Προβλημα σε Dell

Spectrumas

RetroN00b
Joined
21 Ιουλ 2007
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
Εχω ενα Dell sx270 ειχα αρκετο καιρο να τον ανοιξω. Μου βγαζει πλεον συνεχεια power mode save στην οθονη..

Απο οτι κοιταξα στο ιντερνετ εχει γενικα προβλημα με τους πυκνωτες. Ρωτησα καποιος σε μαγαζια και μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω ολο το motherbord. Τελικα δεν μπορω να αλλάξω πυκνωτες σε μητρικές ;
 
Και βέβαια μπορείς, παίρνεις το κολλητήρι, παίρνεις και τους νέους πυκνωτές και κάνεις την αλλαγή. Τώρα βέβαια αν δεν μπορείς να το κάνεις ο ίδιος αλλάζει το πράμα...
 
Spectrumas είπε:
Εχω ενα Dell sx270 ειχα αρκετο καιρο να τον ανοιξω. Μου βγαζει πλεον συνεχεια power mode save στην οθονη..Απο οτι κοιταξα στο ιντερνετ εχει γενικα προβλημα με τους πυκνωτες. Ρωτησα καποιος σε μαγαζια και μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω ολο το motherbord. Τελικα δεν μπορω να αλλάξω πυκνωτες σε μητρικές ;
Τελικα εχει χαλασμενους πυκνωτες ή οχι; Αν δεν εισαι σιγουρος, δες εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

Παντως ακομα κι αν αυτο ειναι το προβλημα, δεν υπαρχει εγγυηση οτι με αλλαγη πυκνωτων θα λυθει. Συνηθως ομως βοηθαει.

Τωρα μαγαζια που να αλλαζουν πυκνωτες σε boards, λογικα δεν υπαρχουν πολλα. Εκτος απο την ελλειψη τεχνογνωσιας, σκεψου και το εξης: Τον χρονο που θα κανει να βρει και να αλλαξει ολους τους χαλασμενους πυκνωτες, μπορει να σου παει καλυτερα να παρεις καινουριο υπολογιστη!!! Γι'αυτο και 9 στους 10 δεν μπλεκουν με τετοιες ιστοριες. Αλλαζεις ενα board, ενα τεταρτακι δουλεια και τελειωσε η υποθεση. Βεβαιως το Dell πιθανοτατα δεν δεχεται standard motherboard και οποτε ανταλλακτικα θα πρεπει να παρεις απο dell (που εκτος εγγυησης μαλλον θα ζητανε 150-400+ ευρω). Υπαρχει παντα και το ebay.
 
Η Dell ζητάει για αλλαγή περίπου 150 ευρώ στο ebay βρίσκω με 70 ευρώ όλο το pc απλώς μπόρει και αυτό που θα πάρω να έχει πάλι το ίδιο προβλημα γι αυτό έλεγα για αλλαγή motherboard
 
Δες το ebay link στο προηγουμενο μου μηνυμα.
 
Γνώμη μου είναι μην ασχολείσαι. Σε κάθε μηχάνημα έρχεται η ώρα που έχει απαξιωθεί τόσο, ώστε η παραμικρή επί πληρωμή επισκευή να μην αξίζει.

Ειδικά σε μηχανήματα που έχουν "κουσούρια" εκ κατασκευής.

Αν το χρειάζεσαι για κατεβαστήρι ή file server ή ταρατρομηχάνημα ή οτιδήποτε άλλο, κοίταξε λύσεις mini-itx με Atom επεξεργαστή που θα βρεις σε εξαιρετικές τιμές.

Στείλτο για ανακύκλωση.
 
Πίσω
Μπλουζα