Πρόβλημα με μνήμες DDR.

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.345
Προσπαθώ να στήσω έναν υπολογιστή Athlon64 3800+ με PCI express θήρα για να αντικαταστήσω το σαράβαλο που έχω εδώ και χρόνια (Pentium4, AGP). Και οι 2 υπολογιστές έχουν όμως DDR1 μνήμες αλλά αυτό με βολεύει αφού μπορώ απλά να βγάλω τις μνήμες από τον παλιό και να τις βάλω στον πιο καινούριο.

Το πρόβλημά μου είναι ότι οι μνήμες τρέχουν στα 133mhz στον Athlon αντί για 200 που τρέχουν στον P4, σύμφωνα με το προγραμματάκι CPU-Z. Το αστείο είναι ότι αν βάλω μόνο 2 από τα 4 dimmάκια που έχω, δείχνει 200mhz. Αν βάλω και τα 4 δείχνει 133. Όλες οι μνήμες είναι ίδιες (Kingstone PC3200 512/400) ενώ έχω και κάποιες εξτρά PC3200 OCZ. Κάνοντας διάφορους συνδυασμούς κατάφερα να έχω 4 μνήμες αλλά στα 160mhz. Δεν μπορώ με τίποτα να τις κάνω να λειτουργήσουν στα 200, όπως στο παλιότερο PC... Tι κάνω λάθος ρε παιδιά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι motherboard έχεις? Τσέκαρες αν είναι συμβατή με τις μνήμες που πας να βάλεις?
 
Συμφωνώ, υπήρχαν κάποιες motherboard που είχαν θέματα αν και τα 4 sockets των μνημών ήταν "πιασμένα". Πες μας το μοντέλο και εννοείται σιγουρέψου ότι έχει το τελευταίο διαθέσιμο BIOS.
 
Λοιπόν παιδιά, το διόρθωσα τελικά το πρόβλημα. Εκανα update το Bios και έκανα κάποιες ρυθμίσεις στην motherboard (ASUS A8R32-MVP Deluxe) και τώρα δείχνει κανονικά 200mhz. Έτρεξα και το memtest και δεν έβγαλε errors οπότε όλα OK. Ευχαριστώ παιδιά.

EDIT

Ακυρο τελικά, το πρόβλημα παραμένει. Παρόλο που το memtest δεν έδειξε errors το σύστημα είναι τελείως unstable στα 200mhz οπότε γυρνάμε στα 160. Μουφα αποδείχτηκε η motherboard τελικά, μια χαρά τις έπαιρνε τις μνήμες η Abit IC7. Αλλά τι να κάνουμε, έχει PCI express η ASUS και socket 939 οπότε πρέπει να δεχτώ ότι οι μνήμες θα είναι πιο αργές, ελπίζω μόνο να μην τραβήξουν το σύστημα πολύ πίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο το καποιο advance menu του bios δεν μπορεις να κανεις τις μνημες να δουλεψουν με το στανιο στα 200mhz .Ti mobo εχεις ?????(οπως ειπαν και οι προηγπθμενοι)
 
Πόση ώρα άφησες το MEMtest να τρέξει?

Πάντως οι Asus τραβάνε πολλά κολλήματα με τις μνήμες.

Και με τις OCZ εχεις το ίδιο πρόβλημα?
 
Το άφησα κανά μισάωρο...

Με τις OCZ το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο. Έχω 2 OCZ αν τις συνδυάσω με 2 Kingston πάμε στα 133 mhz, δηλαδή λες και έχω SDRAM. Αν βάλω τις 4 kingston έχω 160mhz. Ο μόνος τρόπος να δω 200mhz είναι να βάλω μόνο 2 μνήμες (όποιες να ναι). Πρέπει να δω που θα βρω 2 dimmάκια του 1GB αν θέλω να έχω 2GB ram.
 
Και γω με ozc είχα πρόβλημα ασυμβατότητας με τις ASUS!

Βάλε το MEMTest να τρέξει παραπάνω αν και το πρόβλημα φαίνεται να είναι την mobo.

Οι OZC στα 400 Mhz είναι? Έχουν τα ίδια CL με τις kingston? (αν και νομίζω πως είναι προτιμότερο να μην συνδυάζεις διαφορετικές RAM μεταξύ τους)
 
Ιδιες είναι με τις Kingston. Πάντως στην Abit όπως και να τις βάλω στα 200mhz δουλεύουν. Επίσης πρόσεξα κάποια κολλήματα σε παιχνίδια που θέλουν πάνω από 1 GB όταν βάζω όλα τα dimms για να έχω 2GB, κολλήματα που δεν υπήρχαν στον παλιό υπολογιστή, παρόλο που οι επιδόσεις ήταν κατώτερες πριν. Ενώ δηλαδή το παιχνίδι πάει πιο γρήγορα σε γενικές γραμμές, χάνει κάποια frames ανά τακτά χρονικά διαστήματα λες και πάει με το ρολόι. Ενώ πριν ήταν μεν πιο αργό αλλά ήταν σταθερό. Δεν ξέρω μου φαίνεται τελικά ότι το θέμα με τις μνήμες πάνε το PC πολύ πίσω, ούτε η CPU αλλά ούτε και η κάρτα γραφικών (8800GT παρακαλώ) αποδίδουν όπως θα έπρεπε. Δεν αξίζει τον κόπο τελικα να κάνω την τράμπα, εκτός και αν βρω 2 dimms του 1GB. Οπότε πίσω στον Pentium4 με την x1950pro για κανα χρόνο ακόμα :(
 
Εκτος απο την mobo.....

Enhanced Integrated Memory Controller
Every time a new Athlon 64 processor core come out AMD engineers continue tuning up their integrated memory controller. Note that this is done not only for the sake of increasing the processor performance, but mostly in order to extend the compatibility of this memory controller with the different DIMM modules and their configurations. The previous 90nm Athlon 64 processor core aka Winchester had certain performance limitations when four DDR400 SDRAM modules were used. If there were four single-side DDR400 SDRAM DIMMs installed in a system with a Winchester based Athlon 64 CPU, they could only work with the 2T timing, which caused a few percent drop below the usual performance level. If there were four double-side memory modules installed, DDR400 SDRAM would not work at all and its working frequency would automatically drop down to 333MHz.

AMD engineers promised to eliminate this problem in the new Venice core and they did keep their word. Athlon 64 processors based on Venice can work with four single-side DDR400 SDRAM modules without any limitations, and if there are double-side DDR400 SDRAM DIMMs installed, they can work at 400MHz with 2T timing.
>>>>>> http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-venice_3.html

Τι code name ειναι ο Αthlon64 σου ??? (CPU-Z)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_64_microprocessors
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Venice λέει στο CPU-Z....
 
When you install four double-sided 400 MHz DDR DIMMs, the frequency of each module downgrades to 333 MHz
Μάλλον αυτό φταίει για την πτώση της ταχύτητας (το βρήκα από το manual της mobo). Το είχα πει ήδη και στο προηγούμενο post ότι υπάρχουν mobos που έχουν θέματα με τα 4 slots κατειλλημένα.

ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/mb/socket939/A8R32-MVP%20DELUXE/e2709_a8r32-mvp-dlx.pdf

Γενικά πάντως, οι ασυμβατότητες μνημών με mobos είναι μια μυστήρια ιστορία. Γι' αυτό προσπαθώ πάντα να έχω 2 DIMMs μόνο επάνω στο δικό μου και τα παλιά τα "συνταξιοδοτώ" όταν αναβαθμίζομαι.
 
Οπότε πάλι πίσω στις αγγελίες....
 
Ένα θεματάκι που έχω κολλήσει.

Έχω το συγκεκριμένο pc με XP 32bit, mobo ECS 671 T-M, cpu Dual core 2140 1.6, 1Χ2gb DDR2 667, ATI 5550, soundblaster Audigy 2 ZS.

To mobo στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ότι δεν δέχεται μνήμες πάνω από 667.

Έβαλα 2Χ2gb ΟΕΜ στα 800 και φόρτωσε κανονικά με μόνο θέμα,όταν άνοιγα κάποια βιντεάκια ή πχ στο παιχνίδι World Of Tanks,να βγάζει διακεκομμένους ήχους απ τα ηχεία,και φυσικά έβλεπε 3gb.

Αλλάζοντας την ρύθμιση της κάρτας ήχου από 2channel σε 4channel,αμέσως μου έβγαλε πρόβλημα στους drivers της κάρτας ήχου....

Έκανα restore μία μέρα πίσω με την 2gb μνήμη στα 667. Όλα κανονικά.

Δοκίμασα με την 667 και την άλλη στα 800 και ξανά το ίδιο με τους ήχους.

Στο επόμενο restart όμως,μετά από λίγο απλά έσβησε...

Βάζω την παλιά μνήμη μόνο και κοιτάω θερμοκρασίες... 95+ σε cpu και mobo!!!!

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
mmaker είπε:
Ένα θεματάκι που έχω κολλήσει.Έχω το συγκεκριμένο pc με XP 32bit, mobo ECS 671 T-M, cpu Dual core 2140 1.6, 1Χ2gb DDR2 667, ATI 5550, soundblaster Audigy 2 ZS.

To mobo στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ότι δεν δέχεται μνήμες πάνω από 667.

Έβαλα 2Χ2gb ΟΕΜ στα 800 και φόρτωσε κανονικά με μόνο θέμα,όταν άνοιγα κάποια βιντεάκια ή πχ στο παιχνίδι World Of Tanks,να βγάζει διακεκομμένους ήχους απ τα ηχεία,και φυσικά έβλεπε 3gb.

Αλλάζοντας την ρύθμιση της κάρτας ήχου από 2channel σε 4channel,αμέσως μου έβγαλε πρόβλημα στους drivers της κάρτας ήχου....

Έκανα restore μία μέρα πίσω με την 2gb μνήμη στα 667. Όλα κανονικά.

Δοκίμασα με την 667 και την άλλη στα 800 και ξανά το ίδιο με τους ήχους.

Στο επόμενο restart όμως,μετά από λίγο απλά έσβησε...

Βάζω την παλιά μνήμη μόνο και κοιτάω θερμοκρασίες... 95+ σε cpu και mobo!!!!

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σε καμια περιπτωση δεν "ανακατευουμε" μνημες διαφορετικων χαρακτηριστικων. Ακομη και ιδιων να ειναι, υπαρχουν θεματα αν δεν ειναι ιδια μαρκα. Η ανοδος της θερμοκρασιας απο δικη μου εμπειρια παλι σε dual core μοντελο με msi μητρικη ομως, ειχε να κανει με βραχυκυκλωμενο slot μνημης. Ακομη και χωρις μνημη στο slot που εγινε η ζημια ο υπολογιστης ανεβαζε θερμοκρασια μεχρι που εκλεινε πριν καν μπει στα windows. Φυσικα δεν ειναι κατι που διορθωνεται και θελει νεα μητρικη. Η αλλη περιπτωση ειναι καθως εβαζες εβγαζες τις μνημες να κουνησες την ψυκτρα του επεξεργαστη και να μην παταει καλα. Κλεινω προς την πρωτη επιλογη...
 
Πίσω
Μπλουζα