκευη χρειαστει εκει.Ομως ειμαι 100% σιγουρος οτι θα μου περασουν vista και θα μου πουν εισαι κομπλε!Αν γινει αυτο πιστευω θα μας γραψουν στις εφημεριδες...Γι αυτο προσπαθω να βρω λυση μονος.
 
Τι να σε πω ρε συ.... Σκέφτομαι, σκέφτομαι και δε μου έρχεται τίποτα....

Μήπως αν το επαναφέρεις σε Vista, ώστε να τους αναγκάσεις να ψάξουν το πρόβλημα? Να μην έχουν την προφανή λύση έτοιμη.
 
Μα ηταν με win 7,οχι με vista.Εκεινοι θα βαλουν vista και θα πουν εισαι οκ...
 
Gyubrush είπε:
Μα ηταν με win 7,οχι με vista.Εκεινοι θα βαλουν vista και θα πουν εισαι οκ...
Αυτό, δε μπορούν και δεν επιτρέπεται να το κάνουν. Αν το στικεράκι κάτω από το laptop έχει άδεια για Win 7, υποχρεούνται να βάλουν αυτό και τίποτα άλλο.

Άλλη ερώτηση: Λες ότι δεν το κάνει πάντα - για κάποιο λόγο χάνει τους drivers με την επανεκκίνηση. Αυτό σου το έκανε και χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα πάνω - έτσι όπως το είχες βγάλει από το κουτί?

Σκέφτομαι μήπως εγκατέστησες κάτι που έρχεται σε conflict με τους drivers...

Το event log file σου τι λέει?
 
Φιλε Gyubrush δοκιμασε να περασεις Vista Drivers σε compatibility mode το ειχα κανει καποτε σε ενα Acer aspire ενος φιλου και λεειτουργησε.
 
Η αληθεια ειναι οτι αργησα να δω το προβλημα λογω του οτι δεν χρησιμοποιω web camera.Πρεπει να περασε ενα 3μηνο και μαλιστα η πρωτη ενεργοποιηση εγινε μεσω team viewer αν θυμαμαι καλα για να τσεκαρω τις λειτουργιες του.Εκει εβγαλε μαυρη οθονη στο παραθυρακι της καμερας και απο τοτε ειτε δεν ανοιγε ειτε δεν την εβρισκε καθολου.

Με τις αλλες ενεργειεις,εγκατασταση drivers κλπ,ανοιγει κανονικα και δουλευει αλλα στην επομενη επανεκιννηση παλι τα ιδια.

metalcandyman είπε:
Φιλε Gyubrush δοκιμασε να περασεις Vista Drivers σε compatibility mode το ειχα κανει καποτε σε ενα Acer aspire ενος φιλου και λεειτουργησε.
Θα το τσεκαρω το βραδυ αυτο.Vista drivers εχω δοκιμασει αλλα οχι σε compatibility mode.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπανερχομαι στο θεμα μιας και αυτην την στιγμη ανοιξα το laptop και δουλευει η web camera κανονικα.

Πριν 3 μερες απεγκατεστησα τους drivers ενος πολυμηχανηματος epson που ειχα που σχεδον ποτε δεν το αναγνωριζε,αλλα στην επομενη επανεκιννηση παλι ελεγε camera not found.

Τωρα και ενω εβλεπα stream εναν αγωνα,εκανα δεξι κλικ πανω στο παραθυρο του αγωνα στο flash player και ενεργοποιησα την καμερα.Ως δια μαγειας δουλεψε,οποτε και μετα ανοιξα κανονικα απο το start την web camera η οποια δουλευει κανονικα.

Εχετε καμμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει λοιπον?Υπαρχει κατι που μπορω να κανω τωρα που δουλευει η καμερα και εμφανιζεται και στην διαχειριση συσκευων κανονικα?

Την εμφανιζει στις συσκευες απεικονισης,οι οποιες οταν δεν δουλευει η καμερα δεν εμφανιζονται καν στην διαχειριση συσκευων.

Παρακατω ειναι ενα screenshot για να δειτε καλυτερα:

Χωρίς τίτλο.jpg

Οποιαδηποτε γνωμη,καλοδεχουμενη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνωμη αν κουραζω αλλα εχω νεα! :cool:

Η καμερα τελικα ανοιγει και δουλευει μια χαρα,αφου εκανα ηδη 3-4 επανεκιννησεις στις οποιες δουλεψε.

Για καποιο λογο οι drivers του epson λοιπον,εμποδιζαν την καμερα να ανοιξει μιας και οταν τους ειχα παντα υπηρχε καποια usb κιτρινη στην διαχειριση συσκευων η οποια οπως φαινεται συσχετιζοταν με την λειτουργια της καμερας.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ομως,ειναι γιατι στο inf file μου γραφει usbvideo.inf....Πως η web camera σχετιζεται με usb αφου ειναι ενσωματωμενη?Και το λεω αυτο διοτι οταν την ανοιγω καποιες φορες,ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος των windows οταν βαζουμε καποια usb συσκευη και μετα ανοιγει. :xm:
 
Καταρχάς, μπράβο για την υπομονή & την αποκατάσταση! :)

Μου κάνει τρομερή εντύπωση η φύση του προβλήματος.... Δεν έτυχε ποτέ ν' ακούσω για κάτι τέτοιο από συνεργάτες.

Έκανα και μια πολύ πρόχειρη (είναι η αλήθεια) έρευνα στο internet για "epson drivers and acer aspire webcam conflict", αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Να ομολογήσω ότι δεν πήγε το μυαλό μου, όταν το συζητούσαμε... Ίσως μόνο αν το είχα μπροστά μου να το σκεφτόμουν....

Τέλος καλό, όλα καλά! (και η αλήθεια είναι ότι έμαθα και κάτι ακόμα! Θα προσπαθήσω να το έχω κατά νου, αν το συναντήσω!)

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :)
 
D@redevil είπε:
Καταρχάς, μπράβο για την υπομονή & την αποκατάσταση! :)
Μου κάνει τρομερή εντύπωση η φύση του προβλήματος.... Δεν έτυχε ποτέ ν' ακούσω για κάτι τέτοιο από συνεργάτες.

Έκανα και μια πολύ πρόχειρη (είναι η αλήθεια) έρευνα στο internet για "epson drivers and acer aspire webcam conflict", αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Να ομολογήσω ότι δεν πήγε το μυαλό μου, όταν το συζητούσαμε... Ίσως μόνο αν το είχα μπροστά μου να το σκεφτόμουν....

Τέλος καλό, όλα καλά! (και η αλήθεια είναι ότι έμαθα και κάτι ακόμα! Θα προσπαθήσω να το έχω κατά νου, αν το συναντήσω!)

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :)
Εγω ευχαριστω!!

Αν μου μπει κατι στο μυαλο,θα το καταφερω οτι και να γινει!Αυτο θα με φαει εμενα! :D

Μου ηρθε στο μυαλο κυριως γιατι και το πολυμηχανημα,οταν αναγνωριζοταν απο το acer και δουλευε,ηταν στις συσκευες απεικονισης.Οταν δεν δουλευε απλα δεν υπηρχαν συσκευες απεικονισης οπως και με την web camera.Ετσι σκεφτηκα να κανω απεγκατασταση τους drivers και πετυχε.

Το μηχανημα αυτο ειναι το stylus office bx300f και δουλευει αψογα σε διαφορα 32bit ΟΜΩΣ setup που το δοκιμασα.

Παρολο που υπαρχουν drivers για 64bit δεν δουλευει σωστα σχεδον ποτε,αφου δεν αναγωριζεται καν στο συστημα.

Αυτο που με μπερδευει ειναι στην φωτο που εχω επισυναψει πιο πανω,πως δηλαδη μια ενσωματωμενη καμερα σχετιζεται με καποιο usbfile.
 
Πίσω
Μπλουζα