Προβλημα σε walkman

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.289
Εχω ενα Sony WM FX113 Walkman και μετα απο χρονια το κατεβασα να το χρησιμοποιησω.

attachment.php


Εβαλα καινουργιες μπαταριες και αντιμετωπιζω τα εξης:

  • Οταν παταω το Play, o αξονας γυριζει πολυ αδυναμα. Δεν μπορει να γυρισει κασετα.
  • Οταν παταω FFWD ακουω το μοτερ να γυρνα γρηγορα αλλα ο αξονας δεν κουνιεται καθολου. Για να ειμαι πιο ακριβης, ενιοτε κανει καμια στροφη. Φυσικα και δεν μπορει να γυρισει κασετα
  • Το Rewind γυρνα αργα και αδυναμα σαν το Play.
Τι μπορει να φταει? Τι εγχειρηση να του κανω?
 
Δοκίμασε με άλλη κασέτα!!! :D
 
Φαίνεται οτι ο ιμάντας του έχει χαλαρώσει-ξεχιλώσει.... όπως συμβαίνει με όλα τα κασετόφωνακάποια στιγμη Ανοιξτο να δεις
 
Δυστυχώς είναι άλλο ένα θύμα του χρόνου. Όλο και λιγότερες ηλεκτρονικές συσκευές λειτουργούν και όλο και πιο δύσκολο γίνεται να επισκευαστούν...
 
Αν κι εμένα μου φαίνεται για ιμάντας, ωστόσο θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το μοτέρ.... Το ότι ακούς να γυρνάει, δε σημαίνει απαραίτητα ότι παράγει έργο...
 
Εχουν στανταρ μεγεθος οι ιμαντες? Που μπορω να αγορασω?
 
Σε καταστήματα που πουλάνε εξαρτήματα ηλεκτρονικών (π.χ. ο Φανός) μπορεί να βρείς, εξαρτάται όμως και από το walkman (θα πρέπει να έχεις βγάλει τον ιμάντα και να τους τον δείξεις για να σου πουν αν έχουν). Πάντως πρίν 2 χρόνια επισκεύασα ένα της αδερφής μου με το ίδιο πρόβλημα, και για να είμαι σίγουρος βρήκα το service manual του συγκεκριμένου walkman και αγόρασα τον original από τη Sony.
 
Wally, επειδη ξερω οτι λατρευεις τις πατεντες, σου εχω μια για το προβληματακι σου. Οντως ειναι ιμαντας η δουλεια που σου κανει τα περιεργα, και μπορεις να ξορκισεις το κακο με τα εξης: σπαγκος (ξερεις, αυτον που εχεις στην αποθηκη για τον χαρταετο!), και διμερη κολλα (προσωπικα σχεδον παντα χρησιμοποιω araldite). Μετρα ποσο ειναι ολο το κομματι που θελεις να περασει ο ιμαντας (κανε το μια θηλεια δηλαδη και μετρα το) και αφησε λιγο μακρυτερες τις ακριτσες. Αφου εχεις παρει μετρα, φερε τις ακρες που περισευουν προσωπο με προσωπο και με μια πολυ λεπτη κλωστη κανε ενα κοκορετσι με αυτες (τυλιξε τις δηλαδη αλλα με ελαφρα κενα αναμεσα σε καθε τυλιγμα). Μην φερεις πολλες βολτες, μερικες αρκουν. ΚΑνε κομπακια στις ακρες και εισαι halfway there. Με την διμερη περασε τα κομματια που εχει πιασει η κλωστη τον σπαγκο (τα κομπακια) και ασε το να ποτισει λιγο κατα μηκος ανα διαστηματα πανω στην κλωστη (χωρις να το πλακωσεις τρελα - ωστε να εχει την ελαστικοτητα που πρεπει για να γυριζει ομαλα ο σπαγκος - σε αυτο βοηθαει η κλωστη που παιρνει τα μποσικα) και να στεγνωσει. 99% θα εχεις νεο ιμαντα που θα σου κρατησει για καιρο χωρις να μπεις σε εξτρα εξοδα. Ετσι τα λεφτα που θα γλυτωσεις θα κερασεις μπυρα που αυτη δεν θα την γλυτωσεις!! χαχαχα Kαλο μ(α)νταρισμα! :)

Tιp: Αν δεις οτι γλυστραει ο ιμαντας, πιασε ενα γυαλοχαρτο και δημιουργησε αγριαδα στην επιφανεια του σπαγκου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOL, τρελή πατέντα από τον phil! :D
 
phil_vr είπε:
Wally, επειδη ξερω οτι λατρευεις τις πατεντες, σου εχω μια για το προβληματακι σου. Οντως ειναι ιμαντας η δουλεια που σου κανει τα περιεργα, και μπορεις να ξορκισεις το κακο με τα εξης: σπαγκος (ξερεις, αυτον που εχεις στην αποθηκη για τον χαρταετο!), και διμερη κολλα (προσωπικα σχεδον παντα χρησιμοποιω araldite). Μετρα ποσο ειναι ολο το κομματι που θελεις να περασει ο ιμαντας (κανε το μια θηλεια δηλαδη και μετρα το) και αφησε λιγο μακρυτερες τις ακριτσες. Αφου εχεις παρει μετρα, φερε τις ακρες που περισευουν προσωπο με προσωπο και με μια πολυ λεπτη κλωστη κανε ενα κοκορετσι με αυτες (τυλιξε τις δηλαδη αλλα με ελαφρα κενα αναμεσα σε καθε τυλιγμα). Μην φερεις πολλες βολτες, μερικες αρκουν. ΚΑνε κομπακια στις ακρες και εισαι halfway there. Με την διμερη περασε τα κομματια που εχει πιασει η κλωστη τον σπαγκο (τα κομπακια) και ασε το να ποτισει λιγο κατα μηκος ανα διαστηματα πανω στην κλωστη (χωρις να το πλακωσεις τρελα - ωστε να εχει την ελαστικοτητα που πρεπει για να γυριζει ομαλα ο σπαγκος - σε αυτο βοηθαει η κλωστη που παιρνει τα μποσικα) και να στεγνωσει. 99% θα εχεις νεο ιμαντα που θα σου κρατησει για καιρο χωρις να μπεις σε εξτρα εξοδα. Ετσι τα λεφτα που θα γλυτωσεις θα κερασεις μπυρα που αυτη δεν θα την γλυτωσεις!! χαχαχα Kαλο μ(α)νταρισμα! :)
Tιp: Αν δεις οτι γλυστραει ο ιμαντας, πιασε ενα γυαλοχαρτο και δημιουργησε αγριαδα στην επιφανεια του σπαγκου.
Μα την πίστη μου, ρε phil! Είμαι πολύ περίεργη να το δω αυτό! :D

Αν δουλεύει, respect! :D
 
Επειδή έχω λίγο τρέλα με αυτά :) ψάχνοντας λίγο βρήκα το service manual του walkman και ο ιμάντας της Sony για το walkman σου έχει part number 3-354-868-11. Ψάχνοντας λίγο στο site https://www.servicesplus.sel.sony.com/PartsPlusResults.aspx?stype=parts για το ανταλλακτικό, βλέπω ότι παραπέμπει στο 3-354-868-01 (το οποίο είναι το ίδιο με εκείνο που είχα χρειαστεί κι εγώ), και το οποίο το δίνουν στα 3$ (αν θυμάμαι καλά εδώ μου είχαν ζητήσει στη Sony γύρω στα 5 ευρώ). Οπότε αν θέλεις το original, μπορείς να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο σερβις της Sony και να παραγγείλεις το 1ο part number (αυτοί αν δεν το έχουν πλέον, κανονικά θα σε παραπέμψουν μόνοι τους στο 2ο, όπως κάνει και το παραπανω site, αλλά για καλό και για κακό έχε μαζί και το 2ο νούμερο, πρέπει να κάνει στο walkman σου απ'ότι λένε). Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm να σου στείλω και το service manual, είναι πολύ χρήσιμο γιατί δείχνει και πώς να ανοίξεις το walkman (με ποια σειρά να πιέσεις τα "αυτάκια" για να ανοίξει χωρίς να πάθει ζημιά)
 
phil_vr είπε:
Wally, επειδη ξερω οτι λατρευεις τις πατεντες, σου εχω μια για το προβληματακι σου. Οντως ειναι ιμαντας η δουλεια που σου κανει τα περιεργα, και μπορεις να ξορκισεις το κακο με τα εξης: σπαγκος (ξερεις, αυτον που εχεις στην αποθηκη για τον χαρταετο!), και διμερη κολλα (προσωπικα σχεδον παντα χρησιμοποιω araldite). Μετρα ποσο ειναι ολο το κομματι που θελεις να περασει ο ιμαντας (κανε το μια θηλεια δηλαδη και μετρα το) και αφησε λιγο μακρυτερες τις ακριτσες. Αφου εχεις παρει μετρα, φερε τις ακρες που περισευουν προσωπο με προσωπο και με μια πολυ λεπτη κλωστη κανε ενα κοκορετσι με αυτες (τυλιξε τις δηλαδη αλλα με ελαφρα κενα αναμεσα σε καθε τυλιγμα). Μην φερεις πολλες βολτες, μερικες αρκουν. ΚΑνε κομπακια στις ακρες και εισαι halfway there. Με την διμερη περασε τα κομματια που εχει πιασει η κλωστη τον σπαγκο (τα κομπακια) και ασε το να ποτισει λιγο κατα μηκος ανα διαστηματα πανω στην κλωστη (χωρις να το πλακωσεις τρελα - ωστε να εχει την ελαστικοτητα που πρεπει για να γυριζει ομαλα ο σπαγκος - σε αυτο βοηθαει η κλωστη που παιρνει τα μποσικα) και να στεγνωσει. 99% θα εχεις νεο ιμαντα που θα σου κρατησει για καιρο χωρις να μπεις σε εξτρα εξοδα. Ετσι τα λεφτα που θα γλυτωσεις θα κερασεις μπυρα που αυτη δεν θα την γλυτωσεις!! χαχαχα Kαλο μ(α)νταρισμα! :)
Tιp: Αν δεις οτι γλυστραει ο ιμαντας, πιασε ενα γυαλοχαρτο και δημιουργησε αγριαδα στην επιφανεια του σπαγκου.
Ποοοοολύυυυ καλή Ελληνική πατέντα - αθάνατη!!! Αλλά αν δεν έχεις σπάγκο και κόλλα σε συμφέρει οικονομικά να αγοράσεις καινούριο ιμάντα :D
 
D@redevil είπε:
Μα την πίστη μου, ρε phil! Είμαι πολύ περίεργη να το δω αυτό! :D
Αν δουλεύει, respect! :D
Θα το πω με τα απλα λογια απο ατακες σε ταινιες:

Doc Brown απο το Back To The Future "It Works!!!"

Marty McFly απο το Back To The Future "You bet your ass it works!"

Arnold Schwarzeneger σχεδον σε καθε ταινια του "Trust me!"

και ψιλοκολαει και αυτη του Mr Migiagi "If you do right, no can defend!"

Ειναι λιγο off απο τα συνηθισμενα και ο λογος που δεν προτεινα κομπο κατευθειαν στον σπαγκο εξαρχης ειναι οτι 9/10 το κομπακι θα καβαλησει καποιο ραουλο η θα δημιουργει κομπιασμα και συνεχες γλυστριμα σε σταθερο παιξιμο κασσετας. Σιγουρα δεν ειναι εργοστασιακος ιμαντας, αλλα αν υπαρχουν αυτα τα υλικα προχειρα τοτε its no brainer. :)
 
phil_vr είπε:
Θα το πω με τα απλα λογια απο ατακες σε ταινιες:
Doc Brown απο το Back To The Future "It Works!!!"

Marty McFly απο το Back To The Future "You bet your ass it works!"

Arnold Schwarzeneger σχεδον σε καθε ταινια του "Trust me!"

και ψιλοκολαει και αυτη του Mr Migiagi "If you do right, no can defend!"

Ειναι λιγο off απο τα συνηθισμενα και ο λογος που δεν προτεινα κομπο κατευθειαν στον σπαγκο εξαρχης ειναι οτι 9/10 το κομπακι θα καβαλησει καποιο ραουλο η θα δημιουργει κομπιασμα και συνεχες γλυστριμα σε σταθερο παιξιμο κασσετας. Σιγουρα δεν ειναι εργοστασιακος ιμαντας, αλλα αν υπαρχουν αυτα τα υλικα προχειρα τοτε its no brainer. :)
Τα συνηθισμένα... είναι συνηθισμένα! Για όλα τα άλλα, υπάρχει ο Phil! Kudos & Τρελά respect! :D
 
@phil_vr Εισαι κλασικος ρετρο Γραναζης. Respect!

@atsirik Να εισαι καλα. Σε ευχαριστω!
 
μια αλλη πατεντα ειναι να βαλεις το καφε λαστιχακι απο καουτσουκ, οπως αυτα που δενουμε συσκευασιες αλλαντικων στο σουπερμαρκετ... Θα δουλεψει για μια χαρα για λιγο καιρο, μεχρι να ξεραθει και να κοπει...
 
phil_vr είπε:
Θα το πω με τα απλα λογια απο ατακες σε ταινιες:
Doc Brown απο το Back To The Future "It Works!!!"

Marty McFly απο το Back To The Future "You bet your ass it works!"

Arnold Schwarzeneger σχεδον σε καθε ταινια του "Trust me!"

και ψιλοκολαει και αυτη του Mr Migiagi "If you do right, no can defend!"

Ειναι λιγο off απο τα συνηθισμενα και ο λογος που δεν προτεινα κομπο κατευθειαν στον σπαγκο εξαρχης ειναι οτι 9/10 το κομπακι θα καβαλησει καποιο ραουλο η θα δημιουργει κομπιασμα και συνεχες γλυστριμα σε σταθερο παιξιμο κασσετας. Σιγουρα δεν ειναι εργοστασιακος ιμαντας, αλλα αν υπαρχουν αυτα τα υλικα προχειρα τοτε its no brainer. :)

Έγραψε! :D

Οι ατάκες ολα τα λεφτά!
 
Τα προβλήματα σε μία συσκευή που δεν δουλεύει είναι πολλά. Η αχρηστία γεννά τα μεγαλύτερ προβλήματα. Ρώτα και εμένα που πρόσφατα που κατέβασα πράγματα είδα ότι τα μισά και πλέον με έχουν.... εγκαταλείψει πια.... Όταν δουλεύει, μην το φοβάσαι καθόλου, δεν χαλάει....
 
Πίσω
Μπλουζα