Πρόβλημα με floppy cpc

noobsaibot

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
230
Αντιδράσεις
17
Καλησπέρα σας έχω ένα θεματάκι με το 3΄΄ floppy παραθέτω το video

να πω ότι το drive είναι το EME-156 V έχω αλλάξει ιμάντα(απο dataserve) o προήγουμενος ήταν δεκαετίας και δεν είχε κόπει και μου βγάζε read fail γι αυτο τον άλλαξα(κανά 6μηνο).Έχω μετρήσει τάση από μόνιτορ έιναι οκ έχω ρίξει σπρέυ επαφών στην πλακέτα του floppy έχω καθαρίσει κεφαλή με καθαρο οινόπνευμα έχω λιπάνει τους οδηγούς αλλά τπτ!πολύ δύσκολα διαβάζει μετά απο 3 προσπάθειες και... δόκιμασα πολλές δίσκετες με το ίδιο αποτέλεσμα έχω επίσης και ένα εξωτερικο 3.5'' που δουλευεί κανονικα!help please!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για την απάντηση!σήμερα πριν το κάνω δοκίμασα να κάνω format δίσκετα και να γράψω και δεδόμενα.

Η δισκέτα γραφτηκε κανονικά αλλά πάλι είχα Read fail δεν την διαβαζε όπως όλες τις αλλές χωρίς καμία αλλαγή.Αν ήταν απορυθμισμένη θα την διάβαζε σ αυτο το drive και όχι σ αλλα;
 
Kανονικα επρεπε να την διαβασει....εξωτερικο drive 3,5 δοκιμασες?
 
Το οποίο δουλεύει κανονικά.
 
Σήμερα δοκίμασα το dsktest απο το cpcwiki μου έδειξε στο spintest 293(to μοτερ του ιμάντα δλδ για να αποκλείσω όλα τ άλλα)

επίσης με την option calibrate είδα μια ελάχιστη βελτίωση το έχει δουλέψει κανένας σας;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς από το τελευταίο post το πρόβλημα δεν λύθηκε!Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάνοντας ignor και μετά cancel διαβάζει τη δισκέτα κανονικά!Επισημαίνεται ότι έχω αλλάξει ιμάντα!
 
Πίσω
Μπλουζα