Προτεινομενα japanese games για MAME;

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
57
Eχετε να μου προτεινετε καποια καλα και πιο αγνωστα ιαπωνικα παιχνιδια για MAME; Δεν μιλαμε για πασιγνωστα παιχνιδια οπως Street Fighter II, Bubble Bobble, Shinobi και δεν συμαζευεται.
 
Εξαρτάται τα γούστα σου. Προσωπικά λατρεύω τα bullet hell shmups και εκεί τα παιχνίδια της Cave είναι φοβερά. Για MAME θα βρεις τα Donpachi, DodonPachi, Esp.Ra.De, Guwange, Fever SOS.
 
Φυσικα το Mazinger Z της Banpresto.

10037kt7.png
10037mj9.png
mazinger.png
 
Leon, κατα συμπτωση ειμαι λατρης των shooters, ειδικα των bullet hell (εμπρος στον δρομο που χαραξε το Touhou!). Kαι γενικα ανακαλυψα προσφατα οτι η Cave εχει παραδοση στα shooters. Ευχαριστω για τις προτασεις.

Oσο αφορα για το τι ειδη ενδιαφερομαι...γενικα παιζω λιγο απ' ολα (πλην αθλητικων και racers).

Μazinger Z για arcade; ΟΚ, μολις βρηκα τι θα δειξω στην anime-παρεα για λιωσιμο.

Edit: Μολις το δοκιμασα λιγο κι ειναι τρελος εθισμος (ειδικα οταν κανω "Breast Fire!"). Εχεις να μου προτεινεις αλλα καλα anime-based games;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ανιμε δοκιμασε τη σειρα gundam,ενώ αλλά αξιοπρεπή shooter ειναι και τα : Gekirindan , Mahou Daisakusen , Sengeki Striker , Shienryu.
 
Battle Garega!

Μα γιατί κανένας δεν το ανάφερε ακόμα; :)
 
Area 88 (U.N Squadron). Πολυ καλο παιχνιδι, απο τα καλα δειγματα μεταφορων anime.

101_3.png


101_2.png


unsquad.png
 
Vetus η Cave θα γίνει από τις "αγαπημένες" σου εταιρείες ;)

επίσης κάτι offtopic, αν έχεις ps2 θα βρεις κι εκεί αρκετά shmups της Cave που έχουν γίνει ported από arcade

κατά τ'άλλα ωραίες οι προτάσεις όλων, κάποια δεν τα είχα υπόψη μου

Battle Garegga που είπε και ο Maddog εντάξει απλά κορυφή ;)

γενικά όταν μιλάμε για shmup πάντως η ερώτηση θα πρέπει να είναι ποια από αυτά ΔΕΝ είναι από japan :D

Για άλλα shmups, επίσης το Carrier Air Wing, sequel του Area 88 πολύ καλό

To Super Space Fortress Macross είναι βασισμένο... μάντεψε που :D

To Ultra-X Weapons είναι βασισμένο στον Ultraman αν και δεν είναι και τόσο καλό θα'λεγα

Άλλα japanese shmups ίσως όχι τόσο γνωστά αλλά αξίζουν να τα δοκιμάσεις είναι τα Battle Bakraid, Armed Police Batrider, Air Gallet, Soukyugurentai, Vasara 2, Cyvern

Φυσικά υπάρχουν και τα πιο "κλασσικά" Sonic Wings, Strikers, Raiden Fighters ή π.χ. της Psikyo τα Samurai Aces, Dragon Blaze, Gunbird και πολλά άλλα

Σίγουρα μου ξεφεύγουν αρκετά και τα αδικώ #)
 
Mars Matrix(θρησκεια) και Radiant Silvergun(δεν ξερω την προοδο της εξομειωσης των STV)
 
Eυχαριστω για τα replies. ^^

Nαι, εχω και PS2, oποτε εχω τιμησει εκει αρκετα ωραια 2D shooters (oπως Thunder Force VI και Grandius V). Για PSX δεν το συζυτω, η καλυτερη μου (απο Parodius Collection μεχρι Einhander).

Τωρα οσο αφορα τα shooters της Cave...εχω δοκιμασει πριν λιγο καιρο το Mushihimesamaτ' οποιο ηταν τρελη απογοητευση: γραφικα αρκετα πιξελωτα σε σημειο να μου βγαινει το ματι (δεν επιτρεπονται τετοια γραφικα για shooter του 2004) το σκαφος απελπιστικα αργο και οι εχθροι ειναι πολυ πιο γρηγοροι με αποτελεσμα να κανει το παιχνιδι δυσκολο με ηλιθιο τροπο. Για τα υπολοιπα shooters της θα τα δοκιμασω σε καποια φαση (ηδη λιωνω αυτον τον καιρο διαφορα αλλα shooters). Aυτο που με καιει πιο πολυ ειναι το Tenshi No Juusha για τ' οποιο δεν βρικσω σχεδον καθολου πληροφοριες (για εικονες και βιντεο ουτε λογος). Μια μικρη αναφορα σ' αυτο βρηκα μοναχα στο Shoot-The-Core:

http://shootthecore.blogspot.com/2007_05_01_archive.html

Kαμια βοηθεια, please;

Radiant Silvergun...το 'χω απωθημενο ζωης να το παιξω ως Treasure maniac που ειμαι (Ikaruga ole!) αλλα δεν μπορω ουτε να τρεξω επιτυχως κανα Sega Saturn emulator oυτε το Nebula (γκρρρρρρρρρ!).
 
Change Air Blade, Dangun Feveron, Gunlock, Dragon Blaze είναι μερικά απο αυτά που λιώνω στο MAME.
 
Πίσω
Μπλουζα