Πρόβλημα με τον ST

DIMITRIS K.

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
190
Αντιδράσεις
1
Χωρίς λόγο και αιτία (και έχοντας λιώσει απο το 1987!!!) μου βγάζει το εξής πρόβλημα: Μόλις τον ανοίξω, η οθόνη γεμίζει με πολύχρωμες γραμμές και, πέρα απο το power led, το μηχάνημα είναι νεκρό!! Δεν το ξεβίδωσα βέβαια να δώ μήπως έχει μετακινηθεί κανένα τσιπάκι! Μήπως έχετε κάποια λύση ή τα έφτυσε το μηχάνημα :confused:
 
Κάτι κάηκε...δύσκολα τα πράγματα..Δοκίμασε να τον ανοίξεις και να πατήσεις όλα τα chip καλά με το δάχτυλό σου....
 
Εγώ θα τον άνοιγα και θα μέτραγα (με πολύμετρο) την έξοδο των +/-5 volt (logic) προς το motherboard, ή και τα 12volt που είναι για τα μηχανικά μέρη (e.g. floppy drive) Αν δεν δίνει τουλάχιστον τα 5 volt που είναι η τάση "οδήγησης" των κυκλωμάτων, μπορεί να στο φτιάξει και ένας ηλεκτρονικός. Μια απλή τροφοδοτική διάταξη είναι, με πιο διακριτά στοιχεία από τα αντίστοιχα των pc. Τσέκαρε αυτό πρώτα και μετά βλέπουμε. Μη σε ξεγελάει που ανοίγει το μηχάνημα και που βλέπεις το power led να ανάβει....

akmakas είπε:
Κάτι κάηκε...δύσκολα τα πράγματα..Δοκίμασε να τον ανοίξεις και να πατήσεις όλα τα chip καλά με το δάχτυλό σου....
Ναι, καλό και αυτό. Να δείς αν έχει φύγει τπτ από την θέση του. Αν και τα περισσότερα είναι κολλημένα.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά σκέφτηκα τώρα μήπως φταίει και η μνήμη, γιατί είχα βάλει άλλα 512ΜΒ και επειδή ήταν ψιλοχύμα, μήπως με τα τραντάγματα, έφυγε τίποτα απο τη θέση του...Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! :thumbup:
 
DIMITRIS K. είπε:
Βασικά σκέφτηκα τώρα μήπως φταίει και η μνήμη, γιατί είχα βάλει άλλα 512ΜΒ και επειδή ήταν ψιλοχύμα, μήπως με τα τραντάγματα, έφυγε τίποτα απο τη θέση του...Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! :thumbup:
STFM ή STE έχεις? Αν έχεις STE, δες αν έχουν κουμπώσει καλά τα Simms. Για το STFM θυμάμαι πως ήταν κολλητά πάνω σε κενές θέσεις στο motherboard. :)
 
falcon030gr είπε:
STFM ή STE έχεις? Αν έχεις STE, δες αν έχουν κουμπώσει καλά τα Simms. Για το STFM θυμάμαι πως ήταν κολλητά πάνω σε κενές θέσεις στο motherboard. :)

STfm... Απ' ό,τι βλέπω πάω για νέο ST (οξύμωρο!! :D )
 
Η επέκταση μνήμης που έχεις βάλει είναι το πρόβλημα 99%.

Πρέπει να ξεκόλλησε με κάποιο τράνταγμα.

Όπως διάβαζα κάποια παλιά τεύχη του ST FORMAT, διάβασα το γράμμα ενός αναγνώστη που είχε το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου. Αυτός είχε STE, και του απάντησαν από το περιοδικό, πως οι simms, δεν του έχουν κουμπώσει καλά. Ο STFM, όμως δεν έχει simms, γι'αυτό, μάλλον δεν πατάει καλά το τσιπάκι στην πλακέτα.

Θυμάμαι ήταν μεγάλη μανούρα να βάλεις επέκταση μνήμης στον STΜ/FM, γιατί είχε 4 διαφορετικά circuit layouts και δεν ήξερες ποιό είχες, παρά μόνο εαν τον άνοιγες. Άσε που έκανες και εγχείρηση "ανοιχτής καρδιάς" με το video shifter και την mmu...
 
Τελικά έφταιγε η έξτρα μνήμη. Είχε φύγει ένα pinάκι. Πήρα ένα κολλητήρι και τον έκανα brand new!!! (έπαιξα και R-Type απο τη χαρά μου)!!! :D
 
Καλά ο DINO θεός...Βρήκε τη λύση σε παλιό περιοδικό...προσκυνώ !!! :)
 
Η αλήθεια είναι οτι, όταν θέλω να ρηλαξάρω, φτιάχνω ένα καφεδάκι και κάθομαι και ξεφυλλίζω παλιά περιοδικά (Pixel, User, ST Format, ST Review κλπ.) :D
 
Αχχ....ST Format..έπαιρνα 2 λεωφορεία για να πάω να το αγοράσω....
 
2500 δρχ το '91... ήταν αρκετά χρήματα.... όταν το Pixel/User έκανε γύρω στις 400δρχ...
 
falcon030gr είπε:
2500 δρχ το '91... ήταν αρκετά χρήματα.... όταν το Pixel/User έκανε γύρω στις 400δρχ...
Ναι αλλά τα αξιζε... Αν και προσωπικά θεωρώ το Atari ST review το καλύτερο. Anyway...

picture.php


EDIT: Yes I'm Off Topic.
 
Τη χρυσή εποχή το ST Format ήταν άπαιχτο, όπως και οι cover disks του!

Πολύ καλή δουλειά γινόταν και στο ST Review. Απλά το ST Review ήταν πιο "σοβαρό".

Εκείνο που δεν διαβαζόταν ήταν το ST User... Κρίμα...

Εγώ αγόραζα και τα τρία...

Τελευταίο τεύχος ε; Το έχω και εγώ...

Δεν τρέχει και τίποτα ChrisTOS... Το topic έχει τελειώσει προ πολλού... :D
 
Χμμμμ!!! Γιατί δεν ανοίγετε ένα νέο thread για να μιλήσουμε άνετα για τα περιοδικά που διαβάζαμε; ;)
 
Πίσω
Μπλουζα