Προσπάθεια επισκευής 386 dx 40mhz και vga

spectrum198296gr

Retro Member
Joined
27 Δεκ 2019
Μηνύματα
149
Αντιδράσεις
178
καλησπέρα,
παρέλαβα απο μέλος μια motherboard 386dx στα 40Mhz και μια vga θα κάνω μια προσπάθεια επισκευής και των δύο καρτων ( σε βάθος χρόνου )
για να δουμε ..... εχουμε την vga μας η οποια ειναι σε κατάσταση καινούριου ( η top της μεριά)
vga_4_11zon.jpg

και η bottom
vga bottom_3_11zon.jpg
και φυσικά η motherboard της
top μεριά
386 top_2_11zon.jpg
bottom μεριά
386 bottom_1_11zon.jpg
 
καλησπερα,
Bρήκα πάλι λιγο χρόνο και ειδα τι πυκνωτές φοράει το motherboard και η vga(για να το πω σωστά η super-vga)
η super vga φοραει 10uF/25v X 5 τεμ. και το motherboard 3Χ3.3uF/50v και εναν 10uF/50v αυτα ειναι και τα πρωτα που θα αλλάξω ειτε ειναι χαλασμένα ειτε οχι . Ολοι οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες πυκνωτες χωρίζονται σε 85βαθμους(φθηνοι) και 105 βαθμους(ακριβοι). Εμεις θα βάλουμε 105 βαθμους ...... Τωρα οσο αφορά την μάρκα ..... δεν θα πώ κατι γιαυτο - δεν το συμπάθησα ποτε- αλλα το σίγουρο ειναι οτι αυτοι οι πυκνωτες εχουν καποιες χιλιάδες ωρες λειτουργίας...... οποτε Εγω προσωπικά τους αλλάζω ειτε ειναι καλοι ειτε οχι....... μονο καλό θα κανει......
αυτα και αναμονη μεχρι το Σ/Κ κοντα ειναι
 
καλησπέρα ,
βρήκα πάλι λιγο χρόνο και ξεκίνησα την επισκευή ......
θα κανω τις εξης ενέργειες οπως και σε καθε επισκευή

1.Αντικατάσταση ολων των ηλ. πυκνωτών
2.θα βγάλω ολα τα τσιπάκια που ειναι σε βάσεις και θα τα ξανατοποθετησω(θα κοιτάξω τις βάσεις για οξύδωση)
3. οπου εχει jumper θα βγεί και το το μετρησω με το πολύμετρο για συνέχεια παλι δηλ.για οξύδωση
4.οπου εχει πηνίο FB(FB1,FB2, κτλ . θα το μετρήσω με το πολύμετρο με ξεκολημένο το ενα ποδαράκι του
5.θα περάσω και στα δυο τετράγωνα ξανα τις κολήσεις
6.θα κοιτάξω το κατω μερος για ψυχρές κολήσεις (ειδικά το super-vga)
αυτα τα 6 για αρχή μετα πάμε για μετρήσεις κτλ.

Ας πάμε λοιπόν στο βήμα 1.
Το πρωτο πράγμα που κανω ειναι να σημειώσω την πολικότητα των πυκνωτών πριν τους ξεκολλήσω και το κάνω αυτο γιατί...
1)δεν εχω το σχεδιο ποιο συγκεκριμένα το τοπογραφικό της πλακέτας
2)μπορεί καποιος να ειναι τοποθετημένος αναποδα στο εργοστάσιο(εχει τύχει και αυτο)


ξεκολλάω τους πυκνωτές εναν εναν και τους αντικαθιστώ εναν- εναν
για να δούμε λοιπον τους πυκνωτές εναν εναν με το καπασιτόμετρο μας
το πρωτο που κάνω ειναι να τους βραχυκυκλώσω με ενα καλωδιάκι για να τους αδειάσω απο τάση "δεν του αρέσει η ταση του καπασιτόμετρου"
1 (1).JPG
επειτα μετράω χωρητικότητα στα 20uF (κλιμακα καπασιτόμετρου) ειναι 5 πυκνωτάκια 10uF / 25v
1 (2).JPG
1 (3).JPG1 (4).JPG1 (5).JPG1 (7).JPG1 (8).JPG



oπως βλέπω εχω δύο άδειους αντι για 10uF μας δείχνει 3.4 nf , εναν που εχει ανοιξει λίγο (10.35uF ), εναν που εχασε χωρητικότητα (8.74uF)και εναν κοντά (9.46uF)

οπότε ειμαστε σε καλό δρόμο ελπίζω
 
καλησπέρα,
βρήκα παλι λιγο χρόνο εχτές και αλλαξα και στο motherboard τους πυκνωτες εναν 10uF/50v και 3Χ 3.3uF/50v
ολοι σε σχετικά καλή κατάσταση
89 (4)_3_11zon.jpg89 (7)_2_11zon.jpg


εγινε αλλαγή και θα συνεχίσουμε παράλληλα και στις δύο πλακέτες παράλληλα τα βήματα επισκευές
 
καλησπέρα ,
θα κάνω μια μικρή παρένθεση τωρα...... εχουμε ενα καλό βρήκα βισμα μετατροπή τροφοδοτικού ATX 20 πιν σε ATX για 286-386 κτλ.μηχανήματα
εχουμε λοιπόν το καλό

123 (1).jpg

123 (2).jpg

και το κακό (λιγο απογοητεύτηκα):(
123 (3).jpg

λείπουν ολα τα cache chips ..... καποιος τα εβγαλε αγαρπα απο πάνω με κατσαβίδι αποκλείεται να ηταν ολη η σειρα καμμένη
τελοςπάντων εγω θα συνεχίσω τα βήματα κανονικά
επίσης δεν εχω sim 30pin για να δοκιμάσω (ειχα 4 απο 1mb? αλλα δεν υπάρχουν πια :()
τα τσιπάκια τα βγάζουμε σιγα - σιγα με εναν εξολκέα ή με ενα ψιλο ψιλο καταβιδάκι σιγα σιγα την μια μερια λιγο και μετα σιγα σιγα λιγο την αλλη μεριά με χειρουργικές κινήσεις :)(εγω τουλάχιστον το κανω ετσι)
αυτα ....... :oops:
 
Τελευταία επεξεργασία:
καλημέρα , θα χρειαστώ ακομα δυο - τρια πράγματα ειναι αυτα (δεν ξερω αν κανουν για ISA καρτες)
2 (1).JPG
 
Δεν ξερω τι θες ακριβώς να κανεις, αλλα οι καρτες ειναι PCI οποτε δεν κάνουν, το power supply tester ειναι ATX, οποτε ουτε αυτο θα ειναι χρησιμο.

Οσο για τον μετατροπεα απο ΑΤΧ σε ΑΤ δεν φαινεται καθαρα, αλλα αν δεν εχει διακοπτη on/off, οπως αυτο που δειχνω εδω, δεν θα σε βολέψει.

Ειχα πετυχει προσφατα αυτο εδω, που φαινεται πολυ συμπαθητικο.

s-l1600.jpg
 
Δεν ξερω τι θες ακριβώς να κανεις, αλλα οι καρτες ειναι PCI οποτε δεν κάνουν, το power supply tester ειναι ATX, οποτε ουτε αυτο θα ειναι χρησιμο.

Οσο για τον μετατροπεα απο ΑΤΧ σε ΑΤ δεν φαινεται καθαρα, αλλα αν δεν εχει διακοπτη on/off, οπως αυτο που δειχνω εδω, δεν θα σε βολέψει.

Ειχα πετυχει προσφατα αυτο εδω, που φαινεται πολυ συμπαθητικο.

Προβολή συνημμένου 264081
ηθελα να εβαζα μια καρτα επανω στο motherboard για να δω τι κωδικους θα βγάλει αλλα οπως σωστά ειπες δεν κανει ειναι για pci slot...... :).ο μετατροπέας(ΑΤΧ) κανει απλα δεν φαινεται εκει καθαρά ..... το δοκιμασα σε τροφοδοτικό....... (απλα ακουμπάς το πράσινο με το μαυρο για να ξεκινήσει δεν χρειάζεται διακόπτη ακομα) για να δουμε το Σ/Κ τι θα κανει......
 
καλησπέρα ,
βρηκα λιγο χρόνο και εκανα την δοκιμη μου αλλα "μαυρη οθόνη" χωρις beep :banghead: το led power αναψε :)
αλλα δεν κανει post ουτε καποιο beep ενω λειπει η μνημη του . θα αγοράσω την varta που λειπει την δευτέρα και θα κανω παλι το test αν δεν κανει τιποτα θα προχωρήσω στα επομενα βήματα....... Πρέπει να βρεθεί οπωςδήποτε ενα sim των 30pin

mobo.jpg
mobo2.jpg
mobo3.jpg
 
Κάποτε στη δουλειά είχα γλυτώσει από την ανακύκλωση ένα κουτι μεταχειρισμένα σιμακια διαφόρων χωρητικοτήτων . Μπορώ να σου στείλω μερικά 1ΜΒ για να παίξεις. Θα πληρώσεις μόνο 6 ευρώ το κούριερ εκτός κι αν μένεις Αθήνα. Δεν ξέρω αν λειτουργούν.
 
Κάποτε στη δουλειά είχα γλυτώσει από την ανακύκλωση ένα κουτι μεταχειρισμένα σιμακια διαφόρων χωρητικοτήτων . Μπορώ να σου στείλω μερικά 1ΜΒ για να παίξεις. Θα πληρώσεις μόνο 6 ευρώ το κούριερ εκτός κι αν μένεις Αθήνα. Δεν ξέρω αν λειτουργούν.
καλημέρα.
αθηνα μενω ......ναι
στελνω π.μ
 
καλησπέρα .....
θα περιμένουμε τις μνήμες και στο ενδιάμεσο εφτιαξα ενα "αυτοσχέδιο" beeper και θα φτιάξω και ενα "αυτοσχέδιο" power led
εριξα μια ματιά στο παζάρι στον ελαιώνα για μνήμες αλλα δεν βρήκα τιποτα :(

mother (2)_1_11zon.jpg
προσπάθησα να βρω πληροφορίες για το motherboard αλλα τιποτα (asaki 9443)
mother (1)_2_11zon.jpg
τουλάχιστον φαινεται το τσιπάκι του clock
mother (3)_3_11zon.jpg
 
καλησπέρα , βρηκα λιγο χρόνο και εφτιαξα και το power led :)
βισμα (5).jpg
εκοψα απο ενα 4pin για audio cd-rom το καλωδιο σε 2 pin και μου περισσεψε και ενα ακομα
βισμα (1).jpg
βισμα (4).jpg
αυτα οπότε εχουμε και power led πρασινο τώρα .......
 
"386 dx 40"...

Μου προκαλεί δέος, ακόμα και σήμερα, το να προφέρω το ανωτέρω. Υπέρτατη εκδήλωση αγάπης η απόπειρα του spectrum προς το hardware που επέβαλλε τα PC με την ισχύ που προσέφερε.
 
καλησπέρα, ειναι λιγο αργα αλλα τωρα βρήκα χρόνο......
και ο αντικαταστάτης της θρυλικής Varta .......(δεν εχω καθολου την παλιά και πρεπει να προσέξω και την πολικότητα της)

varta2_11zon(1).jpg
 
Μην βάλεις απευθείας απλή μπαταρία πανω στο motherboard γιατι θα προσπαθήσει να την φορτίσει. Ειτε θα βαλεις επαναφορτιζόμενη ML2032 ή θα παρεμβάλλεις μια δίοδο για να μην περνάει ρευμα προς την μπαταρία.
 
Μην βάλεις απευθείας απλή μπαταρία πανω στο motherboard γιατι θα προσπαθήσει να την φορτίσει. Ειτε θα βαλεις επαναφορτιζόμενη ML2032 ή θα παρεμβάλλεις μια δίοδο για να μην περνάει ρευμα προς την μπαταρία.
ναι εχεις δικιο ...... η 1n4007 που θα βάλω θα μπει η καθοδος προς την πλακέτα ...... η ανοδος στην βαση της μπαταριας .... ετσι δεν ειναι?
 
Βρηκες τον ειδικο τωρα! :fafoutis:

Το δικο μου το 386 motherboard το ειχα αγορασει ηδη modded.

Το ενα σχημα λεει:

blocking_diode.jpg

και εδω τα ονομαζει:

backwardsDiode.png

Οποτε η ανοδος θα παει στον θετικο πολο της μπαταριας και η καθοδος στη θετικη θεση στο motherboard.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρηκες τον ειδικο τωρα! :fafoutis:

Το δικο μου το 386 motherboard το ειχα αγορασει ηδη modded.

Το ενα σχημα λεει:

Προβολή συνημμένου 264461

και εδω τα ονομαζει:

Προβολή συνημμένου 264460

Οποτε η ανοδος θα παει στον θετικο πολο της μπαταριας και η καθοδος στη θετικη θεση στο motherboard.
θα το δοκιμάσω σημερα αργα το βραδυ ..... ευχαριστω
 
καλησπέρα,
κολλησα και την μπαταρία με το διοδάκι η δοκιμη θα γινει αυριοDSC00727_2_11zon.jpg
DSC00726_1_11zon.jpg
 

Συνημμένα

  • DSC00727_2_11zon.jpg
    DSC00727_2_11zon.jpg
    1,3 MB · Προβολές: 0
Πίσω
Μπλουζα