Προτάσεις για "καλοκαιρινές" ταινίες;

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
125
Καλημέρα..

ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε ταινίες που προσφέρονται για προβολή το καλοκαίρι (ταινίες που εξελίσσονται πχ. σε ένα παραθαλάσσιο μέρος, ή έχουν σχέση με καλοκαιρινή κατασκήνωση κτλ κτλ.)

Το είδος μπορεί να είναι οτιδήποτε (εκτός από θρίλερ), από 1930-1995.

Μια ταινία που βλέπω κάθε καλοκαίρι είναι το Spacecamp. (μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες της δεκαετίας 80)

Αν και η περισσότερη εξελίσσεται στο διάστημα, επειδή είναι καλοκαιρινή κατασκήνωση, έχει αυτό το feel που ψάχνω.

Άλλες πχ είναι το Parent trap (το παλιό της Disney με τις δίδυμες στην καλοκαιρινή κατασκήνωση), και το Stand By Me.

Και βέβαια τα Jaws! (αν και έχω δει μόνο τα 2 πρώτα. δεν ξέρω μήπως τα άλλα μου το "χαλάσουν").

(ουπς, αναίρεσα τον εαυτό μου και έβαλα θρίλερ ε; :D Καλά, πριν εννοούσα αυτές με serial killers κτλ)

Επίσης μια άλλη πολύ καλή είναι το The Long Hot Summer (1958) με Orson Welles, Paul Newman και το Summertime ("Διακοπές στη Βενετία" θυμάμαι είναι ο ελληνικός τίτλος) με την ανεπανάληπτη Katharine Hepburn!

Κάποιες άλλες προτάσεις;

(Είδα ότι πρόσφατα βγήκε σε Bluray και το Meatballs. To έχω και αυτό στα υπόψιν. Όπως και το Dirty dancing. Δεν το έχω δει ποτέ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τίποτα; :precry:

By the way, το είδα χθες το Dirty Dancing.

Πολύ ωραία ταινιούλα για ένα Κυριακάτικο απόγευμα!!
 
Αν μπορέσεις να τα βρεις:

Summer with Monica (1953)

The Green Ray (1986)

Mr. Hulot's Holiday (1953)

Mr. Hobbs Takes a Vacation (1962)
 
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι το Cocktail
 
καλά, ναι το Cocktail, κλασικό..

Ευχαριστώ.

Το Mr. Hobbs Takes a vacation το έχω δει και αυτό, ευχαριστώ.

Θα κοιτάξω τα άλλα που πρότεινες iggy.

(Ελπίζω να μην είναι ό,τι πιο σινεφίλ υπάρχει! ;) )

edit (αφού έψαξα τις ταινίες): Ουπς, το περίμενα! :D

Μάλλον έπρεπε να συγκεκριμενοποιήσω το θέμα μου σε Αμερικάνικο σινεμά..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Summer with Monica είναι Bergman, οπότε δεν θα το έλεγα και ιδαίτερα ελαφριά ταινία. Θα πρότεινα οπωσδήποτε το Mr. Hulot's Holiday γιατί είναι Jacques Tati και ο άνθρωπος έκανε φοβερές κωμωδίες, ό,τι άλλο βρεις απο Tati δες το. Νομίζω πως και το Seven Year Itch έχει σχέση με καλοκαίρι, αλλά δεν το έχω δει οπότε μπορεί να λέω και σαχλαμάρες
 
Ναι, το Seven Year Itch το έχω δει. Αν και όλο εξελίσσεται μέσα σ'ενα σπίτι, οπότε, δεν υπάρχει και πολύ το feel του καλοκαιριού..

Εκτός από τις συνεχείς δηλώσεις της Μονρό ότι ζεσταίνεται! :D
 
Ε, αν δεν ζεσταινόταν η Μέριλιν μπορεί να μην είχε ενδιαφέρον η ταινία ;)
 
Χειμώνα, καλοκαίρι εγώ το "Πάρτι" βλέπω ... και περνάω τέλεια. Τα ποτά αλλάζω μόνο ανάλογα με την εποχή :D

party.jpg

(πηγή: www.videovista.net)
 
Το'χω δει βέβαια και αυτό (δε θυμάμαι όμως αν έχει σχέση με καλοκαίρι).

Μάλλον θα πιάσω κάτι καλοκαιρινά μιούζικαλ με Έλβις!

Α, και την Ακτή του Κουνουπιού δεν έχω δει. Πάει για αυριανή προβολή μάλλον.

Ελπίζω να είναι καλή!

Μόλις τέλειωσα και το Stand By Me. (όχι πρώτη φορά βέβαια)

Τι υπέροχη ταινία...
 
Από αμερικάνικο σινεμά μόνο το Weekend at Bernie's (1989) και το One Crazy Summer (1986) μου 'ρχονται στο μυαλό.

Α, ίσως και το Point Break (1991)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Το'χω δει βέβαια και αυτό (δε θυμάμαι όμως αν έχει σχέση με καλοκαίρι).
Μα γιατί το λες αυτό για το "Πάρτι"; Πισίνα έχει, μπουγέλα έχει, ελέφαντα έχει, σκηνικό στην έρημο - και καλά - έχει .... τι άλλο θέλεις; ;)
 
"Sunny Road to Salina"...

Το υπέροχο τραγούδι του Cristophe και η υπέροχη πλατινέ Mimsy Farmer να κολυμπάει γυμνή...

Η χαρά της ζωής, από μια ηθοποιό που έφυγε πρόωρα από τη ζωή...

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από τον χρήστη Studiocanal, o oποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι, τα 2 πρώτα με απωθούν (το 2ο λόγω αυτού που παίζει από τη Μεγάλη των μπάτσων σχολή)

Το 2ο, το βρήκα πρόσφατα και έλεγα μήπως είναι καμιά χαζοταινιούλα αλλά βλέπω ότι παίρνει 6.9 στο imdb και είναι της Bigelow του Hurt Locker (!!!)

Επίσης, επειδή αναφέρατε γαλλικό (τέτοιο δεν είναι?) υπάρχει και το La Piscine που είδα πριν λίγες μέρες με Ρόμι Σνάιντερ, Αλέν Ντελόν.

καλά και το Free Willy προσφέρεται πολύ για καλοκαίρι (αγαπημένη ταινία!), αλλά το έχω δει πριν κάτι μήνες..
 
μπορεί να απαντάω λίγο αργά αλλά οκ ακόμα καλοκαίρι είναι:

1. 10 με Μπο Ντέρεκ και Ντάντλεϊ Μουρ

2. Jesus Christ superstar με κάτι χίπηδες με κελεμπίες που γυρνάνε στις ερημιές :p )

3. Η θεία μου η χίπισσα (δεν συμπεριλαμβάνεται στους παραπάνω :p )
 
Summer holidays με τον Clif Richards , Where the boys are με την Connie Francise και όλα τα beach movies με τον Frankie Avalon και την Annete . Και όλες οι γρανίτες ή έστω μέχρι το 5 που μπορούσε κάποιος να τις αντέξει.
 
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Το Jesus Christ Superstar πιστεύω προσφερεται πιο πολύ για Πάσχα (αν και δε μου αρέσει καθόλου όπως το'χουν κάνει το θέμα. Αν είχε κλασικά τραγούδια τύπου Phantom of the Opera εντάξει, αλλά αυτά τα 70ς δε μου αρέσουν καθόλου!)

Βρήκα σε πολλές λίστες να έχουν στα πρώτα πρώτα το The Sandlot (1993). (και παίρνει και αρκετά καλή βαθμολογία απ'ότι βλέπω: 7.5 στο imdb)

Το βάζω να το δω τώρα κιόλας!
 
Κάνω bump το θέμα, μήπως έχει κανείς τίποτε άλλο να προτείνει.

Αλήθεια, αν και νομίζω δεν υπάρχουν πολλοί μιουζικόφιλοι εδώ, τίποτα σε κλασικό μιούζικαλ (1930-1970), έχετε;

Έχω δει το Summer Stock με Judy Garland, Gene Kelly.

Φεύγοντας από τα musicals, είδα και το Plein Soleil (την original εκδοχή του Ταλαντούχου κου Ρίπλεϋ, με τον Αλέν Ντελόν). Πολύ καλή και ωραία καλοκαιρινή ατμόσφαιρα!

επίσης μου πρότειναν το The island (1980)

Άλλες που έχω δει και ψάχνω κάτι ανάλογο:

The Deep (1977)

The Blue Lagoon (1980) (εξαιρετικό το Bluray της Twilight Time)

On Golden Pond (1981)

The Naked Jungle (1954)

 


Disney:

Summer Magic (1963)

The Moon Spinners (1964)

Swiss Family Robinson (1960)

@iggy

το Point Break το είδα και δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα