Πρόβλημα με μπαταρία μητρικής

f2bnp

RetroAdept
Joined
18 Mαϊ 2008
Μηνύματα
785
Αντιδράσεις
4
Έχω μια μητρική SLOT 1 η οποία δεν μου σώζει τις ρυθμίσεις του bios όταν την βγάλω από το ρεύμα. Στην αρχή υπέθεσα πως απλώς θέλει άλλαγμα η μπαταρία και την άλλαξα. Έλα μου όμως που το πρόβλημα συνεχίζεται. Κοίταξα και στο manual και είδα πως το jumperάκι για το bios βρίσκεται στην κατάλληλη θέση ώστε να σώζει τις ρυθμίσεις. Τι μπορεί να φταίει;
 
Δοκίμασες να κάνεις clear CMOS;
 
η μπαταρία τις μητρικής χρησιμεύει ώστε να συνεχίζει να τροφοδοτεί το chip του βίος με ρεύμα όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός.

ψάξε βρες το jumper που καθαρίζει το bios , αλαξξετο , άναψε το μηχάνημα , άλλαξε ξανά το jumper και λογικά το bios έχει γυρίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις
 
Βρε παιδιά το ξέρω τι δουλειά κάνει η μπαταρία :p

Έκανα χειροκίνητο bios reset σήμερα, έβαλα το jumperάκι στα pins 2&3 όπως λέει το manual, το άφησα καμμιά 10ρια δεύτερα να σιγουρευτώ, το ξαναέβαλα στα 1&2 όπου σώζει τις ρυθμίσεις υποτίθεται, άνοιξα το PC και μου λέει CMOS cleared. Ωραία λέω, βάζω τις ρυθμίσεις που θέλω, κάνω Save, τον κλείνω και τον βγάζω από το ρεύμα να δω εαν δούλεψε. Ε δεν τις σώζει όμως, μου λέει cmos cleared κάθε φορά!

Δεν μπορώ να καταλάβω, να πεις ότι δεν κάνει καλή επαφή η μπαταρία, αφού έχει κλιπάκια και την κρατάει πολύ καλά! Καμμιά άλλη ιδέα;
 
την ώρα και την ημερομηνία την χάνει?? σημαντική ερώτηση
 
Ναι αυτά τσεκάρω για να δω τι συμβαίνει. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.
 
δες για την ημερομηνία και τον ώρα πρώτα , σημαντικό για να περιορίσουμε τα αίτια του προβλήματος!
 
Μα τι να δω αφού σου λέω δεν τα σώζει :p
 
οποτε δεν σου κάνει save ούτε τις ρυθμίσεις ούτε ημερομηνία και ώρα...

πάρε μια μπατονετα , βγάλε την μπαταρία , καθάρισε τις επαφές στην υποδοχή τις motherboard , και βάλε την καινούργια μπαταρία ξανά...

η μπαταρία που έβαλες είναι καινούργια? έχεις και καμια άλλη να δοκιμάσεις?

αν μετά από αυτά δεν γίνει τίποτα , τότε το πρόβλημα δυστυχώς είναι στο chip του Bios στην μητρική.......
 
Ναι είναι ολοκαίνουργια η μπαταρία και είχα και άλλη μια πριν ,η οποία από ότι φαίνεται ήταν καλή.

Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τις μπατονέτες αλλά αμφιβάλλω :(
 
Κανε και ενα bios update και αν και με αυτο δεν στρωσει πεταξε το.
 
Ε καλά δεν θα το πετάξω κιόλας , ρυθμίσεις δεν σώζει δεν παθαίνει τίποτα :p

Τώρα έχει το τελευταίο bios πάντως, θα δοκιμάσω όμως να του το ξαναπεράσω.
 
Καθάρισα τις επαφές και από ότι φαίνεται έφτιαξε! Hurray!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!
 
τέλεια! :)

κάποιες φορες οι επαφές είναι το πρόβλημα , το ίδιο και σε κάποια κινητά που δεν αναγνωρίζουν την sim κάρτα , το ίδιο και με τις μπαταρίες.......

για αυτό σου πρότεινα να δοκιμάσεις αυτό!
 
f2bnp είπε:
Έχω μια μητρική SLOT 1 η οποία δεν μου σώζει τις ρυθμίσεις του bios όταν την βγάλω από το ρεύμα. Στην αρχή υπέθεσα πως απλώς θέλει άλλαγμα η μπαταρία και την άλλαξα. Έλα μου όμως που το πρόβλημα συνεχίζεται. Κοίταξα και στο manual και είδα πως το jumperάκι για το bios βρίσκεται στην κατάλληλη θέση ώστε να σώζει τις ρυθμίσεις. Τι μπορεί να φταίει;

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που διαπίστωσα πως η μπαταρία δεν έκανε καλή επαφή με τη βάση της.

Για να λύσω το πρόβλημα χρησιμοποίησα ένα συνδετηράκι σφηνώνοντας γερά τη μπαταρία στη θέση της.

Από τότε οι ρυθμίσεις δεν έχουν ξαναχαθεί στα startups.

Υ.Γ. Απ' ότι είδα με προλάβατε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα