Προσθήκη Ενότητας Youtube

johnxarxas

RetroN00b
Joined
29 Σεπ 2011
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα Retromaniax, καλώς σας βρήκα.

Σαν νέο μέλος κι εγώ, όπως παρατήρησα, έχουμε μια μεγάαααλη ποικιλία από αγαπημένο καλλιτεχνικό περιεχόμενο (βλ. τηλεόραση, θέατρο κ.α.). Μιλώντας ως youtuber, αναρωτήθηκα γιατί να μη προσθέσουμε και μια ενότητα για τους youtubers που δημιουργούν επίσης περιεχόμενο το οποίο πολλές φορές γινεται viral ή και έχει ήδη μια κάποια παλαιότητα.

Χαρακτηρηστικό παράδειγμα αυτός ο τυπάς που αριθμεί κοντά δεκαετία και ακομά γυρνάει η φήμη του σε φορουμς και social media


Τι λέτε;
 
johnxarxas είπε:
Καλησπέρα Retromaniax, καλώς σας βρήκα.
Καταρχας, καλως ορισες στην ρετροκοινοτητα μας! :)

johnxarxas είπε:
Σαν νέο μέλος κι εγώ, όπως παρατήρησα, έχουμε μια μεγάαααλη ποικιλία από αγαπημένο καλλιτεχνικό περιεχόμενο (βλ. τηλεόραση, θέατρο κ.α.). Μιλώντας ως youtuber, αναρωτήθηκα γιατί να μη προσθέσουμε και μια ενότητα για τους youtubers που δημιουργούν επίσης περιεχόμενο το οποίο πολλές φορές γινεται viral ή και έχει ήδη μια κάποια παλαιότητα.
Ως moderator, θα σου πω απλα την ταπεινη μου γνωμη. :)

Νομιζω οτι κατι τετοιο που ζητας, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινει και εξηγω αμεσως το γιατι. :)

Αντε και και δημιουργηθηκε μια ενοτητα για τους youtubers, φανταζεσαι μετα τι εχει να γινει;

Θα πλακωσουν οι twitterαδες, οι facebookαδες, οι instagramικοι και λοιπες socialomediaκες φυλες και θα εχουν - και με το δικιο τους, εφοσον θα υπαρχουν οι youtubers, γιατι οχι και αυτοι - απαιτηση για την δημιουργια της δικης τους ενοτητας στο retromaniax!

Και καπου εκει ειναι που ετουτο εδω το φορουμ θα χασει την ταυτοτητα του και θα γινει socialοπεδιο μαχης για προσωρινους υπερλαμπρους αστερες

- κοινως "φωτοβολιδες"- και μη του καλλιτεχνικου κοσμου και διαδυκτιου!

Ασε που κατι τετοιο δεν εξυπηρετει καθολου τον σκοπο για τον οποιο δημιουργηθηκε ετουτο εδω το φορουμ,

που δεν ειναι αλλο απο το ταξιδι στις αναμνησεις και τον εγκιβωτισμο αυτων!!! :)

johnxarxas είπε:
Χαρακτηρηστικό παράδειγμα αυτός ο τυπάς που αριθμεί κοντά δεκαετία και ακομά γυρνάει η φήμη του σε φορουμς και social media


Ακομα ενα "θεμαματακι", γιατι το χρονολογικο οριο του retromaniax ειναι μεχρι το 1995!!! :)

Τον τελικο λογο τον εχουν οι διαχειριστες/admins του φορουμ. :)
 
Για να ειμαι ειλικρινης δεν πολυκαταλαβα τι ζηταει ο φιλος. Σιγουρα υπαρχουν καναλια που εχουν ρετρο θεματολογια, για να μην αναφερουμε longplays παλιων παιχνιδιων. Τωρα γιατι να πρεπει να υπαρχει ξεχωριστη ενοτητα γι' αυτο δεν ξερω.

Συμφωνω παντως με το Σταυρο οτι δεν ειναι ο,τι καλυτερο να γινουμε χωρος προβολης του καθε blog/vlogger, των οποιων το φαινομενο δε θεωρειται ρετρο για εμας (ακομα και αν ειναι δεκαετιας :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βασικα αυτο που καταλαβαινω ειναι να δημιουργηθει μια βαση που ο καθενας που θελει να γινει διασημος η να προωθησει καποια δουλεια να ποσταρει τα βιντεο του και δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα που θα ειχε στο forum αυτο εκτος την πληρωμη τον δημιουργων απο τις διαφημισεις και τα views (τακτικη του youtube) πιο πολυ για εκμεταλλευση του forum Μου κανει κατα την ταπεινη μου αποψη....
 
Καλώς ήρθες johnxarxas.

Η φιλοσοφία του φόρουμ δε σηκώνει τέτοιου είδους ενότητες για πολλούς λόγους που έχουν αναλύσει παραπάνω τα παιδιά. Εγώ θα προσθέσω επίσης και τα πνευματικά δικαιώματα που μπορεί να έχουν κάποια από τα videos στη λίστα των καναλιών.

Αν κάτι μπορεί να αναρτηθεί σε κάποιο από τα θέματα από αυτά τα video εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτα.
 
εγω η ειμαι τοσο βλακας η τοσο ασχετος με ολα αυτα γιατι δεν καταλαβα καν το αιτημα

ΥΓ ελπιζω να ειμαι ασχετος και οχι τοσο βλακας
 
Καλά για youtube υπάρχουν δίκτυα προώθησης (youtubers networks, youtubers.gr, facebook groups και σε πιο international επίπεδο forums ολόκληρα yttalk.com), δεν είναι ζήτημα προώθησης θαρρώ, εξάλλου κάποιος που βγάζει το βίντεό του στο σήμερα δεν καίγεται να το απευθύνει νομιζω στο κοινό του retromaniax.

Δεν ήξερα ότι υπάρχει limit στο 1995, σοκ έπαθα γιατί είμαι και νιάτο και εγώ επί της ουσιας γνωρίζω πράγματα από 90s κυρίως.

(Υ.Γ αναφερόμουν στην προσθήκη παλαιών βίντεο κυρίως, που στο "Ελληνικό Youtube" θεωρούνται πλέον... κλασικά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnxarxas είπε:
(Υ.Γ αναφερόμουν στην προσθήκη παλαιών βίντεο κυρίως, που στο "Ελληνικό Youtube" θεωρούνται πλέον... κλασικά)
Μπορούν να μπουν στα θέματα που άπτονται της θεματολογίας του video ώστε να υπάρχει και σχολιασμός. Εξάλλου αυτό θέλουμε. Να συζητάμε πάνω σε κάτι που θα μας θυμίσει τα "παλιά" μας.
 
Το θέμα ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.

μιλησε ο μέγας Μod, χαχα!! :cool:
 
Μην το πιπιλάμε, είναι απλό. Βάλτε Ο,ΤΙ γουστάρετε, αρκεί να είναι μέχρι το πολύ το 1995. Αν υπάρχει youtuber που εχει κανάλι από το <=1995, είναι ευπρόσδεκτος.
 
Πίσω
Μπλουζα