Προς εύρεση μινι έγχρωμης τηλεόρασης CRT

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Ψάχνω μια  έγχρωμη CRT μίνι τηλεόραση για να συνδέσω τις ρετρό κονσόλες μου. Ιδανικά οι ίντσες να είναι από 5,5 μέχρι 10 και να είναι όσο πιο συμμαζεμένη γίνεται. Επίσης να έχει υποδοχή για A/V και φυσικά να είναι έγχρωμη! Είδα κάποια μοντέλα Watchman της Sony στο ebay αλλά μόνο στην Αμερική. Έχει κανείς σας υπόψην κανένα άλλο μοντέλο μάρκα κτλ? Προσοχή, δεν θέλω LCD αλλά CRT.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσεξε johny19818 να μην εχει απειρες ωρες λειτουργιας γιατι οσο λιγοτερες ωρες εχει λογικα θα εχει πιο ωραια λαμπερα χρωματα και καλο contrast.Τα παλια παιχνιδια δειχνουν πανεμορφα σε καλη crt τηλεοραση.

Και μερικες crt τηλεορασεις μεχρι 10" sony και αλλες μαρκες που εχουν παρουσιασει στο youtupe. 

 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πως θα ξέρω όμως τις ώρες λειτουργίας;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλες τηλεορασεις γραφουν τις ωρες στο service menu που μπορουμε να δουμε μεσω κωδικου που βρισκουμε στο ιντερνετ για το τηλεκοντρολ αλλα δεν ξερω αν τις γραφουν ολες.Εχει και πολλες ρυθμισεις στο menu για χρωματα κλπ αλλα πρεπει να γνωριζει καποιος απο αυτες.
Εδω ενα παραδειγμα με το service menu σε μια crt philips.Πανω αριστερα ειναι οι ωρες λειτουργιας.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυσκολο να εχουν τετοια μενου οι 10ιντσες.

Θα ρωτησεις τον πωλητη και θα κανεις τον σταυρο σου να λεει αληθεια εστω και μιση. :p
 
Τηλεοράσεις τέτοιου τύπου, έχει ένας γνωστός μου που έχει μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας. Σήμερα πήγα για ανεμιστήρα και τσίμπησα και μία τέτοια !!

Τις πουλάει 15€ και έχει πολλές στην αποθήκη. Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα βγάλω και άλλες φωτό. Αυτό που είδα είναι οτι έχει είσοδο RCA 

IMG_3018.JPG
 
Πολύ καλή η τηλεόραση!!, Την σύνδεσα με ps3 γιατί δεν είχα τίποτα πιο πρόσφορο, μόλις βρώ χρόνο θα την συνδέσω με πιο παλιά κονσόλα. Δεν είχε πολύ ζωντανά χρώματα, ίσως από την μετακίνηση και από τα αναποδογυρίσματα. Η τηλεόραση είναι full ψηφιακή (αναζήτηση καναλιών, ρυθμίσεις), το περιστρεφόμενο είναι για αναζήτηση fm ραδιοφώνου. Το καλό είναι οτι έχει εξωτερικό τροφοδοτικό. 

IMG_3020.JPG

IMG_3024.JPG

IMG_3021.JPG

IMG_3023.JPG
 
Πολύ καλή η τηλεόραση!!, Την σύνδεσα με ps3 γιατί δεν είχα τίποτα πιο πρόσφορο, μόλις βρώ χρόνο θα την συνδέσω με πιο παλιά κονσόλα. Δεν είχε πολύ ζωντανά χρώματα, ίσως από την μετακίνηση και από τα αναποδογυρίσματα. Η τηλεόραση είναι full ψηφιακή (αναζήτηση καναλιών, ρυθμίσεις), το περιστρεφόμενο είναι για αναζήτηση fm ραδιοφώνου. Το καλό είναι οτι έχει εξωτερικό τροφοδοτικό. 

Προβολή συνημμένου 196691

Προβολή συνημμένου 196692

Προβολή συνημμένου 196693

Προβολή συνημμένου 196694
Τέλεια!! Μπορώ να έχω διαστάσεις γιατί θέλω να τη βάλω σε ένα μέρος κλειστό κάπως.
 
βλέπω τάση 13,8 βολτ. μήπως έχει και αντάπτορα για αναπτήρα αυτοκινήτου;λογικά πρέπει να δουλεύει σε αυτοκίνητο!
 
Ναι, έχει αντάπτορα αυτοκινήτου. Πάντως βγάζει πολλή ζέστη, δεν είναι να τοποθετηθεί κάπου εσωτερικά, θα εκραγεί στο μισάωρο
 
μπορείς να πάρεις έναν ανεμιστήρα που να δουλεύει με 220 βολτ, και να τον βάλεις να φυσά την τηλεόραση. προσοχή με το ρεύμα πάντα.δεν σου λέω να πάρεις απ το τροφοδοτικό γιατί σίγουρα είναι σχεδιασμένο να σηκώνει το φορτίο της τηλεόρασης τσίμα-τσίμα.
 
Για να καταλάβω αν βάλουμε έναν ανεμιστήρα επάνω στις γρίλλιες που είναι στο άνω μέρος της τηλεόρασης αλλά να διώχνουν τον αέρα προς τα πάνω, γίνεται δουλειά; Παρακάτω έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο και η φορά του αέρα να είναι όπως αυτή των βελών. 1@maxouli[/USER] 1@Uskoke[/USER] τι λέτε;

IMG_3021.thumb.JPG.ed7a2d94a089fa4cdd22e47c0fbc33b7.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μενα η συγκεκριμενη τηλεοραση (οπως και ολες) δεν χρειαζεται ανεμηστηρες.Απλα στο σημειο που θα ειναι να περναει αερας απο τις εξοδους (να υπαρχει ενα κενο) ωστε να μπορει να φευγει ο ζεστος αερας απο το εσωτερικο και φυσικα να μην τις φραξεις.

Αν εχει ομως προβλημα υπερθερμανσης που μπορει να καει απο στιγμη σε στιγμη αν ειναι τοποθετημενη στο σωστο μερος (χωρις να φραξουμε εξοδους αερισμου) τοτε το προιον ειναι ελλατωματικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε μαγκες τι ανεμιστηρες και διαφορα τετοια γραφεται σιγα μη βαλουμε και το κλιματιστικο να ριχνει κρυο αερα πανω στην τηλεοραση μην παθει τιποτα.Μια τηλεοραση 14αρα της πλακας ειχα πριν πολλα χρονια μαρκας Princess και εποχες NES κυριως δεν εκλεινε ολη μερα μιλαμε εκατομμυρια ωρες εχει γραψει και δεν επαθε τιποτα μεχρι και σημερα που ειναι παροπλισμενη.Να ειναι σε ανοιχτο σχετικα μερος η τηλεοραση πρεπει και οχι σε κλειστο μερος τσιμα τσιμα ισα που να χωραει που λεει ο λογος και ολα τζαμι και δεν θα παθει απολυτως τιποτα.Αν εχει θεμα με υπερθερμανση και ζεματαει σε φαση να την χρησιμοποιουμαι το χειμωνα και για καλοριφερ εκτος απο τηλεοραση τοτε το προιον ειναι ελλατωματικο οπως εγραψε και ο milntov παραπανω.
 
Τηλεοράσεις τέτοιου τύπου, έχει ένας γνωστός μου που έχει μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας. Σήμερα πήγα για ανεμιστήρα και τσίμπησα και μία τέτοια !!
Τις πουλάει 15€ και έχει πολλές στην αποθήκη. Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα βγάλω και άλλες φωτό. Αυτό που είδα είναι οτι έχει είσοδο RCA

Υπάρχει περίπτωση να έχει ακόμα stock; ενδιαφέρομαι.
 
Με λιγο ψαξιμο στα 34 ευρουλακια

 
Με λιγο ψαξιμο στα 34 ευρουλακια

Το έχω δει φίλε μου - απλά το παλικάρι αναφέρει για 15ευρω οπότε αρχικά θα ήθελα να δω εκεί αν παίζει ακόμα stock.
 
Λογικά θα έχει στοκ. Το μαγαζί είναι στη σωκρατους, αν θέλεις λεπτομέρειες στείλε pm.
 
Πίσω
Μπλουζα