Πρόβλημα με Amstrad CPC 6128

lightspot21

RetroN00b
Joined
4 Φεβ 2017
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα,

"Ξέθαψα" από την αποθήκη έναν Amstrad CPC 6128 και έκανα τη μόντα που περιγράφεται στο link κάτω για να συνδέεται με SCART. Όμως, μόλις τον σύνδεσα με την τηλεόραση (μια κάπως καινούρια Sony LCD), το μόνο που έπαιρνα ως εικόνα ήταν ένα γκρι ορθογώνιο με μαύρο περιθώριο.

Εάν κανείς εμπειρότερος σε τέτοια συστήματα γνωρίζει την αιτία και πώς να διορθωθεί, παρακαλώ ας απαντήσει στο thread.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Δεν μας λες αν δουλεύει κανονικά με το μόνιτορ;
 
Αυτό είναι το θέμα: δεν έχω το μόνιτορ για να δοκιμάσω. Μόνο τη μονάδα.
 
Χμ... δεν ακούγεται καλό πάντως... δεν νομίζω πως ένα λάθος στο καλώδιο μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο :(

Πού μένεις;
 
Χμμ, στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτή η οθόνη σημαίνει ελλατωματική RAM.

Τι τροφοδοτικό χρησιμοποίησες;
 
2 τροφοδοτικά: ένα 12V - 1A πρίζας και ένα ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή 0-30V, 0-10Α (ρυθμισμένο στα 5V - 2A). Οι τάσεις και οι εντάσεις είναι αυτές που έγραφε πάνω από τις αντίστοιχες θύρες. Και τα δύο ελεγμένα με πολύμετρο.

ΥΓ: Η γκρι οθόνη εμφανίζεται με μόνο το καλώδιο των 5V συνδεδεμένο. Αν συνδέσω και αυτό των 12, ακούγεται θόρυβος από τη δισκέτα με τον διακόπτη στο OFF, ενώ όταν είναι στο ON και πάλι συνδεδεμένα τα 12 volt, έχω γκρι οθόνη αλλά καθόλου θόρυβο.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Ας δούμε αν είναι τελείως πεθαμένος: αν πατησεις Delete ακούγεται το beep?
 
Μόλις το σύνδεσα, πάτησα delete, δεν κάνει μπιπ. Όμως, όταν το ανοίγω ακούγεται ένα "ποπ" στα ηχεία. Είναι δηλαδή τελείως πεθαμένος ή τα 'φτυσε κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι;
 
To "ποπ" πιθανώς είναι από το ρεύμα. Αν δεν κάνει καν μπιπ, τότε... όντως μάλλον η μνήμη.
 
Πίσω
Μπλουζα