Πρόβλημα με εγκατάση windows xp μέσω usb

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.814
Οπως λεει και το θεμα θελω να εγκαταστησω τα windows xp σε ενα laptop με χαλασμενο drive μεσω usb.Εχω φτιαξει κανονικα το usb με τα windows μεσα,εχω αλαξει απο το bios την επιλογη ωστε να κανει boot απο το usb και οχι τον σκληρο και η εγκατασταση ξεκιναει κανονικα.Το προβλημα εμφανιζεται οταν με βγαζει να επιλεξω σε ποιον σκληρο να γινει η εγκατασταση των windows και το προβλημα ειναι πως δεν με εμφανιζει το εσωτερικο σκληρο αλλα μονο το usb.Ασχετα που εχω βαλει σαν πρωτη επιλογη να κανει boot απο το usb για να γινει η εγκατασταση των windows κανονικα δεν θα επρεπε να με εμφανιζει και τον εσωτερικο σκληρο ωστε να επιλεξω που να γινει η εγκατασταση;

Οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν μπορω να βρω ακρη.
 
Ποια έκδοση ΧΡ έχεις;

Το πιο πιθανό είναι να μην έχει drivers για SATA συσκευές...

Τα ΧΡ στην αρχή δεν είχαν drivers για SATA και θα έπρεπε να τους βάλεις πριν την εγκατάσταση (Δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο σου έδινε την δυνατότητα να τους βάλεις... Κάπου σου βγάζει μήνυμα αν θέλεις να εγκαταστήσεις κάποιους drivers.).. όμως από το SP1 η 2 και μετά νομίζω (Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά... :p ) ότι τους είχαν βάλει στο CD εγκατάστασης..

Πάντως έτσι όπως το λές, αυτό είναι η πιο λογική εξήγηση..

Τώρα αν είναι αυτό, τι μπορείς να κάνεις... Ψάξε ΑΝ μπορέσεις να βρεις SATA drivers, πέρασε τες η σε αυτό το USB η σε κάποιο άλλο, και δες μήπως βγάλεις άκρη.

Και δεύτερη περίπτωση, ο σκληρός είναι σίγουρα καλός, έ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπισης τσεκαρε εαν στο BIOS οντως φαινεται ο σκληρος
 
cloud είπε:
Ποια έκδοση ΧΡ έχεις;Το πιο πιθανό είναι να μην έχει drivers για SATA συσκευές...

Τα ΧΡ στην αρχή δεν είχαν drivers για SATA και θα έπρεπε να τους βάλεις πριν την εγκατάσταση (Δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο σου έδινε την δυνατότητα να τους βάλεις... Κάπου σου βγάζει μήνυμα αν θέλεις να εγκαταστήσεις κάποιους drivers.).. όμως από το SP1 η 2 και μετά νομίζω (Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά... :p ) ότι τους είχαν βάλει στο CD εγκατάστασης..

Πάντως έτσι όπως το λές, αυτό είναι η πιο λογική εξήγηση..

Τώρα αν είναι αυτό, τι μπορείς να κάνεις... Ψάξε ΑΝ μπορέσεις να βρεις SATA drivers, πέρασε τες η σε αυτό το USB η σε κάποιο άλλο, και δες μήπως βγάλεις άκρη.

Και δεύτερη περίπτωση, ο σκληρός είναι σίγουρα καλός, έ;
Φιλαρακι τελικα οι drivers ειναι το προβλημα οπως και ειπες.Δοκιμασα να κανω εγκατασταση τα Windows xp black edition που εχω που υπαρχουν μεσα τα παντα και δεν λειπει τιποτα και με εμφανισε κανονικα τον σκληρο δισκο.Μαλον αυτα θα βαλω για να τελειωνει το θεμα ομως επειδη ειναι στα αγγλικα και ο κατοχος του υπολογιστη θα εχει προβλημα δεν ξερω αν υπαρχει κανενα γλωσικο πακετο για τα windows xp black edition.
 
Αν το μηχάνημα είναι για σοβαρή χρήση δεν θα σου το συνιστούσα...

Ποτέ δεν είχα εμπιστοσύνη σε αυτές τις πειραγμένες εκδόσεις που ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν βάλει μέσα..

Για δες στα συνοδευτικά του laptop ή ψάξε λίγο στο ίντερνετ μήπως και βρεις drivers... Τώρα αν δεν βγάλεις άκρη, βάλε τα "μαύρα"... Η ακόμα καλύτερα, βάλε Linux!! :p
 
Με πιο προγραμμα δημιουργησες το bootable usb; Ισως φταιει και αυτο. Δοκιμασε να φτιαξεις νεα εικονα/image με το rufus.

https://rufus.akeo.ie/
 
Πίσω
Μπλουζα