Πρόβλημα με καλώδιο RGB to SCART

Haros είπε:
Θα το πώ και τρίτη φορά λοιπόν :p Η m2262d έχει την 1η scart σε rgb την δεύτερη σε composite. Δεν έχει επιλογές ούτε τίποτα περίεργο. Την έχω. :)
Έχω το 19άρι μοντέλο, ουσιαστικά ίδιο με το 22άρι (ακόμα και στην ανάλυση) και τα πράγματα έχουν ακριβώς έτσι.

Το πρώτο καλώδιο που είχα και μου το είχε δώσει ο Μάνος μαζί με την Amiga του, μια μέρα άρχισε να κάνει τα ίδια. Μετά από δευτερόλεπτα δεν είχα σήμα. Μου έχει δανείσει καλώδιο ο φίλος Saulot που λειτουργεί εξαιρετικά μέχρι στιγμής.

Το κόβω λίγο δύσκολο να έχει πρόβλημα η tv, μπορεί απλά το συγκεκριμένο καλώδιο να μη "γουστάρει" τη συγκεκριμένη θύρα στο συγκεκριμένο κομμάτι. Με τα ηλεκτρονικά, δει τα ρετρό, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.......
 
Εφοσον η τηλεοραση ειναι ΟΚ (δειχνει με αλλο καλωδιο) αλλα

και το καλωδιο ειναι ΟΚ (δειχνει σε αλλες τηλεορασεις)

τοτε ο συνδιασμος δεν ειναι ΟΚ !

Η μονη λυση ειναι αυτη που ειπα, να δοκιμασει τα υπολοιπα

καλωδια που θα του δωσω.

Αν καποιο αλλο καλωδιο παιξει, λυθηκε το θεμα,

αν δεν παιξει κανενα, φταιει 100% η τηλεοραση.
 
mike είπε:
@ other reality : το composite παντα παιζει, και ετσι το dreamcast και το cd32 δεν εχουν προβλημα. Το rgb ειναι προβλημα.Και κατι για να σε στεναχωρισω: rgb για το SNES? δυστυχως ΔΕΝ !!!

Ειναι καλωδιο που εχει εξοδο scart, αλλα μεσα του τα καλωδια στελνουν σημα composite. Ειναι το γνωστο του Ν64. Φυσικα θα παιξει, δεν ειναι rgb...

(Ποσο στοιχισε?)
Ναί, όντως το composite παίζει παντού, αλλα είναι λίγο χάλια. Το καλώδιο το πήρα απο το consolegoods.uk και τουλάχιστον λέει ότι είναι true rgb scart, και δέν είναι απο τα generic είναι ειδικά σχεδιασμένο για Snes.

Δές εδώ http://www.consolegoods.co.uk/ στα Nintendo SNES/SFC hardware (δέν κάνει απευθείας λίνκ)

Το πήρα 9 ευρώ με μτφ. Θα το δοκιμάσω το ΣΚ, πάντως έχω διαβάσει απο πολλούς ότι είναι εξαιρετικό.
 
Αν λεει οτι ειναι, τοτε θα ειναι.

Μπορεις και να το "μετρησεις" αν δινουν τα πιν του rgb,

για να βεβαιωθεις.
 
Το πρόβλημα λύθηκε με άλλο καλώδιο παιδιά.

Συμπέρασμα! Δοκιμάζετε διάφορα καλώδια πρωτού αρχιζετε να κατηγορείται την τηλεόραση σας, όπως πήγα να κάνω εγώ. Κάτι άλλο όμως. Τώρα σύνδεσα το gamecube στην 2η SCART. Αυτό σημαίνει ότι πέρνω πλέον σήμα composite από εκεί. Θα ανοίξω όμως ένα άλλο thread για αυτό κάποια στιγμή για να μην ξεφύγουμε του θέματος.

Ευχαριστώ σε όλους!!!
 
Πριν ανοίξεις νέο thread μπορεί αυτή η εικόνα να σε καλύψει σε αυτό που σκέφτεσαι :p

scart-box-3-switched_m.jpg


η λεγόμενη scartιέρα...
 
:)

Το σκέφτηκα μετά αυτό. Καλή λύση. Κάνουν όλες η πρέπει να ζητήσω να υποστηρίζει RGB;
 
Tώρα μου βάζετε ιδέες ότι μπορώ κι εγώ να καταφέρω με άλλο καλώδιο να έχω εικόνα από την Α1200 μου στην 42άρα Sharp μου!
 
Τελικα ο φιλος divined εκανε δουλεια με το καλωδιο

που το εδωσα. Και επειδη ξερω τις γραμμες μεσα στο καλωδιο

που του εδωσα, οπως και το προηγουμενο που χρησιμοποιησε,

η εξηγηση για το τι εφταιγε με το πρωτο καλωδιο ειναι μια:

οι κολλησεις μεσα στο καλωδιο δεν ειναι τοσο σταθερες, και καποιο

καλωδιακι ξεκολησε. Γιατι δουλευε και μετα δεν εδειχνε.
 
Eγώ είχα δοκιμάσει με δύο καλώδια,οπότε είναι απειροελάχιστες δυστυχώς οι πιθανότητες με άλλο καλώδιο να έχω αποτέλεσμα...
 
Πίσω
Μπλουζα