Πρόβλημα με ΜΑΜΕ32

Don_Giorgio

RetroN00b
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα...

Κατέβασα χτες βράδυ το ΜΑΜΕ32 εκανα εγκατάσταση κανονικά κτλ. Κατεβαζω και rom αρχεια απο παιχνίδια (καθοτι το ΜΑΜΕ ηταν αδειο) και τα βαζω στο φάκελο roms του ΜΑΜΕ32. Τρέχω το ΜΑΜΕ32 πάω στο παιχνίδι που θέλω κάνω δεξι κλικ και Audit για να παρει τα αρχεία του παιχνιδιου. Μετα τρέχω το παιχνίδι αλλα μου λεει οτι δεν βρεθηκαν τα κατάλληλα αρχεία για να τρέξει! Τι κανω λάθος??? 13 αρχεία λεει δεν βρέθηκαν αλλα τα συγκεκριμένα 13 τα εχω βάλει στο φάκελο... Τα τσεκαρα 1 προς 1...
 
Πρέπει να ορίσεις εκ νέου τον φάκελο με τα roms και να κάνει το MAME scan τις roms σου. Μόλις τελειώσει το scan κάνε κλίκ αριστερά "Show Available" έτσι ώστε να βλέπεις ποιές roms "πρασινίζουν", δηλαδή είναι ΟΚ και τις βλέπει ο emulator.
 
Other_Reality είπε:
Πρέπει να ορίσεις εκ νέου τον φάκελο με τα roms και να κάνει το MAME scan τις roms σου. Μόλις τελειώσει το scan κάνε κλίκ αριστερά "Show Available" έτσι ώστε να βλέπεις ποιές roms "πρασινίζουν", δηλαδή είναι ΟΚ και τις βλέπει ο emulator.
Χμμμ... Θα το δοκιμάσω μολις πάω σπίτι!
 
Ποια ακριβώς έκδοση MAME έχεις, διότι...

...το MAME32 έχει καταργηθεί εδώ και κάτι χρόνια, οπότε οι περισσότερες από τις ROMs που διαθέτεις, πιθανότατα δεν θα δουλεύουν.
 
Πάτα F5....

@Ace η κατάσταση είναι λίγο μπερδεμένη.. Όμως δεν παίζει και πολύ σημαντικό ρόλο το πόσο "παλιά" είναι η έκδοση!

Πχ εγώ είχα μία έκδοση ούτε που θυμάμαι από πότε, και τις ROM "της εποχή του" τις έτρεχε και τις τρέχει ακόμα.. Όπως και οι ίδιες ROM έτρεχαν σε άλλες πιο νέες εκδόσεις.

Το μπέρδεμα ήταν ότι από έκδοση σε έκδοση έφτιαχνα την μία ROM και χαλούσαν την άλλη.. Με αποτέλεσμα να έχω εγκατεστημένες 2-3 διαφορετικές εκδόσεις για να παίζω όλα τα παιχνίδια..

Πάντως θυμάμαι και ένα προγραμματάκι που "έφτιαχνε" τις ROM, όμως δεν θυμάμαι λεπτομέρειες...
 
Πίσω
Μπλουζα