Προταση για την πρωτη ρετρο εκθεση στην Ελλαδα by retromaniax

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
519
Μιλωντας με Admin και καποια παιδια απο το Retromaniax ειχαμε την ιδεα να κανουμε καπου στα τελη Νοεμβρη με αρχες Δεκεμβρη μια μεγαλη προβολη του φορουμ που ολοι μας αγαπαμε και επισης να παρουσιασουμε τα ρετρο εκθεματα μας (υπολογιστες, κονσολες, περιοδικα, καντυ, ταινιες και οτι αλλο Ρετρο θελετε) οπως κανουν στο εξωτερικο και με λιγα λογια να κανουμε την πρωτη "Ρετρο Εκθεση στην Ελλαδα by Retromaniax" :)

Ο χωρος στον οποιο θα γινει (εαν γινει βασικα μιας και θελουμε πολλες συμμετοχες οπως καταλαβαινετε) ειναι αρκετα μεγαλος, ελεγχομενος και ασφαλης ωστε να ερθετε μαζι με τα παιδια σας καθως εχει πολυ γκαζον για να τα αφησετε να παιξουν κατα την διαρκεια της εκθεσης, με φιλους σας οπου θα θελουν να δουν τα ρετρο εκθεματα.

Οσο περισσοτεροι ερθουν τοσο καλυτερα καθως θα υπαρξει και καποια καλυψη με βιντεο οπου θα προβληθει σε τηλεοπτ. καναλι και καποια παρουσιαση του Retromaniax.gr

Βεβαια θα χρειαστουμε κοσμο απο το φορουμ να συμμετεχουν και να δηλωσουν οτι θα ερθουν 100% και με μια λιστα με τα ρετρο εκθεματα τους.

Ξερω οτι υπαρχουν απο εδω παιδια που εχουν ρετρο διαμαντια στην συλλογες τους και τους περιμενω να συμμετασχουν οχι μονο για να δει ο κοσμος τα εκθεματα σας αλλα και για να γνωριστουμε, να μιλησουμε και να ταξιδεψουμε μαζι σε μια αλλη εποχη!

Μπορειτε να δειτε φωτος εδω του χωρου:

http://www.ktimazolota.gr/photo_galery.htm

Κανενα κοστος απο εσας δεν θα ζητηθει καθως ολα θα ειναι δωρεαν.

Εγω θα παρω μαζι μου:

Amstard 6128+

Amstrad cpc 6128

Amiga 500+

Amiga 600

Atari 520 ST FM + ATARI 520 ST

1 Sega Game Gear

Λοιπον,

Περιμενω να διαβασω τις γνωμες σας τι αλλο μπορουμε να κανουμε και βεβαια συμμετοχες και λιστα με τα εκθεματα.

Μια πρωτη λιστα με συμμετοχες αλλα με ερωτηματικα σε καποιους μεχρι να αναφερω ημερομηνια:

( Στο περιπου δλδ :) )

1) Saulot

2) tsalk ;

3) DINO ;

4) Haros ;

5) alkis21 ;

6) Juanita

7) circleag

8 ) Amigos

9) mike

10) snoopy

11) status

12) divined

13) Wally
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΙμαι μέσα, με την ταπεινή συλλογή μου!!!
 
Εξαιρετική η ιδέα αυτή παιδιά. Θα προσπαθήσω να δώσω και εγώ το παρόν (η ριμάδα η απόσταση) με κάποια δικά μου ρετρό - σπάνια πραγματάκια.
 
Ήρθε η ευλογημένη ώρα; Αμήν!!! :headbangdude: :beer:

In circleag we trust!

Για να πω οτι θα είμαι μέσα, θα πρέπει να ξέρω την ημερομηνία.

Θα είναι μονοήμερη;

Επειδή δεν είναι κακό να ρίξουμε και ιδέες, μήπως, αν μπορεί και όποιος μπορεί, να προσφέρουμε και κάτι, ώστε να κάνουμε και μια λαχειοφόρο, τρόπον τινά;

Παίζει το ενδεχόμενο, λόγω της εργασίας μου, να τυπώσω και μεγάλες αφίσες για τη διακόσμηση της έκθεσης...

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση οτι θα μπορέσω να έρθω, αλλά αν είναι Σάββατοκύριακο, 99% θα έρθω...

Εν αναμονή περισσότερων λεπτομερειών...

circleag να υποθέσω οτι το "Κτήμα Ζολώτα" είναι δικό σου; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε περίπτωση που είμαι Ελλάδα θα έρθω σίγουρα.

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι έχω κάτι ιδιαίτερα συλλεκτικό που δεν έχετε και οι υπόλοιποι, αλλά θα χαρώ να βοηθήσω με οποιοδήποτε τρόπο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι απαραίτητο να είναι συλλεκτικό , retro (και λειτουργικό) να είναι.
 
DINO κατα πασα πιθανοτητα Σ/Κ θα γινει (απλα εδωσα notice Νοεμβρη με αρχες Δεκεμβρη για αυτο τον λογο βασικα να δω εαν δεν εχει κλειστει για γαμο η' δεξιωση καποιο Σ/Κ απο αυτα ) αλλιως θα γινει καποια μερα μεσα στην βδοαμαδα... Θα δουμε.... υπαρχει χρονος και θα ενημερωσω αμεσως!

Οπως και να εχει σας περιμενω μαζι με την γυναικα σου. ;)

@tsalk περιμενω και εσενα και ολο το team απο την ομορφη Θεσσαλονικη!
 
Δηλώνω ενθουσιασμένος με την πρωτοβουλία!

DINO είπε:
Για να πω οτι θα είμαι μέσα, θα πρέπει να ξέρω την ημερομηνία.
Αυτό βεβαίως ισχύει και για μένα. Κι εγώ μπορώ να συμμετάσχω και να εκθέσω τουλάχιστον την Amiga 1200 μου με το project της υπογραφής μου.
 
O.K. Παίζει να κανονίσω να πάρω και άδεια (έχω μια εβδομάδα μέσα) και να έρθω!

Φυσικά θα έρθει και η σύζυγος μαζί με τον μικρό Γεράσιμο! :)

Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους, επιτέλους!

Αναμένω τελική ημερομηνία και κατηγορίες ρετρό εκθεμάτων για να ξέρω αν θα μπορέσω τελικά να παρευρεθώ και τι να φέρω...
 
Οποτε δωστε μου 2 με 3 μερες και 100% θα σας πω και ημερομηνια!!



Στο μεταξυ δωστε παρον ατομα που ενδιαφερεστε και θα κανονισω να σας καλυψω με την μερα ολους σας χωρις να εχετε κανενα προβλημα.

Θα κοιταξω βεβαια και να εχει καλο καιρο αν και δεν μας πειραζει γιατι υπαρχει στεγανος χωρος μεγαλης χωρητικοτητας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοείται πως είμαι "μέσα" με χίλια!!!

Ήδη άρχισα να σκέφτομαι τί να φέρω :p

Μάχες, Κάντυ, βιβλία, περιοδικά... θα φτιάξω μιά λίστα και ό,τι ενδιαφέρει κόσμο θα είναι εκεί!!! :)

Α!!! μπορώ να αναλάβω και το μουσικό πρόγραμμα -αν παίξει κάτι τέτοιο... ::)

...με Νταλάρα από τα παλιά για να είναι εντός κλίματος... Ενθουσιαστήκατε, ε;;; :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
ο sinclair ppc200 θα βρει τι θέση που του αξίζει.. τέλεια ιδέα μακάρι να προχωρήσει στο χέρι μας είναι
 
Juanita είπε:
...με Νταλάρα από τα παλιά για να είναι εντός κλίματος... Ενθουσιαστήκατε, ε;;;
Oυυυυυυυυυυυυυυυ!!! Πάρα πάρα πολύ

και έλεγα ποιόν θα πειράξω απόψε!!!!!
 
Aν σας λειπει κανα "περιεργο" μηχανημα, ειδικα απο αμιγκα,

εγω ειμαι εδω. Αραγε τι να πρωτοφερω...

amiga...atari...aple...spectrum...amstrad...sinclair...commodore...msx...

ή να παω προς κονσολες μερια?
 
Θα ήθελα να δώ και μερικούς "heavy duty" συλλέκτες , ptsunami πχ!

Αν κάνει η juanita πρόγραμμα θα κατέβω με το retro δίκανο του παππού...

Σ'αγαπάψ, σ'εκτιμάω αλλα η μουσική σου δέν ακούγεται.
 
Ένα sinclairάκι κάπου πρέπει να το 'χω κι εγώ...
 
:D εδώ κολλάει το παλιό ρητό "δεν μας χ..:shtup: ρε Νταλάρα" :tongue::tongue::biglaugh:
 
circleag είπε:
Οποτε δωστε μου 2 με 3 μερες και 100% θα σας πω και ημερομηνια!!

Στο μεταξυ δωστε παρον ατομα που ενδιαφερεστε και θα κανονισω να σας καλυψω με την μερα ολους σας χωρις να εχετε κανενα προβλημα.

Θα κοιταξω βεβαια και να εχει καλο καιρο αν και δεν μας πειραζει γιατι υπαρχει στεγανος χωρος μεγαλης χωρητικοτητας.

Θα έρθω μόνο και μόνο για να κάνω σπάσιμο στον Dino:p

Θα σου φέρω εγώ:

Atari Portfolio

Amstrad NC100

Amstrad ppc640

Sinclair zx81

-//- spectrum ZX

-//- Spectrum +2 (Action Pack να γουστάρουν με το Divide γεμάτο...παιχνίδια)

RiscPC 600, αν έχει έρθει μέχρι τότε το πληκτρολόγιο.

Επίσης κανόνισε καλωδιώσεις για δίκτυο σε όσα μηχανάκια είναι network capable.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία. Εγώ έχω 2 Amiges και θα ψάξω να βρω κάποιες retro game & watch φορητές κονσόλες της Nintendo που είχα. Οπότε κατά 99% είμαι μέσα!!
 
Κατ αρχην και μονο η σκεψη και η δραστηριοποιηση του Βαγγελη ειναι αξια τεραστιου respect. Κατι τετοιο ηταν παντα απωθημενο ολων, απο την ημερα ιδρυσης του χωρου αυτου.

Αν τελικα εχουμε την ευκαιρια, χρειαζεται

1) καλη οργανωση (ποιοι θα συμμετεχουν στην παρουσιαση, ποιος θα φερει τι, τι χρειαζομαστε, προγραμμα συναρμολογησης, μουσικη κτλ)

2) καποιες μικρες καθημερινες θυσιες - πχ φρασεις του στυλ "ειχε champions league και δυστυχως επρεπε να το δω και δεν μπορεσα να ερθω" ή "ακουσα οτι μπορει να βρεξει και εκατσα σπιτι" δεν μπορουν να ειπωθουν, τουλαχιστον απο την ομαδα που θα εχουμε μηχανηματα και θα ειναι υπευθυνη της παρουσιασης

3)ενεργοποιηση ολων μας ωστε να ερθει κοσμος.(φιλοι, γνωστοι, κοσμο απο αλλα φορουμς κτλ). Το event δεν θα ειναι καποια διαφημιση του retromaniax αλλα μια αποπειρα γνωριμιας ανθρωπων (της γενιας μας, μεγαλυτερων, μικροτερων, παιδιων κτλ) με ενα κομματι της τεχνολογιας που ουσιαστικα εδωσε τη κλωτσια για να φτασει το gaming και το computing εδω που ειναι σημερα. Να ανακαλυψουν οτι υπαρχουν εθιστικα παιχνιδια των 14kb και οτι η χαρα δεν μετριεται σε GB αλλα σε μερακι.

Και τελεια να οργανωσουμε την εκδηλωση, αν εκεινη τη μερα δεν πατησει ψυχη θα ειναι κριμα. Ποτε αλλοτε δεν υπηρξε τετοια ευκαιρια στη χωρα μας, να δει κοσμος τοσα υπεροχα μηχανακια, ετοιμα-στημενα.

4)Να δουμε τι αλλο μπορει να εκτεθει περα απο micros και κονσολες
 
Πίσω
Μπλουζα