Προσφορές comics με χαρτοκοπτική!

δυστυχως πλεον το καστρο δεν το εχω ολοκληρο αλλα εχω αλλα διαφορα τα οποια θα τα ποσταρω οταν θα εχω χρονο...
 
Καρτελάκια από το ΜΠΛΕΚ

Το αγαπημένο περιοδικό ΜΠΛΕΚ, κατά τη δεκαετία του '80 ανάμεσα στα τόσα ένθετα έβαζε κατά καιρούς και παιχνίδια με καρτελάκια (στο στυλ των ΥπερΑτού).

Τα χαρτάκια ήταν σε χαρτόνι από όπου τα κόβαμε, και είχαν και συναρμολογούμενο χαρτονένιο κουτάκι για το κάθε σετ.

Ξεκινάω με τα ελληνικά νησιά!

35215.jpg35214.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τί μου θύμισες τώρα...η χαρτοκοπτική που είχαν ένθετη το μπλεκ και άλλα περιοδικά, ήταν το αγαπημένο μου, όπως και οι χειροτεχνίες γενικότερα. Αν έχεις και άλλα παρόμοια να μας δείξεις φίλε lord-makro, περιμενουμε ευχαρίστως :)
 
Kατι μου λεει οτι υπαρχουν και καλυτερα.... :)
 
Όπως τα λέτε... υπάρχει ασφαλώς και συνέχεια :)
 
Σας παραθετω και τη δικη μου μικρη συλλογη απο καρτελακια Μπλεκ...λιγα και καλα. :)

Καρτες Μπλεκ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικα φιλε lord-makro μας εφερες αναμνησεις βαλε οσα εχεις σε ευχαριστουμεεεεεεεεεεεεεε
 
Το μεγάλο μου απωθημένο ήταν η χαρτοκοπτική "Κατασκευή ΜΟΒΙL Δράκος" του Μπλεκ.

2 φορές δοκίμασα να το φτιάξω, αλλά απέτυχα. Μήπως το έχει κανείς να το ανεβάσει;
 
Εγώ έχω ακόμα τους κύβους του Μπλέκ, τα χαρτονάκια με αυτοκινητάκια, μοτοσυκλέτες κομμένα και στο κουτί τους, το διαστημικό λεωφορείο Columbia και το σπίτι του τρόμου....θα ψάξω να τα βρω και θα τα βγάλω φωτό!!!
 
Πωωω... πόσο είχα ξενερώσει που είχα χάσει μόλις ένα τέυχος από το μεσαιωνικό κάστρο και τελικά δεν κατάφερα να το συμπληρώσω... :angry: Γιατί όμως εγώ το θυμάμαι στο Μπλεκ και όχι στο Ροντέο (δεν πρέπει να είχα πάρει ποτέ μου Ροντέο); Ή θα ήταν κάποιο παρόμοιο (αν και η εικόνα μου φάνηκε υπερβολικά γνώριμη) ή μπορεί να... πήρε μεταγραφή και αργότερα να το έβαλαν και σε Μπλεκ... :p

Θυμάμαι και τα χαρτονένια αυτοκίνητα φυσικά, αν και τα τεύχη με KITT/General Lee δεν τα είχα πετύχει, οπότε αυτά που μου έχουν μείνει περισσότερο ήταν με κάτι αυτοκίνητα τύπου WRC (ή όπως λεγόταν τότε... θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα Peugeot 205 που είχα φτιάξει) και μια κάμπριο Trans Am, αν θυμάμαι καλά... Με είχαν ενθουσιάσει τόσο που μετά άρχισα να φτιάχνω και δικές μου παρόμοιες κατασκευές (είχα κάνει το αυτοκίνητο του πατέρα μου κ.λπ.)
 
attachment.php
 
Θυμάμαι που τις κορυφαίες είχε το Μπλεκ. Πολλές, δε μου βγαίναν, οπότε τσαντιζόμουν και τα παρατούσα, σε άλλες, δε με άφηνε ο αδερφός μου να χαλάσω το τεύχος. Όταν όμως ολοκλήρωνα την κατασκευή, πορωνόμουν. Παραπάνω που παραθέτετε, δεν τις θυμάμαι, θυμάμαι όμως ένα τρένο καθώς και πολλές μάχες μεταξύ Ινδιάνων και καουμπόυ.
 
XARTOKOPTIKHBASKET.jpg

Η ιστορική ομάδα του '87 σε χαρτοκοπτική από τον Μπλέκ.

Να και το πολύλεξο...

POLYLEXO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύλεξο;; Δεν το θυμάμαι αυτό...

Προσπαθούσες φαντάζομαι να σχηματίσεις λέξεις με τις κάρτες;
 
Ναι, κάπως έτσι φαίνεται πως ήταν...

Εγώ τα θυμάμαι αρκετά καλά αυτά τα καρτελάκια, σαν εικόνα...
 
Νοέμβριος 1989 και ο "Μπλέκ" παρουσιάζει τη "Φωτο-συλλογή":

MPLEK_FOTOSYLLOGH.jpg

MPLEK_FOTOSYLLOGH2.jpgMPLEK_KOYTAKI.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε σεις, τα έχετε ακόμα αυτά; Σε ΑΥΤΗ την κατάσταση;
 
Μερικές φορές βρίσκουμε ξεχασμένα τεύχη σε καταστήματα, που περιέχουν αυτά τα χαρτάκι, σε αρκετά καλή κατάσταση. :)

Να και κάποια αυτοκόλλητα, που βρήκα από Μπλεκ, πρόσφατα:

ASSOI_MPALAS_STICKERS.jpg

Μόνο που δε μπόρεσα να καταλάβω αν ήταν προσφορά του Μπλεκ, ή ήταν δείγμα από άλμπουμ άλλης εταιρίας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις ήρθαν στο φως μετά από χρόνια παραμονής σε ένα συρτάρι στο δωμάτιό μου!!! Σας παρουσιάζω τη συλλογή μου από χαρτάκια Μπλεκ και μερικούς κύβους, από κατασκευές που προσέφερε το περιοδικό τότε με σταρ της εποχής. Αυτά ήταν η αφορμή άλλωστε να αρχίσω να συλλέγω το περιοδικό!!!

P9060034.jpg

P9060038.jpg

P9060042.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή συλλογή!!! Well done!!!
 
Πίσω
Μπλουζα