Πρόβλημα μετά από Root...

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Αποφάσισα να κάνω root στο Galaxy S3 μου για να το φρεσκάρω λίγο και όλα πήγαν καλά εκτός από ένα θέμα. Οταν μπαίνω στο Play Store για να κατεβάσω τα apps που είχα και πριν, δύο τρία από αυτά δεν με αφήνει να τα κατεβάσω γιατί λέει ότι δεν είναι συμβατά με την συσκευή μου. Πχ ας πούμε το RetroArch δεν με αφήνει. Αυτό δεν το καταλαβαίνω αφού πριν το είχα κανονικά και δούλευε... Ευτυχώς τα περισσότερα apps τα κατεβάζει κανονικά, μονο με 2-3 έχω αυτό το θέμα.

Γιατί γίνεται αυτό και τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?
 
Μήπως πρέπει να κάνεις αναβάθμιση της έκδοσης λογισμικού android; Έπαθα ακριβώς το ίδιο σε SJ3. Μόλις έκανα την αναβάθμιση το πρόβλημα λύθηκε.
 
Χμμμ, τελικά δεν ξέρω τι άλλαξε αλλά το ξαναδοκίμασα για να δείξω το πρόβλημά σε έναν φίλο και τώρα δούλεψε, δεν μου έβγαλε το μήνυμα. Οτι να ναι.
 
Αλλη λυση θα ηταν να βαλεις το .apk αρχειο και οχι απο το store..
 

angel_grig είπε:
Αλλη λυση θα ηταν να βαλεις το .apk αρχειο και οχι απο το store..
ΟΧΙ!!! Μακρυά απο .apk που δεν προέρχονται απο το Play Store.

Μην ξεχνάμε οτι σχεδόν ολόκληρη η ψηφιακή ζωή μας περνάει απο τα κινητά (τράπεζες, κάρτες, σημειώσεις, ιστορικό κλπ).

Ένα πειραγμένο .apk χρειάζεται για να μας κάνει ανω-κάτω.

Root για κάποιον που δεν γνωρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί το χρειάζεται και τους κινδύνους που κρύβει, θα πρότεινα να μην γίνει.

Όπως επίσης τα διάφορα ROMs που γυρνάνε στο internet. Αν δε γνωρίζουμε την καταγωγή τους, απο μακρυά κι αγαπημένοι.

1@Imgema[/USER]

Για το S3 το καλύτερο λειτουργικό που μπορείς να βάλεις (με ασφάλεια) είναι το Lineage OS 14

https://download.lineageos.org/i9300

Κατέβασε και τα google aps (ARM, 7.1, Mini) απο http://opengapps.org/ και είσαι έτοιμος.

 
βάλε slimkat και καθάρισες φυσάει. Στο άλλο θέμα μπορεί μια εφαρμογή να μην είναι πλεον συμβατή με το κινητό λόγω παλαιότητας (το S3 ειναι μοντέλο 2012)
 
Επειδή μου έτυχε πρόσφατα παρόμοια φάση, οφείλεται σε αλλαγή του dpi της οθονης της συσκευής δηλαδή βαλαμε νέα Ρομ που έχει άλλο dpi και το play store νομίζει ότι δεν είναι πλεον συμβατό.
 
Πίσω
Μπλουζα