Πρόβλημα με CRT τηλεόραση

Update: Μου τηλεφώνησαν σήμερα από το εργαστήριο και με ενημέρωσαν πως για την τηλεόραση δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, οπότε η επισκευή είναι αδύνατη. Αποφάσισα λοιπόν εφόσον δεν έχω τίποτα να χάσω, να κάνω μια δοκιμή να την επισκευάσω μόνος μου με τη βοήθειά σας. Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το εσωτερικό της...
 
Καθόλου περίεργο να μην υπάρχουν ανταλλακτικά. Εδώ από συσκευές της δεκαετίας του 1990 και δεν υπάρχουν.
 
Update: Μου τηλεφώνησαν σήμερα από το εργαστήριο και με ενημέρωσαν πως για την τηλεόραση δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, οπότε η επισκευή είναι αδύνατη. Αποφάσισα λοιπόν εφόσον δεν έχω τίποτα να χάσω, να κάνω μια δοκιμή να την επισκευάσω μόνος μου με τη βοήθειά σας. Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το εσωτερικό της...

Φιλε μου έχω ακούσει ότι είναι πολύ επικίνδυνο η επισκευή τέτοιων παλιών τηλεοράσεων ειδικά αν δεν είσαι τεχνικός ή μάστορας τέτοιων τηλεοράσεων για αυτό μην προσπαθήσεις να την επισκευάσεις εσύ ο ίδιος αν δεν γνωρίζεις απο τέτοιες επισκευές, ούτε καν να βάλεις το χέρι σου μέσα γιατί υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα για ηλεκτροπλξια ή ακόμα και έκρηξη!

Παιδιά όσοι γνωρίζετε διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
όντως συμφωνώ η τάση των 30,000 βολτ είναι υπεραρκετή για ηλεκτροπληξία άσε που αν δεν έχεις γνώσεις και εμπειρία σε επισκευή τέτοιων τηλεοράσεων το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα μπορέσεις να κάνεις και τίποτα.
 
Και κατά 99% των περιπτώσεων από φωτογραφίες δεν βγαίνει άκρη.
 
Δεν πειράζει τότε, εφόσον είναι και επικίνδυνο, δεν θα το διακινδυνεύσω...
 
κρίμα και περίμενα νεότερα!:( καμία φώτο για να δούμε εστω και αν δεν θα γίνει επισκευή?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχαμε κάποια εξέλιξη με τη Nordmende; Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο μοντέλο και με ενδιαφέρει.
 
Τελικά, το πόρισμα του τεχνικού ήταν ότι έχει πολλαπλά προβλήματα, στο πληκτρολόγιο, στις πλακέτες, και στη λάμπα (τον σωλήνα δηλαδή). Οπότε, μόνο για διακοσμητικό αξίζει...
 
Πίσω
Μπλουζα