Προτάσεις για ταινίες με νίντζα

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Αισθάνομαι λίγο ντροπή που το ρωτάω , αλλά εάν δεν το ρωτήσω θα σκάσω !

Θυμάστε μήπως κάποιες καλές ταινίες με νίτζα ; Εδώ και καιρό μου έχει κολήσει να ξαναδω καμιά ? , αλλά έχω γεράει τόσο που δε θυμάμαι κανέναν τίτλο ! Νομίζω πως καλή ήταν η Αμερικάνσκι Νίτζα , το 1 . Επίσης - εάν δε λέω βλακείες - νομίζω πως υπήρχαν 1-2 ταινίες και με κάποιον Ιάπωνα πρωταγωνιστή . Πάντα , βεβαίως , της εποχής , όχι σύγχρονες .
 
Revenge of the ninja του 1983 με τον Sho Kosugi
 
Μόλις είδα το 1ο της τριλογίας (Enter The Ninja (1981)) και μου άρεσε πολύ !

Μάλιστα θυμήθηκα που παιδιά προσπαθούσαμε να επαναλάβουμε τις κινήσεις με τα δάκτυλα και νομίζαμε πως έτσι θα είμαστε σωστοί ... νίτζα ! ...
 
Το μυστικό της επιτυχίας του νιντζα ειναι η μουστάκα και η τρίχα στο στήθος!

MV5BMTg5MDc0OTI0M15BMl5BanBnXkFtZTcwODI2NTgzNA@@._V1_SY1000_CR0,0,663,1000_AL_.jpg
 
Θέλει προσοχή , όμως , να μη τα βάλει με το Μπρους Λι !

Πάντως , ειδικώς στης συγκεκριμένη ταινία , ο συγκεκριμένος ηθοποιός πρέπει να είχε παίξει ελαχίστως στις σκηνές μάχης ! Νομίζω πως όλες σχεδόν τις κινήσεις του τις έκανε άλλος !

Επίσης μου έκανε εντύπωση που μέσα στο δάσος τριγυρνούσαν νίτζα με ό,τι χρώματα θες ^. ο ένας ήταν άσπρος νίτζα , ο άλλος μαύρος και οι άλλοι με στολές κόκκινες . Μιλάμε για τρομερή παραλλαγή ! Και κατά τα άλλα πήγαιναν σιγά-σιγά και προσεκτικά για να δουν μήπως παραφυλάει κάποιος νίτζα ο οποίος να ήταν δυσδιάκριτος !

Τέλος πάντων , όλα αυτά συγχωρούνται λόγω παλαιότητος !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου αρεσουν πολυ οι ταινιες νιντζα. Πηγαν να κανουν προσφατα ενα come back αλλα δεν εκατσε

Ο Κοσουγκι και ο Χαρισον ειναι εγγυηση.

Περα απο την τριαδα (Enter The Ninja, Revenge of The Ninja και Ninja III: The Domination) , το Προσευχησου να Πεθανεις...τιτλαρα - ταινιαρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρουσα φαίνεται , καθώς - απ'ότι διαβάζω στη Βικιπαιδεία - παίζουν τόσο ο Sho Kosugi όσο και ο υιός-του !

Ο Χάρισον που είπες , ποιός είναι ;
 
Λοιπόν , νομίζω πως πλέον είδα όλες τις ταινίες του Sho Kosugi και σας ευχαριστώ που μου τον υποδείξατε ! Τη μόνη τανία που δε μπόρεσα να δω - και απ'όσο ξέρω πρέπει να ήταν η τελευταία-του - ήταν η :

(1993) Drug Connection (1)

Μήπως έχει κανείς υποτίτλους για αυτήν ; Διότι ναι μεν τη βρήκα , αλλά δεν έχει υποτίτλους ... Είναι περίεργο : όποτε μιλάει ο Κοσούγκης , μιλάει στα Αγγλικά . Όταν μιλούν οι άλλοι , μιλούν στα Ιαπωνικά .

Απ'όσο ξέρω υπήρχε και Drug Connection 2 , αλλά εκεί νομίζω πως δεν παίζει και ο ίδιος ο Κοσούγκης .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να εισαι ολοκληρωμενος ως νιντζα fan φιλος μην ξεχασεις να δεις ''ο θειος μου ο νιντζα'' και το sequel ''ο θειος μου ο νιντζα 2'' :fafoutis:

1.jpg

2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα