Πρόβλημα με PSP Slim & Lite

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Είναι λίγος καιρός που το PSP μου, μου κάνει διάφορα κόλπα και με έχει φέρει στα όρια. Καταρχάς στα αριστερά της οθόνης έχει εμφανιστεί μια αχνή κάθετη γραμμή (έτσι φαίνεται στο κεντρικό μενού) και από το σημείο αυτό και τέρμα αριστερά η οθόνη σαν να είναι αντικατοπτρισμός κομματιού δεξιά της οθόνης. Είναι δύσκολο να το καταλάβετε παρά μόνο αν ανεβάσω φώτο.

Επίσης παίζοντας παιχνίδι UMD, στο ξεκάρφωτο μου πετάει το μενού όπως όταν πατάω το κουμπί Home

Do you want to quit the game?

Yes No

ή κάτι τέτοιο. Αυτό σημαίνει ότι εκεί που παίζω, παπ πετάγεται η οθόνη και χάνω τα αυγά και τα πασχάλια. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι από τα παραπάνω;
 
Μήπως να έκανες ένα upgrade το firmware?
 
johnny19818 είπε:
Είναι λίγος καιρός που το PSP μου, μου κάνει διάφορα κόλπα και με έχει φέρει στα όρια. Καταρχάς στα αριστερά της οθόνης έχει εμφανιστεί μια αχνή κάθετη γραμμή (έτσι φαίνεται στο κεντρικό μενού) και από το σημείο αυτό και τέρμα αριστερά η οθόνη σαν να είναι αντικατοπτρισμός κομματιού δεξιά της οθόνης. Είναι δύσκολο να το καταλάβετε παρά μόνο αν ανεβάσω φώτο.
Θα βοηθαγε μια φωτογραφια. Αλλα μαλλον θα χρειαστεις αλλαγη οθονης. Ανταλλακτικα ειναι ευκολα διαθεσιμα. Ειναι λιγο λεπτοδουλεια, αλλα τιποτα τρομερο.

Επίσης παίζοντας παιχνίδι UMD, στο ξεκάρφωτο μου πετάει το μενού όπως όταν πατάω το κουμπί Home

Do you want to quit the game?

Yes No

ή κάτι τέτοιο. Αυτό σημαίνει ότι εκεί που παίζω, παπ πετάγεται η οθόνη και χάνω τα αυγά και τα πασχάλια. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι από τα παραπάνω;
Σε πρωτη φαση θα πρεπει να το ανοιξεις και να καθαρισεις τις επαφες των κουμπιων με καθαριστικο επαφων ή ισοπροπανολη. Αν συνεχισει το προβλημα, τοτε μπορεις να αλλαξεις το button bar.
 
Λοιπόν το πρόβλημα με την οθόνη νομίζω είναι εμφανές στην παρακάτω φώτο.

psp problem.jpg
 
Λοιπόν το πρόβλημα με την οθόνη νομίζω είναι εμφανές στην παρακάτω φώτο.

Προβολή συνημμένου 105196

Το 2ο πρόβλημα μου το εμφανίζει μόνο όταν παίζω UMD παιχνίδι. Στους emulators κανένα πρόβλημα.

psp problem.jpg
 
Κοιταξες καθολου για οθονη?
 
Είδα στο ebay αρκετές. Αν είναι κάτι εύκολο το φτιάχνω αν και δεν έχω ανοίξει ποτέ PSP και συνάμα έμεινα χωρίς κολλητήρι το οποίο τα έφτυσε μετά από 14 χρόνια. Εν πάσει περιπτώση η οθόνη επισκευάζεται με το άλλο πρόβλημα όμως? Μήπως συμφέρει (από άποψη χρημάτων) να πάρω ένα μεταχειρισμένο PSP να τελειώνω?
 
PSP-3000 το οποιο εχει βελτιωμενη οθονη το βρησκεις με 45-50ευρω μαζι με extra πραγματα. Ζυγισε το δες τι αξιζει και αποφασισε .
 
Ajax87 είπε:
PSP-3000 το οποιο εχει βελτιωμενη οθονη το βρησκεις με 45-50ευρω μαζι με extra πραγματα. Ζυγισε το δες τι αξιζει και αποφασισε .
Από customize πως πάει? Μπορώ να φορτώσω άνετα emulators? Ρωτάω γιατί ουσιαστικά γι'αυτό το χρησιμοποιώ.
 
Τσιμπα ενα αλλο στα 50 ευρω!Αλλιως αμα βρεις κανα φθηνο PSP Go ακομα καλυτερα λογω οτι ειναι πιο slim με 16 GB μνημη μεσα και παιρνει εξτρα μνημη M2 αμα θελεις να βαλεις.Εγω που το εχω με ειχε βολεψει πολυ και χωρουσε ανετα να το βαλεις στην τσεπη. Τωρα αμα εχεις UMD δισκακια καλυτερα να παρεις κανονικο PSP.
 
johnny19818 είπε:
Είδα στο ebay αρκετές. Αν είναι κάτι εύκολο το φτιάχνω αν και δεν έχω ανοίξει ποτέ PSP και συνάμα έμεινα χωρίς κολλητήρι το οποίο τα έφτυσε μετά από 14 χρόνια. Εν πάσει περιπτώση η οθόνη επισκευάζεται με το άλλο πρόβλημα όμως? Μήπως συμφέρει (από άποψη χρημάτων) να πάρω ένα μεταχειρισμένο PSP να τελειώνω?
Δεν χρειαζεται κολλητηρι. Οπως ειπαμε και το αλλο ανταλλακτικο (button bar) υπαρχει στο ebay και αλλαζει ευκολα. Αλλα ξεκινα με ενα καθαρισματακι.
 
johnny19818 είπε:
Από customize πως πάει? Μπορώ να φορτώσω άνετα emulators? Ρωτάω γιατί ουσιαστικά γι'αυτό το χρησιμοποιώ.
Μια χαρα παει παιρνει παρα πολυ ευκολα ενα προσωρινο custom firmware. Δηλαδη καθε φορα που θα ανοιγεις το psp θα τρεχεις ενα launcher απο το psp(10 δευτερολεπτα) και θα εισαι ετοιμος. Αν θες βεβαια παιρνει κα κανονικο custom αλλα δεν το εχω ψαξει.
 
DarkSynbios είπε:
Τσιμπα ενα αλλο στα 50 ευρω!Αλλιως αμα βρεις κανα φθηνο PSP Go ακομα καλυτερα λογω οτι ειναι πιο slim με 16 GB μνημη μεσα και παιρνει εξτρα μνημη M2 αμα θελεις να βαλεις.Εγω που το εχω με ειχε βολεψει πολυ και χωρουσε ανετα να το βαλεις στην τσεπη. Τωρα αμα εχεις UMD δισκακια καλυτερα να παρεις κανονικο PSP.
PSP Go και για μενα και επειδη συνδεεται με την TV και επειδη ειναι και το μοναδικο psp που δεχεται και ps3 pad.
 
Και το PSP Slim and Lite συνδέεται με την TV (έχω το καλώδιο ήδη) και PS3 δεν έχω ούτε σκοπεύω να αγοράσω. Βλέπω να αλλάζω οθόνη τελικά. :shake:
 
εχω κι εγω το ιδιο προβλημα..... ή καλυτερα να πω πως έτσι ηταν στην αρχή. τωρα εχει ξεφυγει η κατάσταση. αυτες οι γραμμες πολλαπλασιαστικαν! εκτός αυτού η οθόνη άρχισε να τρέμει καθε φορά που ανοίγω το psp μεχρι που μετα απο μερικα λεπτα σταθεροποιείτε, και τις τελευταιες 2 βδομάδες μου κάνει άλλο κουλό! οταν το ανοιγω η οθόνη ειναι flip σε upside down.

Ηδη παραγγειλα οθονη απο το ebay + εργαλεια με 11-12 ευρω! αν και δεν πολυαξιζε καθως το psp το αγορασα μεταχειρησμενο 45 ευρω +1umd.. anyway
 
Agahnim είπε:
εχω κι εγω το ιδιο προβλημα..... ή καλυτερα να πω πως έτσι ηταν στην αρχή. τωρα εχει ξεφυγει η κατάσταση. αυτες οι γραμμες πολλαπλασιαστικαν! εκτός αυτού η οθόνη άρχισε να τρέμει καθε φορά που ανοίγω το psp μεχρι που μετα απο μερικα λεπτα σταθεροποιείτε, και τις τελευταιες 2 βδομάδες μου κάνει άλλο κουλό! οταν το ανοιγω η οθόνη ειναι flip σε upside down.

Ηδη παραγγειλα οθονη απο το ebay + εργαλεια με 11-12 ευρω! αν και δεν πολυαξιζε καθως το psp το αγορασα μεταχειρησμενο 45 ευρω +1umd.. anyway
Τρέμει η οθόνη και μετά σταθεροποιείται? CRT οθόνη έχει? :p Welcome to the club.
 
Γεια σας και απο μενα,μετα απο αρκετα χρονια οπως ηταν αναμενομενο αρχισε και μενα τα κολπα το psp slim,,,,,, οθονη με καθετες μπλε γραμμες ,ο σταυρος διευθυνσης κανει τα δικα του ,και το πιο περιεργο οτι μερικες φορες οταν παιζω με το σταυρο,επηρεαζεται ο αναλογικος,δλδ οταν παιζω nes emu που λειτουργει το μενου με τον αναλογικο ,αλλαζει μορφη οθονης ,σαν να κανω αριστερα η δεξια τον αναλογικο.φιλε agahim τι εκανες με την οθονη;και γω για κει λεω με μια ματια που εριξα,2ο τον μοχλο σταυρο αν αλλαξω d-rubber θα μαι οκ;και κλεινωντας με τον αναλογικο καποια ιδεα;
 
Το αναμενόμενο μην το λες. Γιατί θα πρέπει να περιμένουμε να χαλάσουν δηλαδή; Αυτό με τα κουμπιά μου κάνει για εσωτερικά βραχυκυκλώματα. Πάντως οι οθόνες όλες μάλλον έχουν τα θεματάκια τους.
 
Πίσω
Μπλουζα