Πρόβλημα εικόνας σε Α600

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
17
Πρόσφατα, την έβγαλα από το κουτί της και με ένα scart καλώδιο την σύνδεσα στην LCD τηλεόρασή μου. Μερικές φορές όταν έκανα reset (ctrl+A+A) εμφανίζονταν μερικά πολύχρωμα τετραγωνάκια στο πάνω μέρος της εικόνας. Αν και σπάνιο με ανησύχησε πολύ.

Μήπως σας έχει τύχει; Γνωρίζετε τίποτα σχετικό (να την πάω "χειρουργείο");
 
Να πω τη χαζομαρα μου?

Δοκιμασες αλλο scart?
 
Δεν εχω δοκιμάσει. Επίσης θα δοκιμάσω και το RF.
 
θα σου ελεγα να την συνδεσεις με κανονικη tv και οχι με τις καινουργιες τηλεορασεις γιατι δουλευουν σε αλλα hz αν εχεις tvmodulator.Αν οχι στο δικο της monitor.Αν δεν εχεις αγορασε 1.Μην ανησυχεις ολα καλα......stop
 
Thanks a million! Την έβαλα στη παλιά καλή Sony CRT και ήταν όλα μια χαρά! Η LCD κατέληξε με ένα ράγισμα πάνω δεξιά, έτσι για το κοψοχώλιασμα που μου έδωσε (1-1)...

johnk10 είπε:
θα σου ελεγα να την συνδεσεις με κανονικη tv και οχι με τις καινουργιες τηλεορασεις γιατι δουλευουν σε αλλα hz αν εχεις tvmodulator.Αν οχι στο δικο της monitor.Αν δεν εχεις αγορασε 1.Μην ανησυχεις ολα καλα......stop
 
Τιμωρία στους προδότες!! :D
 
Aυστηρα 4:3 CRT και μαλιστα να χαμηλωνετε το Sharpness για να θυμιζει τις παλιες τηλεορασεις που ειχαμε στα 80s με τα στρογγυλα pixel
 
Χαιρομαι Nkarytia που λυθηκε το προβλημα σου.Τα παλια πραγματακια μην τα φοβασαι ειναι σκυλια.Κατι ξερουμε και εμεις εδω μεσα που τα αναβιωνουμε μεσα απο αυτο το site

Σωστος Wally θα ελεγα και με scanlines

Ζητω τα παλια αθανατα computers
 
athanata e?

LOL

prepei na exo ksodepsei eos tora 600-700 eur gia episkeues se amiga hardware... eimai prosektikos kai ksero pos na ta xeiristo, alla ta xronia einai varia pano tous... :(
 
Keropi εδω που τα λεμε χρειαζεται και λιγο προσοχη και συντηρηση μην το ξεχναμε οτι εχουν περασει και καποια χρονια απο τοτε και εχουν αλλαξει και ποσα χερια
 
distixos den mporeis na sintiriseis smd resistors... apla trexoun... einai thema ylikon kai xronou...
 
Χαιρομαι παντως που η ανησυχια του φιλου nkarytia δεν ηταν κατι σοβαρο και τα πραγματα πηγαν αρκετα καλα
 
μπουαχαχαχαχαχαχα :D
 
Κόψε τα υπονοούμενα (υπάρχει πρόβλημα...; )!

telamonas.stokos είπε:
Χαιρομαι παντως που η ανησυχια του φιλου nkarytia δεν ηταν κατι σοβαρο και τα πραγματα πηγαν αρκετα καλα
 
Τι πρόβλημα να υπάρχει, πλακίτσα κάνουμε.... σε καλή μεριά...

Αλήθεια πως γίνεται και από τα 0.5 ευρώ να πάει κατευθείαν στα 100? Πολύ κουβαρντας αυτός ο iparasxos..... :D
 
Βρισκεσαι σε φορουμ.

Το χιουμορ ειναι μεσα στο προγραμμα.
 
Έχει όρια και το χιούμορ φίλε μου! Ειδικά όταν επειρεάζει αρνητικά ορισμένες καταστάσεις.

Wally είπε:
Βρισκεσαι σε φορουμ.Το χιουμορ ειναι μεσα στο προγραμμα.
 
Το εκανα edit,μολις το εκανες edit...

Kανε παλι edit το quote που αναφεροταν στο προτοτυπο μηνυμα σου και ολα καλα.

Να ξερεις παντως οτι δεν υπαρχουν κακοπροαιρετοι εδω μεσα...μια παρεα ειμαστε
 
Αμάν... έχασα επεισόδια να πάρει.....

Όχι. Εδώ.... τι, ποιά edit.. πείτε... τι έγινε. Κάντε τα unedit....
 
Ναι, αλλά δεν είμαστε και παιδαρέλια! Τουλάχιστον όχι εγω!

Wally είπε:
Το εκανα edit,μολις το εκανες edit...Kανε παλι edit το quote που αναφεροταν στο προτοτυπο μηνυμα σου και ολα καλα.

Να ξερεις παντως οτι δεν υπαρχουν κακοπροαιρετοι εδω μεσα...μια παρεα ειμαστε
 
Πίσω
Μπλουζα