Πρόβλημα με το Multi Mega

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.996
Γεια χαρά σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα με το Multi Mega μου. Το σύνδέω με RF καλώδιο σε μία ψηφιακή τηλεόραση Samsung και είτε παίζοντας παιχνίδι σε cartridge είτε σε cd, η οθόνη κάνει σαν παράσιτα και σαν να αλλάζουν χρώματα και γενικά δυσκολεύεσαι να παίξεις κάπως. Το συνδέω (πάλι με το καλώδιο της κεραίας) σε μία άλλη LCD τηλεόραση Philips (όχι ψηφιακή) και όλα καλά κανένα παράσιτο. Τι συμβαίνει? Υπάρχει θέμα με τις ψηφιακές TV? Ξέρει κανείς? Ξέρω ότι τις παλιές κονσόλες είναι καλύτερα να τις δουλεύεις με παλιές TV αλλά τι να γίνει τώρα που έχουμε τις νέες ψηφιακές??
 
Θεμα με τις ψηφιακες tv ουσιαστικα δεν υπαρχει αφου οι περισσοτερες τηλεορασεις ειναι και αναλογικες και ψηφιακες (ακομη...).Επειδη ομως οι κατασκευαστες επικεντρωνουν στο ψηφιακο κομματι της τηλεορασης,για το αναλογικο κομματι υπαρχει απλα legacy support οποτε μπορει να υπαρχουν ασυμβατοτητες αφου πλεον οι κατασκευαστες δεν ασχολουνται.Το μονο που μπορεις να κάνεις στην Samsung,ειναι να δοκιμασεις να βαλεις manual το συστημα της κονσολας (PAL,NTSC κλπ) μηπως και υπαρξει βελτιωση.

ΥΓ ωραιο μηχανακι το multimega;)
 
Βασικά πιστεύω ότι εάν πάρω ένα RCA καλώδιο και καταργήσω το RF θα τελειώνει το θέμα, σωστά? Θα παίζει μέσω AV και τελειώνουμε... Ωραίο μηχανάκι και μάλιστα θα πρέπει να έχει πολύ καλύτερο χρόνο φορτώματος από το Mega CD, αλλά έχει 2 μειονεκτήματα:

1) Θέλει το μισό μηνιάτικο σου για να το αγοράσεις!! :eek:

2) Η συσκευασία του είναι πραγματικά τερααααααααααστια. Δεν πίστευα στα μάτια μου όταν παρέλαβα το δέμα πως μια τόσο μικρή κονσόλα έχει τόσο μεγάλη συσκευασία!!
 
johnny19818 είπε:
Βασικά πιστεύω ότι εάν πάρω ένα RCA καλώδιο και καταργήσω το RF θα τελειώνει το θέμα, σωστά? Θα παίζει μέσω AV και τελειώνουμε...
E,ναι αυτο πρεπει να κανεις...Και αφου (μαλλον) ειναι καινουργιο να ευχηθω καλοπαικτο! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
2) Η συσκευασία του είναι πραγματικά τερααααααααααστια. Δεν πίστευα στα μάτια μου όταν παρέλαβα το δέμα πως μια τόσο μικρή κονσόλα έχει τόσο μεγάλη συσκευασία!!

Καμια φωτο δεν παιζει?:what:

Οχι τιποτα αλλο βρε αδερφε...για να πουμε τα καλοριζικα.....:biglaugh:
 
Τετοιο τιτλο μονο στο RetroManiaX και στον Assembler βλεπεις και θεωρεις και συνηθισμενο :)
 
stayros είπε:
Καμια φωτο δεν παιζει?:what:


Οχι τιποτα αλλο βρε αδερφε...για να πουμε τα καλοριζικα.....:biglaugh:
Βεβαίως και παίζει. Τι έτσι θα σας άφηνα.

Καταρχάς μια συγκριτική φώτο με ένα notebook που έχω για να καταλάβετε το πόσο (Multi) Mega είναι η κονσόλα.

220420132100.jpg

Τώρα μερικές φώτο από αυτό που παρέλαβα από Γερμανία.

220420132091.jpg

Υπάρχει και η απόδειξη ότι αγοράστηκε 8.12.94 ώρα 14:27 από πασίγνωστο κατάστημα παιχνιδιών του εξωτερικού!

220420132095.jpg

Αυτή είναι πραγματικά συλλεκτική...

Ευχαριστώ για τις ευχές σας και για τα καλορίζικα!!

220420132089.jpg

220420132090.jpg

220420132099.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα ειναι....Ομορφιες!!!!! :D

Αντε,συντομα να ξεπεραστει το προβληματακι (αν θεωρειται τετοιο δηλαδη) και να το λιωσεις!!! :thumbup:
 
Πολυ ωραιο μηχανημα αν και Sega :p , καλοριζικο!
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :thanx2:

Ajax87 είπε:
Πολυ ωραιο μηχανημα αν και Sega :p , καλοριζικο!
Έννοια σου μα περιμένω ένα περιφερειακό για κονσόλα της Nintendo που θα τσακίσει κόκκαλα!! Μείνετε συντονισμένοι για μελλοντική παρουσίαση...
 
Ευχαριστώ πολύ angel_grig!

Υ.Γ. Ένα παιχνίδι που δεν φαίνεται στη φώτο είναι το Mortal Kombat για Sega CD. Αυτό το παιχνίδι αξίζει να το αγοράσει κανείς για να...το ακούει στο cd player του. Έχει όλα τα κομμάτια και remix που ακούγονται στην ταινία. Απλά άπαιχτο.
 
Καλοριζικο το μηχανημα! Εαν σκοπευεις να το λειτουργεις, σκεψου πολυ σοβαρα να του αλλαξεις τους πυκνωτες με καλυτερους/ισχυροτερους, αν δεν κανω λαθος δυστηχως ειναι προβληματικοι οι αρχικοι του, αρα δεν υπαρχει λογος να διακινδυνεψεις την ακεραιοτητα του μηχανηματος.

Το κουτι και η κατασταση του ιδιου του μηχανηματος φαινοντε να ειναι σε εξαιρετικη κατασταση, αν δεν εδωσες μια μικρη περιουσια τοτε εισαι πολυ τυχερος.

Παρου και το Mega Everdrive για να δεσει και το γλυκο!

http://krikzz.com/index.php?route=product/product&product_id=55
 
Getta Robo είπε:
Καλοριζικο το μηχανημα! Εαν σκοπευεις να το λειτουργεις, σκεψου πολυ σοβαρα να του αλλαξεις τους πυκνωτες με καλυτερους/ισχυροτερους, αν δεν κανω λαθος δυστηχως ειναι προβληματικοι οι αρχικοι του, αρα δεν υπαρχει λογος να διακινδυνεψεις την ακεραιοτητα του μηχανηματος.Το κουτι και η κατασταση του ιδιου του μηχανηματος φαινοντε να ειναι σε εξαιρετικη κατασταση, αν δεν εδωσες μια μικρη περιουσια τοτε εισαι πολυ τυχερος.

Παρου και το Mega Everdrive για να δεσει και το γλυκο!

http://krikzz.com/index.php?route=product/product&product_id=55
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Κι αυτό έχει θέμα με τους πυκνωτές? Έχω ήδη αλλάξει σε 3 Game Gear ένα σωρό πυκνωτές. Ά ρε Sega... Ξέρεις, έχει ένα μικρό ελλάτωμα στην οθόνη. Δες φώτο αν φαίνεται καλά. Ένα ψηφίο (τέρμα δεξιά) είναι συνεχώς ενεργό ας το πούμε. Μάλλον έχει φάει στρίμωγμα η οθόνη. Δεν εξηγείται αλλιώς. Πως θα γινόταν να το έφτιαχνα...Κατά τα άλλα δουλεύει καλά

220420132097.jpg

220420132098.jpg
 
angel_grig είπε:
ΥΓ ωραιο μηχανακι το multimega;)
Ακόμη ένα μειονέκτημα είναι ότι δεν δέχεται τα ασύρματα χειριστήρια του Mega Drive λόγω σχεδισμού της κονσόλας. :(
 
Εχω την εντυπωση οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ασυρματα της Quickshot και το ενα απο τα δυο χειριστηρια που συνδεεται ασυρματα στο master system. Το αλλο δεν μπορει να παιξει γιατι δεν μπορει να μπει ο δεκτης και στις δυο υποδοχες. Επισης θα εχεις λιγοτερα κουμπια...
 
Getta Robo είπε:
Καλοριζικο το μηχανημα! Εαν σκοπευεις να το λειτουργεις, σκεψου πολυ σοβαρα να του αλλαξεις τους πυκνωτες με καλυτερους/ισχυροτερους, αν δεν κανω λαθος δυστηχως ειναι προβληματικοι οι αρχικοι του, αρα δεν υπαρχει λογος να διακινδυνεψεις την ακεραιοτητα του μηχανηματος.Το κουτι και η κατασταση του ιδιου του μηχανηματος φαινοντε να ειναι σε εξαιρετικη κατασταση, αν δεν εδωσες μια μικρη περιουσια τοτε εισαι πολυ τυχερος.

Παρου και το Mega Everdrive για να δεσει και το γλυκο!

http://krikzz.com/index.php?route=product/product&product_id=55
Μήπως έχεις υπόψη σου τα χαρακτηριστικά των πυκνωτών που χρειάζονται αλλαγή (μF, Volt κλπ)? Το μόνο πρόβλήμα που παρατήρησα είναι ότι παίζοντας το Mortal Kombat κολλάει κάπου στην εισαγωγή-διαφήμιση του παιχνιδιού αλλά πολύ πιθανόν να φταίει το δισκάκι. Το μηχανάκι κατά τα άλλα λειτουργεί κανονικά αλλά κάπου είδα για φουσκωμένους πυκνωτές που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα και φοβήθηκα. Οπότε ένα άνοιγμα να δούμε το εσωτερικό του δεν βλάπτει. Άσε κι έχω δώσει αρκετά για το μηχάνημα αυτό. Μη μας μείνει και στα χέρια καμιά ώρα...

Υ.Γ. Επιπλέον ψάχνω μήπως μπορέσω να αλλάξω την LCD οθόνη του μηχανήματος. 'Οπως έχω αναφέρει και παραπάνω έχω φάει στρίμωγμα κάπου και ένα ψηφίο είναι μόνιμα ενεργό το οποίο με εκνευρίζει όσο πάει και περισσότερο. Επίσης πρέπει να βρω LCD οθόνη που είναι μάλλον σπάνιο κομμάτι (αν υπάρχε και καθόλου).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Κι αυτό έχει θέμα με τους πυκνωτές? Έχω ήδη αλλάξει σε 3 Game Gear ένα σωρό πυκνωτές. Ά ρε Sega... Ξέρεις, έχει ένα μικρό ελλάτωμα στην οθόνη. Δες φώτο αν φαίνεται καλά. Ένα ψηφίο (τέρμα δεξιά) είναι συνεχώς ενεργό ας το πούμε. Μάλλον έχει φάει στρίμωγμα η οθόνη. Δεν εξηγείται αλλιώς. Πως θα γινόταν να το έφτιαχνα...Κατά τα άλλα δουλεύει καλάΠροβολή συνημμένου 78582Προβολή συνημμένου 78583
Μολις τωρα προσεξα πως απαντησες στο θεμα. Λοιπον, ολες οι απαντησεις που ψαχνεις υπαρχουν στο παρων βιντεο:

Αν ασχολεισαι με ηλεκτρονικα κτλ ειναι πολλες οι μετατροπες που μπορεις να κανεις, γνωσεις και ορεξη να εχεις ολα γινοντε!
 
Getta Robo είπε:
Μολις τωρα προσεξα πως απαντησες στο θεμα. Λοιπον, ολες οι απαντησεις που ψαχνεις υπαρχουν στο παρων βιντεο:
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Getta για το βίντεο. Βασικά έχω πτυχίο ΤΕΙ ηλεκτρονικής αν και η δουλειά μου είναι άλλη αλλά από κολλητήρι πιάνει το χέρι μου. Και πάλι σε ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα