Προτάσεις RetroDB

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Θα μπορούσαμε αρχής γενομένης από σήμερα να καταγράφαμε και τα παιδικά που έχουν παιχτεί στην ελληνική τηλεόραση βοηθούμενοι από τη δική μας DB (των ποστ που έχουν δημοσιευτεί :D ) αλλά και από εξωτερική πληροφόρηση για επιβεβαίωση.

Αν είμαι :nervous: που είμαι :D εκτός τόπου... μεταφέρετέ το :please:
 
Super φαση και για τα Παιδικα!

BTW ειχα μιλησει με τη Domniki και της ειχα πει οτι ειναι ευκαιρια να φτιαξετε και μια Candy online εγκυκλοπαιδεια...
 
Για τα παιδικά μπορούμε να αρχίσουμε άμεσα αρκεί να μας πείτε τα πεδία που χρειάζεστε.

(Εγώ είμαι λίγο άσχετος)
 
Shock είπε:
Για τα παιδικά μπορούμε να αρχίσουμε άμεσα αρκεί να μας πείτε τα πεδία που χρειάζεστε.(Εγώ είμαι λίγο άσχετος)

Noμίζω πως πέρα από τα "τίτλος " "επεισόδια", " κανάλι προβολής", "έτος" και ίσως και λίγα λόγια για το θέμα δε χρειάζονται άλλα... Και όποιος μπορεί να συμπληρώνει "μουσική", "συγγραφέα" . Δεν ξέρω τί άλλο θα μπορούσε να μπει.

@Wally στην Κάντυ θα διαπρέψουμε :D
 
@Juanita,οταν εννοω Candy,δεν εννοω μεσα στα Παιδικα.Μιλαω για Candy-pedia που θα ειναι μονη της,με τα λημματα,το υλικο κτλ
 
Wally είπε:
@Juanita,οταν εννοω Candy,δεν εννοω μεσα στα Παιδικα.Μιλαω για Candy-pedia που θα ειναι μονη της,με τα λημματα,το υλικο κτλ
Το κατάλαβα :cheers: γι αυτό σου έγραψα πως θα διαπρέψουμε!!!

Δεν υπάρχουν πιό κατάλληλες από εμάς για να γράψουν για την Κάντυ!!!

Επιτομή θα κάνουμε!!! ::)
 
Αντε,ενεργοποιηθειτε λοιπον τεμπελιτσες! :D
 
Και εμείς Wally πρέπει να φτιάξουμε καλύτερα την αρχική σελίδα. Μην τα έχουμε όλα μαζεμένα.

Μαζί με τις κατηγορίες έχουμε και τις "οδηγίες" !

Επίσης τα παιδικά και η Candy δεν θα πρέπει να είναι μαζί με τις Ελληνικές Σειρές και τις βιντεοκασέτες.

Θέλει σκέψη και ... decoration :)
 
Εμ.... κάποια στιγμή, μόλις ολοκληρωθεί το project που έχω αναλάβει, σύνδεσης φόρουμ-βάσης... θα πρέπει να συζητήσουμε και για τις ραδιοφωνικές παραστάσεις από τις οποίες έχω μεγάλη λίστα!!!
325599.gif
325599.gif
325599.gif
325599.gif
325599.gif
325599.gif
325599.gif


775885.gif
 
Καλές οι ραδιοφωνικές παραστάσεις (κι εγώ ψήνομαι!) αλλά εδώ δεν έχουν περαστεί οι ταινίες μικρού μήκους και τα ντοκυμανταίρ, που είναι μερικές χιλιάδες...
 
Mandrake είπε:
Καλές οι ραδιοφωνικές παραστάσεις (κι εγώ ψήνομαι!) αλλά εδώ δεν έχουν περαστεί οι ταινίες μικρού μήκους και τα ντοκυμανταίρ, που είναι μερικές χιλιάδες...
Για τις μικρού μήκους είχε βγει αναλυτικό λεξικό γύρω στο 1992, της Αλίντας Δημητρίου!

Βέβαια από το 92 μέχρι το 11 σήμερα, έχει μερικά χρονάκια απόσταση... anyway.
 
Ωραία θα το τσεκάρουμε το λεξικό, αλλά έχω εναλλακτική για την ώρα (έχω πει σχετικά στον Βερνάρδο και τον Νάσο). Το θέμα είναι να δούμε πως και που θα περνιούνται. Γιατί η αναφορά στο trivia δεν φτάνει εάν θέλουμε να τις βλέπουμε συγκεντρωτικά κάποια στιγμή. Εάν οι admins και ο τεχνικός μας, δηλώσουν ενδιαφέρον ν' ασχοληθούν σχετικά, έχω πρόταση για τις συγκεκριμένες. Πιστεύω πως πρέπει να δωθεί βάση όμως, όπως και για τις ερασιτεχνικές "Home movies" γιατί οπωσδήποτε πρόκειται για ταινίες και θα έχουμε πολύ πιο πλήρη εικόνα με ηθοποιούς που ήδη έχουμε στην βάση και συναντάμε σπάνια. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που έχουμε παραγωγό, σκηνοθέτη, σεναριογράφο και ηθοποιούς σε μία αναφορά (γι' αυτό και δεν τους άνοιξα προφίλ) κι επειδή δεν έχουμε κατηγοριοποίηση δεν τις πέρασα ποτέ. Είτε γίνει δουλειά με την "RetroDB 2" είτε όχι, πρέπει κάποια στιγμή να φτιαχτούν οι κατηγορίες αυτές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πείτε τι ακριβώς θέλετε και θα γίνει. Σε αντάλλαγμα θέλω και εγώ κάποιες χάρες :)

  • Θα σας βγάλω μια λίστα με όλες τις ταινίες σειρές που δεν έχουν ημερομηνίες. Αν μπορούμε να τις βρούμε θα έχουμε ένα timeline που θα μας είναι χρήσιμο για χρονικούς προσδιορισμούς.
  • Επίσης μη γράφετε μισά ονόματα. Ποιος είναι ο Γ. Καραμήτσος? Λέγεται Γιώργος? Γρηγόρης? Γιάννης? Και εκεί θα σας βγάλω μια λίστα με όλα τα "μισά".
  • Μην βάζετε παραπάνω πληροφορία σε ένα πεδίο στο template.
 
Shock, βγάλε πρώτα τα δικά σου να τελειώνουμε με αυτές τις εκκρεμότητες και μετά θα σου στείλω πμ να σου ξηγήσω τι εννοούσα! Σε επίπεδο template τι εννοείς; Για να ξέρω εάν έκανα κάποιο σφαλμα να μην το επαναλάβω!! :) ))

Ευχαριστούμε!
 
Shock είπε:
Πείτε τι ακριβώς θέλετε και θα γίνει. Σε αντάλλαγμα θέλω και εγώ κάποιες χάρες :)

  • Θα σας βγάλω μια λίστα με όλες τις ταινίες σειρές που δεν έχουν ημερομηνίες. Αν μπορούμε να τις βρούμε θα έχουμε ένα timeline που θα μας είναι χρήσιμο για χρονικούς προσδιορισμούς.
Καλησπέρα και από μένα.

Σε αυτό το project μπορώ να βοηθήσω.

Shock, πες μας και ξεκινάμε - από σειρές τουλάχιστον, δεν πιστεύω να είναι πολλές...
 
Shock είπε:
Πείτε τι ακριβώς θέλετε και θα γίνει. Σε αντάλλαγμα θέλω και εγώ κάποιες χάρες :)

  • Θα σας βγάλω μια λίστα με όλες τις ταινίες σειρές που δεν έχουν ημερομηνίες. Αν μπορούμε να τις βρούμε θα έχουμε ένα timeline που θα μας είναι χρήσιμο για χρονικούς προσδιορισμούς.
  • Επίσης μη γράφετε μισά ονόματα. Ποιος είναι ο Γ. Καραμήτσος? Λέγεται Γιώργος? Γρηγόρης? Γιάννης? Και εκεί θα σας βγάλω μια λίστα με όλα τα "μισά".
  • Μην βάζετε παραπάνω πληροφορία σε ένα πεδίο στο template.
1. Μην αγχώνεσαι με αυτά! Τα δουλεύουμε όσο μπορούμε! Για τις χρονολογίες, απο 'δω μπορούμε να βρούμε ποιες είναι περασμένες με έτος "198?" κι εδώ μπορούμε να δούμε ποιες είναι με "199?". Τώρα για ημερομηνίες κυκλοφορίας σειρών κι εκπομπών, αναζητούμε συνεχώς στοιχεία...

2. Τα μισά ονόματα, προσωπικά, τα γράφω γιατί μπορεί να έχει κάποιος άλλος την πληροφορία που δεν έχω εγώ. Όσα είναι μισά τα βάζω σε λίστες παρακολούθησης και επανέρχομαι να διορθώνω μόλις βρίσκω στοιχεία. Είναι έλλειψη στοιχείων. Δεν γινεται επίτηδες για να μπερδέψω ή να κουράσω κανέναν, ούτε για να γεμίζω την βάση με άχρηστες πληροφορίες αλλά απ' το να λείπουν εντελώς, καλό θα είναι να τα βάζει όποιος τα γνωρίζει, μήπως και τα βρίσκουν οι υπόλοιποι!

3. Με παραπάνω πληροφορία σε ένα πεδίο, δε νομίζω να έχω ασχοληθεί ποτέ. Αν είναι κάτι που αφορά δική μου αλλαγή και μου διαφεύγει, θα σε παρακαλέσω να μου δώσεις ένα παράδειγμα και που έγινε ζημιά. Αν εννοείς που βάλαμε εγώ ή ο Νάσος νέα είδη στις τηλεοπτικές εκπομπές, είχαμε συζητήσει πριβέ το να μπαίνει ότι χρειάζεται και νομίζω πως δεν έγινε κάποιο λάθος. Έγινε; Για τα είδη στις τηλεοπτικές εκπομπές θα ανοίξω θέμα όπου να 'ναι με αντιπρόταση σε κάνα δυο είδη που προσωπικά δε μου αρέσουν.

4. Τι χρειάζεται να γίνει; Χρειαζόμαστε σίγουρα τις εξής κατηγορίες: "Εταιρίες Παραγωγής" & "Τηλεταινίες"! Για τις "Μικρού Μήκους" πραγματικά, ως δομή, δεν ξέρω πως να το προτείνω. Ως νέα κατηγορία; Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι μικρού μήκους ταινίες υπάρχουν για οποιοδήποτε κινηματογραφικό είδος όπως επίσης υπάρχουν "Κινουμένων Σχεδίων" αλλά και "Βιντεοταινίες"! Οπότε να υποθέσω ότι τις βάζουμε απλά ως κάτι επιπρόσθετο σε κάθε κατηγορία (όπως είχαμε μέχρι τώρα τις "Τηλεταινίες" στις "Τηλεοπτικές Σειρές"); Γιατί μια απλή αναφορά στο trivia και η ενδεικτική διάρκεια, σίγουρα δε φτάνει... Σε περίπτωση που ανοίξει κατηγορία, θα πρέπει να ανοίξουν κατηγορίες για όλες που περνάμε. Νομίζω πως δεν είναι λογικό να "φορτώνουμε" τα προφίλ με κάτι τέτοιο... Ήδη υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κατηγορίες. Ένα "category" σε κάθε κατηγορία που αναφέρω, πιστεύω πως είναι αρκετό! Τι λέτε;

Εδώ έρχονται και τα "Κινούμενα Σχέδια" που δεν έχουμε ακόμη, σε τηλεοπτικές σειρές και κινηματογραφικές ταινίες (για μεγάλου μήκους βιντεοταινίες, προσωπικά δεν έχω κάτι κατά νου, αν και θα μπορούσε να προκύψει κάποια πληροφορία στο μέλλον). Υπάρχουν πάντως (έχω ήδη κάποια στην κατοχή μου μάλιστα!) και θα πρέπει να τα περάσουμε κάποια στιγμή. Εκεί, μάλιστα, πρέπει επιτέλους να βρουν την θέση τους τηλεοπτικές σειρές κινουμένων σχεδίων όπως οι "Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος" ή "Πανδώρα και Πλάτωνας"!

Αυτά, για να συνοψίσουμε. Δες το τεχνικό κομμάτι, όπως και όποτε μπορέσεις κι αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι με τις προτάσεις αυτές, κάνε την αρχή.
 
Μη πηγαίνει ο νους σου στο κακό. Περισσότερη πληροφορία εννοώ στο airday να γράψει κάποιος και άλλα πράγματα ή κείμενο. Δυσκολεύει το parsing, εκεί που περιμένω μια ημερομηνία βρίσκω και άλλο κείμενο. Γι' αυτά μην στεναχωριέστε ότι βρίσκω τα τρώω, απλά μιλάω για το μέλλον.

Τις εταιρίες παραγωγής τις έφτιαξα (template:company). Για τα υπόλοιπα θα έλεγα να βρεθούμε από κοντά και να τα συζητήσουμε ή με κάποιο ποιο real time τρόπο (chat?) γιατί έχει πολύ κουβέντα
 
Έχω δει πως επικοινωνούσατε κάποια περίοδο με τον MSN. Αν θέλετε σας δίνω το e-mail μου και κανονίζουμε έτσι. Το airDay που ακριβώς έχει πρόβλημα; Εγώ δεν το 'χω πειράξει πάντως... Το μόνο που είχα κάνει εγώ τουλάχιστον, παλαιότερα, είναι στις τηλεοπτικές σειρές που δημιούργησα επιπρόσθετα το "day" που λέει "Ημερομηνία προβολής" και το χρησιμοποιούμε στα επεισόδια που ανοίγουμε αλλά και στις τηλεταινίες μιας και το "Ημέρα προβολής" παρέπεμπε αλλού. Πάντως κατάλαβα το σκεπτικό γενικά! Σημείωση ότι στο airDay περιμένεις ημερομηνία τύπου; Στις κινηματογραφικές ταινίες είναι π.χ. "12 Ιανουαρίου 2010", ως "Πρεμιέρα", ενώ στις τηλεοπτικές σειρές, εκπομπές, τηλεπαιχνίδια κτλ. είναι για παράδειγμα απλά ένα ξερό "Δευτέρα". Στις βιντεοταινίες, επειδή συναντάω ορισμένες με ημερομηνία, προσάρμοσα την μεταβλητή ως "Ημερομηνία κυκλοφορίας", υποψιασμένος ότι για κάτι τέτοιο πρόκειται (υπό την έννοια ότι αποκλείεται η ημερομηνία αυτή να είναι "πρεμιέρα" σε κάποια κινηματογραφική αίθουσα)!

Ωραίος με τις εταιρίες παραγωγής!! Ας ξεκινήσουμε τις μεταφορές λοιπόν! :)
 
Υπάρχει ένα θεματάκι που πρέπει να συζητήσουμε και αφορά τα είδη των ταινιών και των τηλεοπτικών σειρών (για την ώρα) που πρέπει να συζητήσουμε. Μου πρότεινε κάτι ο lolisman και είναι λογικό να δημιουργούνται τέτοια αιτήματα και απορίες από την στιγμή που δεν έχουμε ταξινομήσει πρώτα τα templates όπως πρέπει πάνω σ' αυτό το ζήτημα. Παραθέτω την μικρή συνομιλία και θέλω την γνώμη όλων σας, όχι μόνο γι' αυτά τα είδη που αναφέρει ο φίλος Μανώλης αλλά και για οποιοδήποτε άλλο είδος δεν σας κολλάει καλά στο μάτι.

- "Τώρα κατι άλλο ... μπορείς να ανοίξεις κατρηγορία στο κινηματογράφο <<φουστανέλα>>;Yπάρχουν παρα πολλές... Και καθως επισης αν μπορείς και << ερωτικη περιπετεια >>"

- "Μπορώ αλλά δε μου αρέσει το "φουστανέλα" και αν δεν κάνω λάθος είναι περισσότερο χαρακτηρισμός γι' αυτές τις ταινίες και σίγουρα όχι είδος! Να το πούμε "Βουκολικό" καλύτερα; Κατά την γνώμη μου πάντως και οι υπάρχουσες κατηγορίες είναι υπέρπολλες. Στο "ερωτική περιπέτεια" τι θα έβαζες; Ας πούμε την ταινία "Το Αγκίστρι" ('76); Επειδή αυτή θα μπορούσε κάλλιστα να πάει στα "θρίλερ". Τέτοιες ερωτήσεις καλό θα είναι να τις λες "ανοιχτά" για να τις συζητάμε όλοι! Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και δε μου αρέσει ούτε καν κάτι πιο "οικείο" είδος όπως είναι οι "κοινωνικές". Δεν υπάρχουν τέτοια είδη παιδιά. Οι λεγόμενες "κοινωνικές" είναι, για παράδειγμα, Ελληνική κατασκευή των κριτικών των τηλεπεριοδικών που κανονικά κατατάσσονται στις "δραματικές". Δεν υπάρχει κοινωνική ταινία Τέλος πάντων... Πιο αρμόδιος είναι ο Νάσος που ξεκίνησε να τις φτιάχνει (δεν ήμουν εγώ στην βάση τότε), απλά συνιστώ να μην ξεφεύγουμε σε 50 είδη. Δεν είναι δα και τόσες πολλές 2.500 ταινίες για να τις μοιράσουμε σε 50 κατηγορίες "δικής μας επινόησης"! Μεταφέρω την συνομιλία μας στις "Προτάσεις"! Έλα, να τα πούμε εκεί! ;)"

Σειρά σας για τα είδη (με παραδείγματα προτιμότερο) και τι πιστεύετε!
 
Δεν βλέπω όμως να θέλει να συμμετέχει κανείς. Πάει βδομάδα πλέον που πόσταρα... Να κάνουμε του κεφαλιού μας, λοιπόν; Να αλλάξουμε παλαιότερα είδη και να γίνει μπάχαλο; Καμία άποψη; Καλώς. Προχωράμε.
 
Πίσω
Μπλουζα