Προβλημα στο NES

Spectrumas

RetroN00b
Joined
21 Ιουλ 2007
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
Προσπαθησα να βαλω κατι παιχνιδια στο ΝΕS αλλα η λυχνια στο power αναβοσβηνει συνέχεια. Εβαλα αλλο τροφοδοτικο αλλα παλι τα ιδια....

Ξερει κανεις τι μπορει να γίνεται...
 
Το NES εχει hardware bug (προγονο των xclamps :D ).Mε το καιρο ολα το παθαινουν.

Ριξε μια ματια εδω που το εξηγει ενδελεχως.

Μαλλον θελει αλλαγη το 72 pin connector αν το καθαρισμα δεν κανει δουλεια.
 
Το θεμα είναι οτι φαίνεται οτι η πλακέτα είναι κολλημένη και την υποδοχή ρεύματος αρα θέλει πολυ δουλειά...
 
Spectrumas είπε:
Το θεμα είναι οτι φαίνεται οτι η πλακέτα είναι κολλημένη και την υποδοχή ρεύματος αρα θέλει πολυ δουλειά...
Διάβασμα για να ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις, μεράκι και υπομονή φίλε μου ... :)

Είναι τεράστια αποζημίωση εάν το καταφέρεις και αποδώσουν οι κόποι σου...
 
Η αντιπροσωπεία το κάνει ακόμα με πολύ λογικό κόστος.

Αν θυμάμαι καλά το τηλέφωνο της Nortec είναι 2102850681.
 
Πήρα την Nortec τηλ. Στην αρχη δεν ηξεραν καν το μηχανιμα μαλιστα μου έλεγαν οτι ειναι ένα είδος DS και ότι επισευάζουν όλα το DS αρα και το δικό μου...

Μετα τέλος παντων μου έδωσαν εναν πιο ειδικό απο τους ειδικούς..μου είπαν γύρω στα 25 ευρώ απο σεπτεμβριο όμως γιατι κλείνουν..

Ξέρει κανεις που μπορώ να βρω φωτο του 72 pin connector να δω τι πρέπει να αλλαξω δηλαδη..!
 
Επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ακολούθησα ακριβώς [ame=http://www.metacafe.com/watch/1034968/fix_your_nintendo_resurrects_an_old_friend]αυτή τη λύση που παρακάμπτει το security chip. Αυτό έγινε σήμερα και το μηχάνημα ΔΟΥΛΕΨΕ. Βέβαια κάθε cardtridge ήθελε πολύ καθάρισμα με οινόπνευμα. Όλα τα παιχνίδια παίζουν κανονικά.

Μάλιστα για να μην καταστρέψω τελείως το chip δεν το έκοψα, αλλά το τράβηξα με ένα μαχαιράκι από τη βάση του chip μήπως και χρειαστεί να το ξανακολλήσω.

Το επιχείρησα γιατί έχω 2 ΝΕS, αν είχα 1 θα το σκεφτόμουν λίγο παραπάνω.
 
Spectrumas είπε:
Ξέρει κανεις που μπορώ να βρω φωτο του 72 pin connector να δω τι πρέπει να αλλαξω δηλαδη..!
Ψάξε στο ebay για 72 pin nes και θα το βρεις.

maxouli είπε:
Επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ακολούθησα ακριβώς αυτή τη λύση που παρακάμπτει το security chip. Αυτό έγινε σήμερα και το μηχάνημα ΔΟΥΛΕΨΕ. Βέβαια κάθε cardtridge ήθελε πολύ καθάρισμα με οινόπνευμα. Όλα τα παιχνίδια παίζουν κανονικά.Μάλιστα για να μην καταστρέψω τελείως το chip δεν το έκοψα, αλλά το τράβηξα με ένα μαχαιράκι από τη βάση του chip μήπως και χρειαστεί να το ξανακολλήσω.

Το επιχείρησα γιατί έχω 2 ΝΕS, αν είχα 1 θα το σκεφτόμουν λίγο παραπάνω.
Ωραίος, γλίτωσες και τα έξοδα. Με γεια το "καινούριο" σου NES.

Και τώρα που το σκέφτομαι, το security chip είναι το chip που είναι υπεύθυνο για το region lock; Δηλαδή τώρα μάλλον το έκανες να παίζει και Αμερικάνικα παιχνίδια ας πούμε;
 
Λές; Δεν έχω κάποιο να δοκιμάσω.

Θα δανειστώ ένα από τον Vag (άν έχει) και επανέρχομαι.
 
Θα δοκιμάσω να κοψω το chip και ...βλεπουμε...Εμενα αναβοσβηνη το φωτακι ειτε εχει παιχνιδι μέσα είτε όχι ...Μαλλον βεβαια είναι η ιδια περίπτωση με τον maxouli
 
Spectrumas είπε:
Θα δοκιμάσω να κοψω το chip και ...βλεπουμε...Εμενα αναβοσβηνη το φωτακι ειτε εχει παιχνιδι μέσα είτε όχι ...Μαλλον βεβαια είναι η ιδια περίπτωση με τον maxouli
Ακριβώς τι ίδιο συνέβαινε. Εμένα μου συνέβαινε και στα 2 NES.

Βγάλε πρώτα το pin connector και καθάρισε τις επαφές πολύ καλα. Εγώ βάζω καθαρό οινόπλεμα. Ο τύπος στο βίντεο δεν το βγάζει, απλά το τραβάς και βγαίνει. Μετά κόβεις το 4ο pin και έτοιμος. Κάθε παιχνίδι θέλει πολύ καθάρισμα για να παίξει μετά. Πάρε μπατονέτα και τρίβε.
 
Παιδιά, είχα ένα NES με το γνωστό πρόβλημα...έκοψα χθες το 4ο πιν από το συγκεκριμένο τσιπάκι...

Αλλά το μόνο που παίρνω είναι άσπρη οθόνη...

να υποθέσω είναι θέμα καθαρίσματος αυτό? δεν ξέρω ποια η συμπεριφορά του ΝΕΣ όταν έχει βρόμικες επαφές
 
Βασικά βγάλε και καθάρισε (τρίψε άγρια) το 72πινο. Μετά καθάρισε τις επαφές του cartridge. Και σε μένα έβγαζε άσπρη οθόνη αλλά μετά από λίγα καθαρίσματα έπαιζε τα πάντα. Τα πάντα όμως.
 
Ok thanks maxouli...

αυτό ήθελα βασικά...δεν ήξερα καν τι βγάζει όταν έχει πρόβλημα στις επαφές...

θα κάνω διεξοδικό καθαρισμό και θα ενημερώσω...
 
Ριξτε μία ματιά εδώ στο βίντεο,και θα γίνουν ολα όπως πριν..... :wait2:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7nkfXA8RI5Y]YouTube - Repair your NES (PAL version)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maxouli είπε:
Βασικά βγάλε και καθάρισε (τρίψε άγρια) το 72πινο. Μετά καθάρισε τις επαφές του cartridge. Και σε μένα έβγαζε άσπρη οθόνη αλλά μετά από λίγα καθαρίσματα έπαιζε τα πάντα. Τα πάντα όμως.
Τι θες να πεις τα πάντα φίλε? Παίζει και τα NTSC βγάζοντας το 4 pin?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση πως τα nintendorepairshop και estarland δεν στέλνουν παραγγελίες στην Ελλάδα. Και από το ebay δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να παραγγείλεις ένα ανταλλακτικό τέτοιου είδους γιατί πολλά μπορούν να συμβούν.
 
geo2004z είπε:
Έχω την εντύπωση πως τα nintendorepairshop και estarland δεν στέλνουν παραγγελίες στην Ελλάδα. Και από το ebay δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να παραγγείλεις ένα ανταλλακτικό τέτοιου είδους γιατί πολλά μπορούν να συμβούν.

Το δευτερο στελνει, οσο για το πρωτο περιμενω απαντηση. Τους εχω κανει mail. :cool:

Υ.Γ. Οσον αφορα το Ebay και στις 2 περιπτωσεις πουλανε σφραγισμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα