Πρόβλημα με ελαφριά καθυστέρηση ήχου

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
89
Αντιδράσεις
19
Γειά χαρά παιδιά!


Έχω ένα sega mega-drive και μια κασετα sonic που αγορασα. Όταν παίζω, φαίνεται σαν να εχει μια μικρη καθυστερηση η μουσικη, το theme του sonic.
Θα το κάνω με οινόπνευμα και μπατονέτα...

Αλλιώς τι άλλοι τρόποι υπάρχουν επειδη σε ενα αλλο παιχνιδι που έχω παίζει μια χαρα?
 
Το cartridge αποτελείτε βασικά από ένα ολοκληρωμένο (ic). Εφόσον δεν σου παίξει ο ήχος με τον καθαρισμό των pins που θα κάνεις (καθαρό οινόπνευμα καλύτερα και όχι απλό οινόπνευμα) τότε θα πρέπει να το ανοίξεις και να δεις όλα τα pins αν υπάρχει σε κάποιο σκουριά. Εναλλακτικά, άνοιξέ το και κάνε post εδώ μια κοντινή φωτογραφία για να δούμε τα pins. Ίσως και να είναι θέμα ψυχρής κόλλησης σε κάποιο pin.

Eπειδή δεν θυμάμαι και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Αυτά δεν είχαν ntsc και pal παιχνίδια; Μήπως είναι ntsc το παιχνίδι;
 
Το cartridge αποτελείτε βασικά από ένα ολοκληρωμένο (ic). Εφόσον δεν σου παίξει ο ήχος με τον καθαρισμό των pins που θα κάνεις (καθαρό οινόπνευμα καλύτερα και όχι απλό οινόπνευμα) τότε θα πρέπει να το ανοίξεις και να δεις όλα τα pins αν υπάρχει σε κάποιο σκουριά. Εναλλακτικά, άνοιξέ το και κάνε post εδώ μια κοντινή φωτογραφία για να δούμε τα pins. Ίσως και να είναι θέμα ψυχρής κόλλησης σε κάποιο pin.

Eπειδή δεν θυμάμαι και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Αυτά δεν είχαν ntsc και pal παιχνίδια; Μήπως είναι ntsc το παιχνίδι;
Είναι PAL έκδοση γιαυ'το αργεί λίγο ο ήχος τελικα.
Όσων αφορα το Οινόπνευμα, μπορώ καλύτερα να χρησιμοποιήσω φαρμακευτικό αντί για το κλασικό?
 
To παιχνίδι είναι pal και το megadrive σου ntsc (αμερικάνικο); Γιατί δεν θυμάμαι να υπάρχει πρόβλημα με το sonic στο megadrive που είχε τότε ένας φίλος μου.

Αν το οινόπνευμα είναι καθαρό τότε ναι.
 
To παιχνίδι είναι pal και το megadrive σου ntsc (αμερικάνικο);
Είναι το Sega Mega Drive 2
Γιατί δεν θυμάμαι να υπάρχει πρόβλημα με το sonic στο megadrive που είχε τότε ένας φίλος μου.

Δές εδω

Αν το οινόπνευμα είναι καθαρό τότε ναι.
 
Η Pal έκδοση του Sonic εχει χαμηλότερο tempo στην μουσική από την NTSC. Αυτο εγινε λόγο κακής μεταφοράς σε Pal. Και άλλα παιχνίδια το είχαν αυτό το πρόβλημα. Αν αυτό εννοείς με την "καθηστέρηση" γιατί στην αρχη καταλαβα για sound lag.

Φαντάζομαι συνηθισες την Αμερικάνικη έκδοση σε κάποιο emulator και τωρα σου ακουγεται λάθος. Με μενα συνεβει το αντιστροφο. Ειχα συνηθισει την PAL και μετα στους emulators νομιζα οτι υπαρχει λάθος στην εξομοίωση γιατι πηγαινε πολυ γρήγορα η μουσική.
 
Πίσω
Μπλουζα