Πρόβλημα με DC

SegaFan

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2007
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
0
Για ακόμη μια φορά μπήκα στον πειρασμό να

κάνω άλλη μια αγορά dc , και σε υπερβολικά χαμηλή τιμή(core console NTSC-US + 2x controllers : 10$+34$μτφ ).

Όμως , φαίνεται πως αυτή τη φορά δε μου βγήκε σε καλό , καθώς η κονσόλα

δε διαβάζει cds με τίποτα(ούτε καν originals)!

Για κάποιο περίεργο λόγο κολλάει στο γνωστό λογότυπο και ακριβώς

εκείνη τη στιγμή γίνεται αντιληπτός ένας περίεργος θόρυβος(για την ακρίβεια δε διαφέρει και πολύ από ένα κομπρεσέρ :p ) από το drive.

Και ναι , σε αυτό το σημείο θα χρειαστώ τη βοήθεια των "ειδικών".

Σας απευθύνω λοιπον το ερώτημα : Υπάρχει τρόπος να επιδιορθώσω το πρόβλημα ή όχι;

Παρακαλώ ... τα "φώτα" σας!!. :sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λύσει το μηχάνημα και βάλε ειδικό γράσο για γρανάζια στο μηχανισμό κίνησης της κεφαλής.

Αλλά αν και μου φαίνεται πως δεν σώνεται με τίποτε.
 
Θα το δοκιμάσω !

Πάντως , αν αλλάξω GD Lens θα διορθωθεί το πρόβλημα;
 
Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να αλλάξεις lens...

Αν καταφέρεις να βρεις (πράγμα όχι τόσο εύκολα)...θα το πληρώσεις όσο ένα used dc...ίσως και περισσότερο.

Εφόσον ακούς τέτοιο θόρυβο, πιθανολογώ ότι κάτι παίζει με τα γρανάζια του DC.Δοκίμασε αυτό που λέει ο Pooky και λάδωσε τα γρανάζια.

Διαφορετικά βεβαιώσου ότι ο μηχανισμός λειτουργεί κανονικά.

Κοινώς αν γυρίζει το cd.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ίσως η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσεις (αν πιάνουν τα χέρια σου) να κάνεις calibrate τα lens. Κοίτα google και θα βρεις 2-3 οδηγούς. Ωστόσο, δεν ξέρω αν αυτό θα λύσει το πρόβλημά σου.
 
Μάλλον αυτό που λέει ο Pooky παίζει.Την ώρα που διαβάζει άνοιξε το lid και δες εαν γυρνάει το cd σωστά.
 
Είναι πολύ εύκολο να "μπλοκάρεις" τον αισθητήρα που ελέγχει αν το καπάκι είναι κλειστό και να δεις μετά με ανοιχτό καπάκι αν το δισκάκι περιστρέφεται ή όχι. Επίσης από τους ήχους που κάνει μπορεί να προσανατολιστείς ευκολότερα που είναι το πρόβλημα αν το κοιτάς με ανοιχτό καπάκι. Μπορείς πχ να πάρεις μια αρκετά καλή ιδέα του αν η κεφαλή κινείται ή μπλοκάρει κάπου.
 
Άσχημα μαντάτα ...

Άνοιξα τη κονσόλα για να δοκιμάσω το "lens calibration trick"

και δυστυχώς , ανακάλυψα πως το (πλακέ)καλώδιο που συνδέεται με τη

βάση του GDROM έχει κοπεί!!

Επίσης , παρατήρησα πως κάποιος χρησιμοποιήσε μπλέ μαρκαδόρο πάνω στη βάση του GDROM(!)

καθώς υπάρχει ένα...περιέργο "σχέδιο".

Τι κάνουμε τώρα; ... υπάρχει τρόπος να κολλήσω πάλι το πλακέ καλώδιο ή ...τέλος;
 
Τέλος.

Κράτα το μηχάνημα για ανταλλακτικά αν δεν θες να πληρώσεις καινούργιο μηχανισμό.

Εναλλακτικά προσπάθησε να βρεις κάποιο μηχάνημα που να μην ανάβει καν, ή να έχει καεί κάποιο τροφοδοτικό, λύστο και πάρε το μηχανισμό και βάλτον στο ήδη υπάρχον.

Γι΄αυτό το λόγο και τα 4 dreamcast μου τα έχω αποκτήσει μέσω φίλων του grm, αν και ακριβότερα από ότι να τα έπαιρνα από e-bay. Γιατί αν ένα από τα 4 ήταν ελαττωματικό, αμέσως δεν άξιζε καν ο κόπος.

Επαναλαμβάνω, για μεταχειρισμένα παλιά - ρετρό μηχανάκια πρώτα εξαντλούμε τις πιθανότητες να τα βρούμε από γνωστούς (δόξα τω Θεώ το GRM έχει πολλά παληκάρια!!!! ) και έπειτα παίζουμε ΛΟΤΤΟ με αγορές από το εξωτερικό.
 
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Pooky.

Πραγματικά κρίμα , ... αλλά τι να κάνουμε ... ! αυτά τραβάμε εμείς

οι τρελο-sega fans!

Τέλος πάντων , μάλλον θα βάλω το Shenmue II(original) σε κάποια από τις άλλες κονσόλες

μου για να ξεχάσω αυτό το δυσάρεστο γεγονός( ναι καλά!)...!

ΥΓ: Ναι , ναι ... ναι ,... πήρα το μάθημα μου αυτή τη φορά...
 
Ότι και να κάνεις πάντως, κράτα το Dreamcast που σου έβγαλε πρόβλημα για ανταλλακτικά και προς Θεού, μην το πετάξεις σε κανένα κάδο ανακύκλωσης........

Ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιος χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό και το τυπικά άχρηστο μηχάνημα αποδειχτεί σωτήριο.
 
Pooky είπε:
Ότι και να κάνεις πάντως, κράτα το Dreamcast που σου έβγαλε πρόβλημα για ανταλλακτικά και προς Θεού, μην το πετάξεις σε κανένα κάδο ανακύκλωσης........
Ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιος χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό και το τυπικά άχρηστο μηχάνημα αποδειχτεί σωτήριο.
Αν είναι δυνατόν! Ε, όχι και να το πετάξω!

Το μόνο που μου πέρασε από το μυαλό ήταν να το επιστρέψω πίσω , αλλά φυσίκα ΔΕΝ με συμφέρει , εφόσον τα μεταφορικά είναι πάρα πολλά(20-25ε) , και στην ουσία μόνο 5-6Ε θα επιστραφούν στο λογαριασμό μου(εκτός κι αν κάνω λάθος) ...

Θα το κρατήσω γι'ανταλλακτικά ή αν καταφέρω και βρω κανένα αλλο στην ίδια περίπου κατάσταση , θα προσπαθήσω ν'αλλάξω το gdrom drive...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα