Πρόβλημα με port.

asemnos

RetroActive
Joined
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
394
Αντιδράσεις
3
Είπα χθες να δοκιμάσω το Runescape (τρέχει εξ' ολοκλήρου στον browser) μιας και έχω αναδουλειά στο γραφείο. Όλα καλά κι ωραία, μέχρι τη στιγμή που το παιχνίδι φορτώνει τους servers. Μετά απο ενα λεπτό μου βγάζει το εξής μήνυμα:

RuneScape was unable to connect to the update server. This is most likely caused by a firewall blocking the connection.


To resolve this:




  • If you have firewall or security software installed, they can often block RuneScape from accessing its servers. Please ensure that RuneScape/Java can connect to its servers on port 43594.
  • Note: Windows XP Service Pack 2 has built in firewall software. If, when loading RuneScape, this asks if you want to allow the connection, you need to say 'yes'.
  • If that doesn't help, then an external firewall may be causing the problem. Please ask your network adminstrator/ISP to open port 43594 for TCP traffic so that RuneScape and Java can run correctly.

If problems persist, please refer to the Technical FAQs, which can be found in the Customer Support section of our website.




Eίναι σύνηθες φαινόμενο το να υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα σε δίκτυα που χρησιμοποιούν φίλτρα. Δοκίμασα να το τρέξω απο proxy server, έκλεισα firewall και antivirus, έκανα add την συγκεκριμένη port στα exceptions του firewall, κανένα αποτέλεσμα.

Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου, αν έχετε κάποια ιδέα - λύση θα με λυτρώσετε.. βαριέμαι και θέλω να παίξω!

p.s.: το έπαιξα αργότερα στο σπίτι και είναι αρκετά ενδιαφέρον.
 
Εσύ δήλωσες την πόρτα στο firewall και εκανες ό,τι αλλο εκανες τοπικά στο πισί σου, η εταιρία σου όμως μηπως εχει κι αυτή Proxy/firewall κλπ κλπ και εκοψε καποιες πόρτες τώρα τελευταία;
 
Δεν ξέρω αν έκανε κάτι τώρα τελευταία η εταιρία μιας και είμαι 2 μήνες μόνο εδώ.. Kαι στο internet που έψαξα δεν βρήκα κάτι το διαφωτιστικό.
 
Αμα εισαι μονο 2 μηνες, αστο καλύτερα, δε σε συμφέρει να ρωτήσεις εάν π.χ. εγιναν αλλαγές στην ασφάλεια του internet (καποια αλλαγή στον proxy/firewall)... ;) :D
 
Αν αρχίσεις στους 2 μήνες online gaming, σε βλέπω στους 4 με redundancy. ;)
 
xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

μπααα.. όλα είναι υπο έλεγχο :p
 
Πίσω
Μπλουζα