Πρόβλημα με CRT τηλεόραση

Dimchr2

RetroNoob
Joined
15 Ιουν 2020
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
9
Έχω στην κατοχή μου μια Νordmende Spectra sk3 Color. Έχει πολλά χρόνια να ανάψει. Μόλις τη βάζω στην πρίζα και την ανάβω, γράφει στη μικρή οθόνη P- 01. αλλά η εικόνα και ο ήχος απουσιάζουν. Ώς άσχετος, αναρωτιέμαι μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο
131753372_201862244879489_1758728333357771545_n.jpg131978149_1340923436246476_2347129701691464588_n.jpg131672002_415846459567078_2534031622311061658_n.jpg
 
αυτή η τηλεόραση είναι αναλογική δηλ. με το σύστημα PAL ή ακόμη παλαιότερη με το SECAM ('80s) και κατά πάσα πιθανότητα και να δούλευε ακόμη μπορεί να μην έχει SCART για να πάρει αποκωδικοποιητή. όπως είναι σίγουρα δεν μπορεί να παίξει. τώρα ανταλλακτικά και μαστόροι να ξέρουν να την φτιάξουν rarer than hen's teeth.
 
Δεν χρειαζεται να την συνδεσεις καπου για να την δοκιμασεις. Ακομα και με τιποτα θα πρεπει να δειχνει χιονια.

Τουλαχιστον νιωθεις στατικο ηλεκτρισμο στην οθονη;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παραδόξως έχει SCART οπότε για αυτό ενδιαφέρομαι να την πάω για επισκευή. Σχετικά με τον στατικό ηλεκτρισμό, νιώθω για 1-2 δευτερόλεπτα αφού ανοίξει, και μετά τίποτα. Μόλις πάω το αυτί μου κοντά στο ηχείο, ακούω ένα ανεπαίσθητο βουητό... και ανακάλυψα πως όταν πατάω παρατεταμένα το ON ακούγεται ένας ήχος (ας μου επιτραπεί ή έκφραση, κλαπ κλαπ) σαν να πέφτει κάποια ασφάλεια, ή σαν να έχουν πρόβλημα οι πυκνωτές...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως πρεπει να ειχε βγαλει πολυ καλες crt τηλεορασεις η nordmende.Eιχαμε και εμεις στο σαλονι του σπιτιου μια μεγαλη nordmende που ειχαμε παρει το 1989.Ειχε φοβερη εικονα και ακομα θυμαμαι τα ωραια δυνατα χρωματα της.Ειχε και συνδεση scart.
 
Σχετικά με τον στατικό ηλεκτρισμό, νιώθω για 1-2 δευτερόλεπτα αφού ανοίξει, και μετά τίποτα.

Οπως τα λες, δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις εσυ. Πρεπει να βρεις καποιον παλιο μαστορα και ακομα και αυτος ισως να μην μπορει να κανει κατι χωρις ανταλλακτικα...
 
Βρήκα μια εταιρεία που επισκευάζει παλιές CRT και έχει ανταλλακτικά για Nordmende κλπ, αλλά πολύ φοβάμαι πως θα μου ζητήσουν τα κέρατά μου. Όσο για τα χρώματα, πραγματικά η συγκεκριμένη έχει πολύ έντονα και ζωντανά χρώματα και δυνατό μπάσο...
 
φοβάμαι πως θα μου ζητήσουν τα κέρατά μου.

Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις

Όσο για τα χρώματα, πραγματικά η συγκεκριμένη έχει πολύ έντονα και ζωντανά χρώματα και δυνατό μπάσο...

Πότε ηταν η τελευταία φορα που την ειδες να δουλεύει;
 
θα είναι περίπου 7-8 χρόνια.. πάντως ήταν αποθηκευμένη σε καλές συνθήκες... Τηλεφώνησα και μου είπαν πως πρέπει να την πάω εκεί για να εκτιμήσουν το πρόβλημα και να μου δώσουν μια τιμή. Αν δε, αποφασίσω να μην προχωρήσω σε επισκευή πχ λόγω κόστους, με χρεώνουν 15 ευρώ μόνο για τον έλεγχο.
 
Μετα τις Sony Trinitron, οι Nordmende Spectra ειναι οι αγαπημενες μου CRT...
 
@freaktmp : το πιστεύεις ότι ξέχασα ότι οι CRT δείχναν χιόνια; είναι τουλάχιστον 5 χρόνια που έχω να ασχοληθώ μ αυτές μιας και το 99% έχουν πια LCD, άντε να χει κάνας παππούς καμιά και να χαλάσει ο αποκωδικοποιητής και να μη τον συμφέρει να δώσει 25 € για τόσο παλιά μιας και με 125 € παίρνει καινούρια. έβαλα κεραία σε ένα παιδί εδώ στην γειτονιά και είχε 3-4 αποκωδικοποιητές και έψαχνα κάποιον που να δουλεύει και να δουλεύει και το τηλεκοντρόλ του να κάνει δουλειά, όντως πολύ καλές οι trinitron Γουάλη.
 
@freaktmp : το πιστεύεις ότι ξέχασα ότι οι CRT δείχναν χιόνια; είναι τουλάχιστον 5 χρόνια που έχω να ασχοληθώ μ αυτές μιας και το 99% έχουν πια LCD, άντε να χει κάνας παππούς καμιά και να χαλάσει ο αποκωδικοποιητής και να μη τον συμφέρει να δώσει 25 € για τόσο παλιά μιας και με 125 € παίρνει καινούρια. έβαλα κεραία σε ένα παιδί εδώ στην γειτονιά και είχε 3-4 αποκωδικοποιητές και έψαχνα κάποιον που να δουλεύει και να δουλεύει και το τηλεκοντρόλ του να κάνει δουλειά, όντως πολύ καλές οι trinitron Γουάλη.
Εκτος την νοσταλγια οι ποιοτικες crt τηλεορασεις ειναι πραγματικος θησαυρος για πολλους retrogamers γιατι η ακριβης εικονα τους δεν μπορει να αποδοθει με την νεα τεχνολογια σημερα.
 
για μένα sony trinitron και philips matchline οι κορυφαιες crt που αξιζει να εχεις...ειδικα οι τελευταιες γενιες -περιπου το 2004- που ειναι και 100hz ηταν καταπληκτικες!
 
Kαι οι επιπεδες sony wega πρεπει να ηταν φοβερες.Ειδικα στα ρετρο παιχνιδια με καλη συνδεση η εικονα φαινεται και εδω κρυσταλλο και με τα φοβερα χρωματα φωσφορου το αποτελεσμα θα ειναι super

 
Οι Wega εχουν τα καλυετρα χρωματα αλλα κακη γεωμετρια δυστυχως
 
οι τηλεοράσεις αυτές έχουν cascode(τριπλαστιαστής τάσης) το οποίο ειναι κύριος υπαίτιος βλάβης (ΣΤΗΝ θέση σου θα τον άλλαζα αμέσως το εχω κάνει πάρα πολλές φορές).Δίπλα απο τον ΜΤ υψηλής εχει ενα κουτάκι πράσινο σε χρώμα με τα ρυθμιστηκά focus και screen αν αποσυνδέσεις το καλώδιο εισόδου του από τον Μ/Τ υψηλής του λογικά θα έχεις τάσεις χωρίς να κόβει ο τριπλασιαστής .
Δόκιμασε το με πολύ προσοχή (διότι ειναι υπέρ-υψηλή η τάση) και φυσικά να την αποφορτίσης την βεντούζα (δες κάποιο video) .
ειναι ενα οικονομικά φθηνό εξάρτημα το οποιό παρουσιάζει διαρροή και χαλάει
εκείνη την εποχή ο Μ/Τ υψηλής ήθελε και τον τριπλασιαστή του για να φτάσει τα 25KV στην βεντούζα της οθόνης
ολα ΜΕ προσοχή ( το συγκεκριμένο μοντέλο το έιχα για χρόνια στο δωμάτιο μου και έχει και scart)
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν είναι υπερύψηλή η τάση, είναι απλά υψηλή. στις μοντέρνες έγχρωμες crt ο μ/ς υψηλής έχει σταθεροποίηση, αλλιώς με τις μεταβολές της φωτεινότητας θα μεταβαλλόταν το μέγεθος της εικόνας (γιατί θα τραβούσε διαφορετικό ρεύμα η άνοδος επιτάχυνσης) και θα αλλοιώνονταν τα χρώματα. τυπικό μέγεθος είναι 29,5 kV. να φανταστείς το καλώδιο HVDC που θα τροφοδοτεί με ρεύμα όλη την Κρήτη (υποβρύχιο) θα είναι +- 500 kV DC με τυπικό ρεύμα λειτουργίας 1200 Α. ο σταθμός μετατροπής θα έχει τεράστια τρανζίστορ σαν δωμάτια, ειδικής κατασκευής.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι πως, πέρα από το να βγάλω τις βίδες με σταυροκατσάβιδο, δεν ξέρω απολύτως τίποτα από τηλεοράσεις οπότε την έκλεισα αμέσως μόλις την άνοιξα. Την καθάρισα εξωτερικά και εσωτερικά, και την πήγα σε έναν τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι την άλλη εβδομάδα (λόγω εορτών) θα μου τηλεφωνήσει να την παραλάβω. Μόλις μάθω το πρόβλημα, θα σας ενημερώσω
 
δεν είναι υπερύψηλή η τάση, είναι απλά υψηλή. στις μοντέρνες έγχρωμες crt ο μ/ς υψηλής έχει σταθεροποίηση, αλλιώς με τις μεταβολές της φωτεινότητας θα μεταβαλλόταν το μέγεθος της εικόνας (γιατί θα τραβούσε διαφορετικό ρεύμα η άνοδος επιτάχυνσης) και θα αλλοιώνονταν τα χρώματα. τυπικό μέγεθος είναι 29,5 kV. να φανταστείς το καλώδιο HVDC που θα τροφοδοτεί με ρεύμα όλη την Κρήτη (υποβρύχιο) θα είναι +- 500 kV DC με τυπικό ρεύμα λειτουργίας 1200 Α. ο σταθμός μετατροπής θα έχει τεράστια τρανζίστορ σαν δωμάτια, ειδικής κατασκευής.
εχεις δίκιο ειναι υψηλή η τάση ( αλλα εγώ πρόσθεσα κατα λάθος το (υπερ) :biglaugh:
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι πως, πέρα από το να βγάλω τις βίδες με σταυροκατσάβιδο, δεν ξέρω απολύτως τίποτα από τηλεοράσεις οπότε την έκλεισα αμέσως μόλις την άνοιξα. Την καθάρισα εξωτερικά και εσωτερικά, και την πήγα σε έναν τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι την άλλη εβδομάδα (λόγω εορτών) θα μου τηλεφωνήσει να την παραλάβω. Μόλις μάθω το πρόβλημα, θα σας ενημερώσω
να ζητήσεις απο το μάστορα να αλλάξει ΚΑΙ τους πυκνωτές απο το τροφοδοτικό του μην το αμελήσει (θα έχεις ενα ωραιότατο τηλεορασάκι με το scart) και να περάσει με κολήσεις ΚΑΙ το βίσμα του scart .
επίσης εχουν ενα μηχάνημα που κάνει ενα είδος αναγόμωσης στην οθόνη έχουν κάποια εργαστήρια το συνδέεις στον καθοδικό της tv και (ειναι μια δουλειά 10 λεπτών) απο εκει που βλέπεις παρα πολύ σκοτεινά η εικόνα επανέρχεται σε χρώματα και φωτεινότητα

εγω στίς δικές μου συσκευές αλλάζω πυκνωτές ανα 5ετία
 
Πίσω
Μπλουζα