Πρόβλημα με άσπρη οθόνη σε Netbook Acer Aspire One D250

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Φιλη μου εχει το συγκεκριμενο netbook το οποιο εχω και γω αλλα μεχρι τωρα δεν με εχει βγαλει καποιο προβλημα.Το nebook της φιλης μου λοιπον εχει ενα προβλημα εδω και ενα μηνα και οποτε του καπνισει η οθονη του γινετε ασπρη αλλα αν βλεπει καποια ταινια πχ η ταινια παιζει κανονικα απο πισω.Καποιες φορες μετα απο ωρα επανερχεται στα κανονικα του αλλα της πεισσοτερες φορες για να ληθει το προβλημα πρεπει να σβησει το netbook απο το κουμπι αλλα και καποιες φορες που δεν πιανει αυτο πρεπει να βγαλει την μπαταρια.Το συγκεκριμενο προβλημα με την ασπρη οθονη που παραμενει ασπρη η τρεμοπαιζει κλπ ειναι γνωστο στα laptop και netbook acer και κυκοφορουν διαφορα τρικ στο ιντερνετ για να διορθωθει και καλα αλλα το θεμα ειναι πως δεν ειμαι σιγουρος αν το προβλημα ειναι η οθονη,το chip γραφικων η κατι αλλο απο θεμα software η κανενας ιος πχ.Για να ειμαι σιγουρος 100% πως δεν ειναι το τελευταιο μια απο της επομενες μερες θα του κανω format και θα περασω τα windows XP πανω γιατι με τα Windows 7 που εχει δεν παλευεται με τιποτα.

Αν συναντησε καποιος αυτο το προβλημα με την ασπρη οθονη η αν γνωριζει κατι γιαυτο που μπορει να βοηθησει ας ποσταρει μπας και βρουμε καμια ακρη και λυθει το προβλημα.
 
Μιάς και το είπα και πιο πριν, πριν κάνεις φορμάτ, για δοκίμασε και εσύ κάτι σε Linux να δεις ας θα σου κάνει το πρόβλημα..

Αν κάνει και εκεί πρόβλημα, είναι hardware, και πάρε μπλε μπογιά...

Αν όχι, πρώτος ύποπτος είναι οι drivers την κάρτας γραφικών.
 
Η ασπρη οθονη μου μοιαζει για hardware και ισως καποιος connector,ισως τσιπακι...δοκιμασε οταν βγαλει ασπρη οθονη να δωσεις σε εξωτερικη οθονη για να αποκλεισουμε τσιπ γραφικων...
 
Πρωτος υποπτος ειναι το τσιπ γραφικων απο υπερθερμανση οποτε πρεπει να το δοκιμασω σε αλλη οθονη οπως ειπε ο γρηγορης για να το αποκλεισουμε αυτο η να το σιγουρεψουμε πως ειναι αυτο το προβλημα οποτε αν ειναι αυτο δεν αξιζει να φτιαχτει και θα παει για ανταλακτικα το netbook.Ελπιζω να μην ειναι αυτο παντως.
 
Πίσω
Μπλουζα