Πρόβλημα με το iPhone !!!

PsychoGamer

RetroN00b
Joined
16 Αύγ 2010
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
0
Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει ...

Είμαι κάτοχος ενός iPhone 3G το οποίο μου το χάρησαν σε πολύ καλη κατάσταση πρίν λίγο καιρό ...

Επειδή ειχα παρατηρήσει οτι η μπαταρία τα ειχε φάει τα ψωμιά της , είπα να την αλλάξω ...

Αφού αγόρασα μια και την άλλαξα μόνος μου , μετα απο λίγες μέρες , είπα να βάλω μερικά τραγούδια μεσο του iTunes ...

Έκανα και Update χωρίς να το θέλω και εγκατέστησα το IOS 4.2.1 ...

Το iPhone σερνότανε με αυτό το λογισμικό και είπα να το ξανακάνω OS 3.1.3 ...

Μετά απο αυτό το iPhone άρχησε να κλείνει μόνο του ακόμα και όταν η μπαταρία ηταν γεμάτη ...

Πρέπει να το συνδέω με καλώδιο για να το ξανακάνω να δουλέυει ...

Παρακαλώ βοηθήστε ...
 
Προφανώς μιλάς για JB μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πας σε προηγούμενη έκδοση.

Δε ξέρω αν οι admins επιτρέπουν εδώ τέτοια θέματα.
 
Jailbrake δεν είχα κάνει ...

Απλά τα παλιά λογισμικά αποθηκεύονται στον υπολογιστή και μπορείς να τα επαναφέρεις όποτε θες μέσω του iTunes ...

Είναι απολύτως νόμιμο !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμ όχι δεν μπορείς, δεν γίνεται να πας σε προηγούμενη έκδοση firmware χωρίς να μπεις σε DFU.

Από 4.2.1 δεν υπάρχει επίσημος τρόπος να πας σε 3.1.3
 
Από 4.2.1 δεν υπάρχει επίσημος τρόπος να πας σε 3.1.3
Αυτο που μας εδειξες στο βιντεακι του youtube, σιγουρα δεν ειναι ο επισημος τροπος. Αλλα για να καταλαβω, εκανες αυτα που ελεγε ο σχιστοματης στο βιντεο και τωρα σου κανει κλεισιματα και γενικα δεν μπορεις να το δουλεψεις ?
 
Στο video που έστειλες λέει ξεκάθαρα στο 1:30 για το DFU. Επίσης μιλάει για recovery mode utilities τα οποία σίγουρα απαγορεύονται

Αν διαβάσεις το License θα δεις ότι το λέει ξεκάθαρα.

Δες και εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ

Επίσης εσύ μίλησες για 4.2.1 οπότε εκεί αναγκαστικά πρέπει να είχες κάνει backup τα SHSH οπότε πάλι μια από τα ίδια
 
Ξέχνα για το Firmware ...

Απλά βοήθηστε με το κύριο πρόβλημα ...

Γιατί κλείνει μόνο του ?
 
Σιγουρέψου τι firmware έχεις καταρχήν και θα κοιτάξω στο forum τους
 
Με τι Baseband? (modem firmware)

Γιατί από ότι καταλαβαίνω έχει γίνει upgrade η baseband όταν πήγες στο 4.2.1 αλλά δεν έγινε downgrade όταν πήγες στο 3.1.3.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας πάλι σε 4.2.1 και να κόψεις το spotlight ώστε να πηγαίνει πιο γρήγορα (αυτός είναι ένας από τους λόγους που το 4.2.1 είναι πιο αργό σε 3G).

Η άλλη ιδέα είναι να το κάνεις κανονικά JB και να τα ρίξεις όλα (και τη baseband). Προφανώς κάποια ασυμβατότητα υπάρχει μεταξύ τους και δεν raportάρει σωστά το ένα υποσύστημα στο άλλο.
 
Ακόμα και με το IOS 4.2.1 μου κλείνει ...

Τωρα για JB , δοκίμασα αλλα πάλι τα ίδια μου κάνει !!!

Στο Modem Firmware λέει 05.15.04 ...
 
H baseband είναι κοινούρια και το ios παλιό. Κάτι πήγε fundamentally wrong :(
 
Μήπως ξέρεις τι να κάνω ???

Υπάρχει ελπίδα ???
 
Από μένα όχι. Μπορείς όμως να ρωτήσεις σε άλλα forums όπως το iphoneHellas ή κάπως έτσι που ασχολούνται με JB μήπως και σου δώσουν κάποια λύση.
 
Πίσω
Μπλουζα