Πρόβλημα με το "Router" ...

PsychoGamer

RetroN00b
Joined
16 Αύγ 2010
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
0
Είμαι συνδρομητής της "Forthnet" και κατέχω ενα "Router" τους με το όνομα

"Thomson TGT585 v8" ...

Το πρόβλημα είναι οτι δεν εκπέμπει αρκετό σήμα ώστε να μπορέσω να συνδεθώ ασύρματα σε μεγάλη απόσταση ... αρκεί μονο για 1 δωμάτιο ...

Καμιά ιδέα ???

ThomsonTG585V7.jpg
 
Παρε την "τεχνική υποστίριξη" με το "τηλέφωνο" και δίαβασε προσεκτικά το "εγχειρίδιο οδηγιών", μάθε επίσης μήπως τα "δωμάτια" στο "σπίτι" σου έχουν "επικάλυψη αμιάντου"
 
πολύ "σωστό σε βρίσκω" Saulot
 
Ολα αυτά τα έχω ήδη δοκιμάσει ...

Δεν μου είπαν τίποτα για αυτο ούτε για το πως να ανοίγω "Ports" που τους ζήτησα !!!

Μου λένε πως αμα πάει κάτι στραβά , θα βρουν τον μπελά τους ...

Το εγχειρίδιο είναι για αρχάριους , απλα μιλάει για την εγκατάσταση !!!

( Λέει μεσα , πατήστε "Next" , "Next" ,"Next" ... )

Επικάλυψη αμιάντου δεν εχω αφου χρησιμοποιούσα "Router" της "OnTelecom" πριν λίγο καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα ...
 
καθρεπτες και lcd επηρρεαζουν επισης την ποιοτητα ληψης

αν εχεις ανοιχτο bluetooth (στο pc σου) κλειστο τις περισσοτερες φορες αυτο φταιει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλήρωσε ενα "τεχνικό" να έρθει "σπίτι" σου με "analyzer".
 
Δεν ξέρω αν στην περιοχή που μένεις υπάρχει κάποιο forthnet shop για να τους αναφέρεις το πρόβλημα που έχεις και να σου αντικαταστήσουν το router αν αυτό έχει κάποιο πρόβλημα.

Πάντως επειδή και εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο router (την v7 έκδοση) εδώ και κανά χρόνο περίπου δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα
 
Ισως αμα αγορασεις μια ασυρματη καρτα δικτυου με ισχυροτερη κεραια να δουλεψει λιγο πιο μακρια
 
ή να βαλεις ενα καλωδιο και να μην τηγανιζεις το κεφαλι σου και τα κεφαλια των γειτονων σου...
 
Στην αρχή σκέφτηκα να αντικαταστήσω την κεραία του "Router" αλλα έπρεπε να συμβουλευτώ εσας πρώτα ...

Αν είναι να αλλάξω κεραία θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα κάνω ...

Απλά εχω 2 υπολογιστές σπίτι και είναι σε διαφορετικά δωμάτια ...

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να μεγαλώσω το σήμα μεσω τών ρυθμήσεων του "Router" ?
 
MODERATORS!

Retromaniax > Forum > Η Ζωή στα 80's > Τεχνολογία

νομιζω οτι πρεπει να μεταφερθει!!!!!

πρωτα δοκιμασε ολα τα παραπανω

και μετα να αποτανθεις σε επι πληρωμη βοηθεια
 
Περίεργο και εγώ forthnet έχω με αυτό ακριβώς το router και όποτε το δουλεύω ασύρματα,εκπέμπει τέλεια στο σαλόνι μου

χωρίς να το έχω πειράξει
 
Περνάς κάποιο άλλο firmware του router και είσαι τζετ.

Από που; Google is your friend.
 
Το router αυτο ειναι απο τα χειροτερα για τα χρηματα του. Στο λεω επειδη δυστηχως μου ειχε καικε το προηγουμενο και ως γρηγορη/καλη λυση πηρα αυτο..

Δοκιμασε να αλλαξεις το καναλι εκπομπης απο το 1 (νομιζω πως ειναι απο εκει ρυθμισμενο) και βαλτο πχ στο 11.

Αυτη ειναι η διαδρομη της επιλογης:

Home > Home Network > Interfaces

Τελος, προσπαθησε να αποδεχτεις πως εχεις κανει και εσυ μια κακη αγορα, και πως το tompson ειμαι μια σαβουρα και μιση, και θελει να εχεις κανει επικληση σε ολους τους σκοτεινους αρχοντες για να παρει αναβαθμιση, μιας δεν του αρεσουν παρα ελαχιστα συστηματα και ρυθμισεις :)
 
Εγώ πάλι με το συγκεκριμένο router και το τελευταίο firmware έχω σήμα σε 2 ορόφους! Ίσως σου βγήκε ελλατωματικό.... ΠΑίξε λίγο με τα κανάλια εκπομπής (το 6 έχω στο δικό μου) όπως προτείνει ο Getta και αν δεν στρώσει...θάλασσες έχουμε πολλές! :p
 
Αυτό που ανέφερε ο apositive και ο Getta Robo. Στις ρυθμίσεις του wireless βρες το channel που συνήθως το έχουν ως default στο 6 και κάνε το 12. Παίζει να λύσεις το πρόβλημά σου!

Υ.Σ. Μάπα το Thompson αλλά αυτό δίνει η εταιρεία φίλε Getta. Δεν κάθεται ν'ασχοληθεί πολύς κόσμος με κάτι καλύτερο παρά μόνο όταν έχει πρόβλημα. Εγώ βέβαια άλλαξα εταιρεία σχετικά πρόσφατα και είμαι κάπως καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας κάνω και εγώ την "χαζή" μου ερώτηση... :p

Εφόσον ο φίλος λέει ότι είχε πριν ασύρματο router της On και δούλευε καλά, τι ακριβώς τον εμποδίζει να περάσει τις ρυθμίσεις της Forthnet στο παλιό του router που λογικά το κατέχει ακόμα και να τελειώνει;
 
Αν εννοεί το Pirelli της ON, άστο καλύτερα.........
 
Πίσω
Μπλουζα