Πρόβλημα ήχου με ArcadeVGA 3000

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Χαιρετώ όλα τα μέλη και εύχομαι ένα αισιόδοξο και υγιές 2012.

Πρόσφατα το πισι που έτρεχε στην καρδιά της arcade καμπίνας μου απεβίωσε.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1542

Ευτυχώς βρέθηκε άμεσα αντικαταστάτης. Αντιμετωπίζω όμως το εξής παράξενο πρόβλημα.

Ενώ ο υπολογιστής έχει onboard κάρτα ήχου, με το που θα βάλω επάνω την arcade vga

για να δώσω σήμα στο arcade monitor μου, ενώ η εικόνα είναι σωστή για κάποιο λόγο δεν έχω πλέον ήχο!

Αν την βγάλω την κάρτα (και συνδέσω το πισι σε ένα παραδοσιακό μόνιτορ με την κάρτα βίντεο που φοράει onboard το πισι επίσης) ο ήχος είναι και πάλι οκ.

Βάζω την arcad vga... ήχος μηδέν.

Είναι θέμα driver? Είναι κάτι άλλο που δε μπορώ να φανταστώ καν;

Έχω κολλήσει πραγματικά.

Έστειλα email στον Andy της Ultimarc και στο μεταξύ είπα να ρωτήσω και εσάς...

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ και πάλι Χρόνια Πολλά!
 
Για κάνε έναν κόπο και...

...κοίτα στον device manager, μήπως έχεις κανένα conflict με τα IRQs ή κανένα κίτρινο θαυμαστικό στην onboard κάρτα ήχου, όταν έχεις επάνω την ArcadeVGA.
 
Ace, κοίταξα ήδη... Όταν είναι πάνω η ArcadeVGA δε μου δείχνει καν την onboard κάρτα ήχου στον device manager. Μόλα ταύτα όμως μου δείχνει ένα κίτρινο ερωτηματικό το οποίο δεν προσδιορίζει τι είναι...

Αυτό που δεν έχω κοιτάξει είναι να δω αν στον device manager εξακολουθώ να έχω κίτρινο θαυμαστικό χωρίς την ArcadeVGA.

Επίσης σαν συμπληρωματικό στοιχείο. Ούτε και η onboard κάρτα γραφικών βγάζει σήμα όταν είναι "καρφωμένη" η ArcadeVGA. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα μιας και εικόνα παίρνω κανονικά από την Arcade ,

απλά το λέω σαν στοιχείο για ολοκλήρωση της γενικότερης εικόνας.
 
Είναι σίγουρα...

...IRQ conflicts λοιπόν.

Δες αν από το bios μπορείς να κάνεις κάποιο reassignment ή να ορίσεις τα Windows να αναλάβουν το assignement ή κοίταξε εδώ τον μπακάλικο τρόπο που χρησιμοποίησε το παιδί, για να λύσει το θέμα.
 
OK Ace... το είδα αυτό που μου προτείνεις πιο πάνω και σ΄ευχαριστώ. Μια από τα ίδια είχε πάθει και αυτός....θα το προσπαθήσω αν και μη νομίζεις πως είμαι και κάνα τζιμάνι.
 
Έλα, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο...

...εδώ ολόκληρη καμπίνα σκάρωσες, δύο IRQ δεν θα ξεμπερδέψεις;
 
Ε, εντάξει δε τη πάλεψα άλλο από το πρωί έχω κάνει κάθε πιθανό συνδυασμό... τελικά έβαλα μια soundblaster και όλα παίζουν μια χαρά πλέον... :)

Σ' ευχαριστώ Ace για τις συμβουλές!
 
Πίσω
Μπλουζα