Προϊόντα και Ελληνικές ταινίες

Τόσες φορές έχω δει την "Κόμησσα της Φάμπρικας" και μόλις τώρα παρατήρησα το όνομα του πρατηρίου!!!! :)
 
miki-mik7 είπε:
Τόσες φορές έχω δει την "Κόμησσα της Φάμπρικας" και μόλις τώρα παρατήρησα το όνομα του πρατηρίου!!!! :)
νομιζω οτι "caltex" ειναι η μαρκα της βενζινης και οχι το ονομα του πρατηριου,αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια
 
Φαντάζομαι ότι η βενζίνη δεν έχει μάρκες. Οι εταιρίες εκμεταλλεύσεως-διανομής "βαπτίζουν" και τα πρατήρια τους.

Αυτά που γράφω είναι με κάθε επιφύλαξη, διότι δεν διαθέτω σχετικές γνώσεις...
 
το σημα με το αστερι μου θυμιζει την TEXACO...

ισως να ειναι παραφραση αυτης της φιρμας
 
Rapide είπε:
Rapide σ ευχαριστουμε πολυ για το λινκ,ελυσε τις αποριες :)

Στην ταινια "εφοπλιστης με το ζορι" ο Μανωλης Σιδερης (Αλεκος Τζανετακος) δουλευει σε εργοστασιο εμφιαλωσης αεριουχων ποτων που λεγεται "παλιρροια"

ef.jpg

λογικα θα υπηρχε αυτο το εργοστασιο απ οτι βλεπουμε και στις φωτογραφιες.Επισης ακουμε αρκετες φορες για τη γκαζοζα,αλλωστε τον φωναζαν με το παρατσουκλι "Μανωλης ο γκαζοζας"

Βρηκα αυτη την εντυπη διαφημιση

453.jpg εδω

Διαφήμιση πορτοκαλάδας ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ Αμαρουσίου (1959).Επομενως υπηρξε αυτο το εργοστασιο

Στην ταινια "το κλωτσοσκουφι",η Αλικη διηγειται στον Αλεκο Αλεξανδρακη τι της συνεβει οταν δουλευε σε ενα καταστημα

klo1.jpg

βλεπουμε σε καποιο σημειο να γραφει "ΛΑΙΣ" ,μηπως ειναι καποια μαρκα υφασματος;

Στο ποστ 3 η Rapide αναφερει τη μπυρα ΦΙΞ ,στη φωτογραφια τη βλεπουμε σε πρωτο πλανο

klots fix.jpg

και τα υποδηματα "Σεβαστακης"

papoytsi.jpg ,

διαφημιση των καταστηματων "Σεβαστακη"

533.jpg πηγη

Στην ταινια "ερωτικες ιστοριες" η Αλικη χρησιμοποιει και αναφερει το αρωμα miss Dior


missdior.jpg

που ειναι και το αρωμα της εθνικης μας σταρ ;)

(βλεπε αρωματικο κουιζ της bambinella)

Στην ταινια "ο Κλεαρχος,η Μαρινα και ο κοντος" βλεπουμε προϊόντα ΕΛΑΪΣ

vitam.jpg

και η αφισα που βλεπουμε πισω απ τον Αυλωνιτη στην 3η φωτογραφια ειναι αυτη

3 elais.jpg

φαινονται: αγνα βουτυρα βιταμ,φυτινη,στερεολ και ελαιολαδο ΕΛΑΪΣ

πηγη της φωτογραφιας

Στην ταινια "ο στριγγλος που εγινε αρνακι" ο Λαμπρος Κωνστανταρας οταν του τηλεφωνει ενας γνωστος του,ο Αριστειδης Φλωρεας(που σκοπο ειχε να του ζητησει χαρη για τον Χατζηθωμα,"αδερφο" της Μαιρης Κοντου)στην αρχη της συντομης συνομιλιας τους(πριν μαθει τον πραγματικο λογο του τηλεφωνηματος),του λεει να αλειψει την πλατη του με βιξ(vicks για εντριβη)

efoplmetozori.jpg

efopl.jpg

klearxos12.jpg

elais.jpg

klearx15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γαλα Σισσυ

katerinak είπε:
σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια bambinella :) κατι τετοιο υποψιαζομουν κι εγω αλλα ηθελα να σιγουρευτω!!
boomer : ναι υπηρχε στ αληθεια το γαλα Σισσυ,εβαλα και μια φωτογραφια με την εντυπη διαφημιση που βρηκα σε μια ιστοσελιδα
Να συμπληρώσω,οτι αγοραζοντας το γάλα,η μητέρα μου είχε πάρει δώρο κι ενα 45αρι δισκάκι,με παιδικα τραγούδια,που τραγουδούσε ο οικονομίδης,το οποιο δυστυχως δεν έχω.

Αυτό κάπου μεταξύ 63,65.

Θυμαμαι κανα δυό απο αυτά και μαλιστα το ενα εκανε αναφορά στο γάλα...

ρωτουσε τραγουδιστα ο οικονομιδης και απαντουσε παιδικη χορωδία...

ΟΙΚ...στην γιορτουλα σου δεν ξερω,τι δωρακι να σου φέρω

θελεις τανκς αεροπλανο,θες ενα μεγάλο πιάνο;

ΧΩΡ...δώρο δεν ζητώ μεγάλο,να τι θα μ'ευχαριστήσει

θελω ένα κουτί μεγάλο,γάλα σίσσυ,γαλα σίσσυ.
 
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Νομίζω ότι πιο πολύ μου κάνει εντύπωση το ότι εκείνα τα χρόνια (1963 / 1965!) έδιναν δώρο 45-άρι δισκάκι, παρά το διαφημιστικό που περιείχε!...

Καλώς μας ήρθες! :)
 
σκια καλως ορισες κι απο μενα :)

σ ευχαριστουμε πολυ για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες σου!!θα συμφωνησω κι εγω με τη D@redevil για το δωρο που ειχε το γαλα Σισσυ :flower:

Στην ταινια "ερωτας... με δοσεις" (διπλα απ την αποθηκη γενικου εμποριου "ολα με δοσεις" ) φαινεται μια βιτρινα με κονιακ και βερμουτ erotasmedoseis.jpgΒΟΤΡΥΣ

βρηκα καποιες πληροφοριες σχετικα με το ΒΟΤΡΥΣ που υπηρχε στην Ελευσινα :

" Το 1900 ο Επαμ. Χαρίλαος σε συνεργασία με τον Λέοντα Οικονομίδη ιδρύουν την “Οινοποιητική - Οινοπνευματική Εταιρεία Χαρίλαος και Σία”, που το 1906 ήταν από τις σημαντικότερες βιομηχανικές μονάδες. Το 1906 ονομάστηκε Βότρυς" . πηγη

Στο μαγαζακι/αποθηκη των πρωταγωνιστων βλεπουμε μια διαφημιση " PATEX Merinos"

mer.jpg

το πιο πιθανο ειναι να εχει καποια σχεση με το εμπορευμα τους

merinos.jpg

merin.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapide είπε:
Μήπως πουλούσαν νήματα;
Rapide δεν αναφερθηκαν σε νηματα,το μαγαζακι ηταν αποθηκη γενικου εμποριου,ειχαν ειδη ρουχισμου αλλα αυτα που εδειχναν στους πελατες ηταν κυριως εσωρουχα.Λες να ηταν νηματα αυτα που βλεπουμε στις φωτογραφιες ;

dos.jpg

erotasmedos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω. Εγώ το είπα αυτό γιατί γράφει στην αφίσα Merino. Συνήθως αυτό το βλέπουμε στα μάλλινα νήματα με ποιότητα merino. Ίσως πουλούσαν μάλλινα εσώρουχα και η φίρμα τους ήταν PATEX.
 
Rapide είπε:
Δεν ξέρω. Εγώ το είπα αυτό γιατί γράφει στην αφίσα Merino. Συνήθως αυτό το βλέπουμε στα μάλλινα νήματα με ποιότητα merino. Ίσως πουλούσαν μάλλινα εσώρουχα και η φίρμα τους ήταν PATEX.
μπορει να ηταν μαλλινα τα εσωρουχα dos2.jpg
 
Στην ταινια "ο θαυματοποιος" βλεπουμε πολυ καλα το ουίσκι Johnnie Walker thav.jpg

thavmatopoios.jpg

thavmatop.jpg

th.jpg
 
Στην ταινια "ο γιγας της Κυψελης" ο Αλεκος Τζανετακος ζηταει απ το Νικο Ριζο που εχει ψιλικατζιδικο,ενα πακετο τσιγαρα "grand prix"

Ο Ριζος σε μια πελατισσα algon-58.jpg (4 δραχμες) πηγη και λεβαντα Μενουνου(25 δραχμες),μαλλον θα εννοει κολωνια Μενουνου με αρωμα λεβαντα

gigas.jpg
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "ποιος Θανασης" γινεται μεγαλη συζητηση για τις ελβετικες τηλεορασης Φονοφον (δεν ξερω πώς γραφεται η μαρκα)Στο μαγαζι ηλεκτρικων ειδων του Θαναση βλεπουμε πλυντηρια και ψυγεια της Zanussi
Η ταινια "το εξυπνο πουλι" μοιαζει παρα πολυ με την ταινια "ποιος Θανασης" μονο που στην περιπτωση αυτη πρωταγωνιστει ο Χατζηχρηστος και αυτη τη φορα η συζητηση περιστρεφεται γυρω απ τα αμερικανικα χρωματα του εργοστασιου Λενδο (αν ακουσα καλα)

Και ο Χατζηχρηστος διαθετει καταστημα με ηλεκτρικες συσκευες (βλεπουμε τις μαρκες ΙΖΟΛΑ και Philips 456.jpg ) αλλα πουλαει και δισκους για πικαπ και μαλλον καποια σχεση θα εχουν και τα χρωματα εξ Αμερικης αφου εκει ειναι το ζουμι της υποθεσης

ΥΓ: εκανα κι ενα ορθογραφικο λαθος στο προηγουμενο ποστ μου,αντι να γραψω "ελβετικες τηλεορασεις" εγραψα "ελβετικες τηλεορασης" #)
 
Στην ταινια "το στραβοξυλο" (1952) ο Βασιλης Αργυροπουλος kamel.jpg

camel.jpg "Παπούτσι στην πέννα με Κάμελ βαμμένα" έλεγε μία παλιά διαφήμιση στο ραδιόφωνο πηγη

* αυτη ηταν η μοναδικη κινηματογραφικη του εμφανιση

1.jpg

3.jpg
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "ποιος Θανασης" γινεται μεγαλη συζητηση για τις ελβετικες τηλεορασης Φονοφον (δεν ξερω πώς γραφεται η μαρκα)Στο μαγαζι ηλεκτρικων ειδων του Θαναση βλεπουμε πλυντηρια και ψυγεια της Zanussi

Η Αιμιλια Υψηλαντη σε μια συζητηση που εχει με τον Τακη Μηλιαδη του λεει οτι φοραει αρωμα μπελταμπλ (λιγο περιεργο μου φαινεται σαν ονομα,μπορει να μην ακουσα καλα)
Στην ίδια ταινία υπάρχουν αφίσες για τις μπαταρίες BEREC. Ήταν γαλάζιες και σχεδόν οι μόνες που κυκλοφορούσαν, μαζί με τις UCAR, πριν από το 80.

Φυσικά ακούγεται και η περίφημη "fake" μάρκα ψυγείων "Παγετών" (αυτά που κάνουν ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Στην ίδια ταινία υπάρχουν αφίσες για τις μπαταρίες BEREC. Ήταν γαλάζιες και σχεδόν οι μόνες που κυκλοφορούσαν, μαζί με τις UCAR, πριν από το 80.Φυσικά ακούγεται και η περίφημη "fake" μάρκα ψυγείων "Παγετών" (αυτά που κάνουν ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί-ί)
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες panp :)

βρηκα την αφισα με τις μπαταριες Μπερεκ berec.jpg κοντινοτερο πλανο της 2ης φωτογραφιας

Επισης υπαρχουν αφισες της Kenwood καθως και της ραπτομηχανης Necchi kenwood1.jpg

berec2.jpg

ber.jpg

k.jpg
 
Στην ταινια "τα διδυμα" ο Μπουλης Χατζηφρυδης(Θανασης Βεγγος) διαβαζει το κομικ "μικρη Λουλου" και ακολουθει και μια μικρη συζητηση με τη "μητερα" του:

attachment.php
didimamikrilulu.jpg

Στην ταινια "ο φαλακρος μαθητης" ο Θανασης Χατζηαθανασοπουλος(Βεγγος) εχει στην τσεπη το κομικ "Λουκυ Λουκ" , του το ζητησε η "κορη" του αλλα τελικα ο "γιος" θα το διαβασει πρωτος...
attachment.php
την ωρα του φαγητου ο γιος του διαβαζει "Λουκυ Λουκ" και γινεται μια μικρη συζητηση και εδω

attachment.php
attachment.php
εδω η "μαμα" Βασια Τριφυλλη του παιρνει το κομικ για να φαει,φαινεται λιγο το εξωφυλλο και το οπισθοφυλλο

tadidima,mikriloulou.jpg

loukilouk.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα