Πρόβλημα με Retro PC

f2bnp

RetroAdept
Joined
18 Mαϊ 2008
Μηνύματα
785
Αντιδράσεις
4
Ελπίζω πως είναι το κατάλληλο sub-forum.Λοιπόν τον Νοέμβριο πήρα από ένα φίλο ένα παλιό μηχάνημα το οποίο χρησιμοποιούσε ως main PC!!!

Pentium στα 166 Mhz

Χωρίς πλάκα,έπαιζε Civilization 2 και X-com.Τέλοσπαντων,όταν το πήρα το έστησα καλύτερα και έφτιαξα αυτό:

Pentium MMX 200

128 MB Ram

Matrox Milennium 2 (4MB)

Voodoo Graphics (η πρώτη είναι)(4MB)

Quantum 4 GB

Sound Blaster 16

Teac 52x CDRW

Και μία μητρική με το 430VX(όχι ότι καλύτερο)

Λοιπόν τον πρώτο καιρό φύσαγε.Μετά άκουσα τον σκληρό να αγκομαχάει.Ωχ λέω.Αφού τον άλλαξα με εναν Westen Digital 13 GB είπα να ξαναπεράσω ότι είχα γράψει.Το έκανα και αυτό και μετά από μερικές μέρες πάλι τα ίδια.Αγκομαχούσε ο σκληρός και είτε δεν τον έβρισκε στο BIOS στην εκκίνηση είτε κόλλαγαν τα Windows μετά από λίγο.

Τον άλλαξα και αυτόν με έναν άλλο και τα ίδια είχα πάλι.

Αφού άλλαξα καλώδια,θέσεις στην motherboard,jumpers κατέληξα πως πρέπει να φταίει η μητρική.

Εσείς τι λέτε;Είμαι λίγο περίεργος πως μπορεί η μητρική να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα αλλά τι άλλο μπορεί να είναι;Αφού και οι 3 δούλευαν και δουλεύουν κανονικά σε άλλα συστήματα που έχω.
 
Ο controller IDE της μητρικής παρέδωσε το πνεύμα μάλλον. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο φταίει. ΕΚΤΟΣ και αν έχουν περαστεί λάθος drivers και δεν βλέπει τον controller σωστά.

Τσέκαρε τα pio mode του δίσκου (αν τα θυμάμαι καλά γιατί έχω χρόοοοοοοονια να ασχοληθώ με κάτι τόσο παλιό).
 
Και γω για το controller ποντάρω.Μάλλον θέλει η μητρική.Τώρα Drivers να έχουν περαστεί λάθος είναι λίγο κουφό.Και τις 2 φορές;Τι στο καλό;Και αφού δεν τον βλέπει καν στο BIOS.Τέσπα καλώς ευχαριστώ εαν υπάρξει καμμία ιδέα πείτε την.
 
Κυκλοφορούσαν κάποιες κάρτες ήχου με ενσωματωμένο IDE Controller. Αν μπορείς να βρεις κάποια από αυτές, βάλτην πάνω στο μηχάνημα, απενεργοποίησε τον ενσωματωμένο controlller ή αν δεν γίνεται μην συνδέεις τίποτε πάνω του, βάλε σκληρό στον controller της κάρτας ήχου και κοίταξε τι κάνει. Λογικά θα δουλέψει.

Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τι θα κάνει το οπτικό drive όμως........
 
Ναι είχα μία Sound Blaster 16 τέτοια που λες αλλά ήταν για συγκεκριμένο CDROM μόνο.

Η μητρική δεν είναι και η καλύτερη έτσι και αλλιώς οπότε πάει για αλλάγη.Έχω 128 MB ram από τα οποία μόνο 64 μπορεί να κάνει cache με αποτέλεσμα να μην δείχνει την πραγματική δύναμη του συστήματος :p

Btw είχε παίξει κανείς το Blood;Τρελό παιχνίδι...
 
Με το συγκεκριμένο σύστημα θα ξέσκιζα το command and conquer 95.Τουλάχιστον αυτό κάνω όταν συνδέω τον παλιό μου pentium:D
 
α). ξαναέλεγξε καλωδιοταινίες και master slave αν έχεις και σκληρό κ cd στην ίδια.

Τα master/slave διαφέρουν στα 2 ήδη καλωδιοταινιών.

β). Βάλε τον δίσκο σε άλλη θέση (βύσμα) του τροφοδοτικού.

γ). Δοκίμασε να αφαιρέσεις οτιδήποτε από καλώδια (led ktl που καταλήγουν στο μπροστινό μέρος) εκτός από το start και το reset.

δ). Τσέκαρε με άλλο τροφοδοτικό.

Επίσης καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις την μπαταρία της motherboard για να σου κρατάει τις ρυθμίσεις που κάνεις στο bios. Πολλά μα πάρα πολλά προβλήματα οφείλονται σε μια μικρή μπαταριούλα όταν χάνονται ρυθμίσεις. Για χαλασμένο controller το βλέπω χλωμό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν λύση θα σου πρότεινα εφόσον βλέπω έχεις 430VX να βρεις μια καρτα PCI ΑΤΑ133.

Αυτή την λύση έχω σε 2 μηχανήματα με Pentium S για εκμετάλλευση του δίσκου. Υλοποιήσεις της Maxtor και οι δύο.

Η άλλη λύση βέβαια είναι να βάλεις μια SD αλλά χάνεις σε Retro αίσθηση.
 
όπως είπαν και τα παιδιά πιο επάνω , οι δίσκοι σου δεν νομίζω ότι έχουν χαλάσει ,

το πρόβλημα είναι η στον IDE Controler τις motherboard , η στο τροφοδοτικό....

αν μπορείς και έχεις δοκίμασε πρώτα ένα άλλο τροφοδοτικό.....
 
Φίλε το θέμα είναι πάνω από ενός χρόνου :p
 
χα χα τώρα το είδα! είδες τι παθαίνει κάποιος όταν κάνει post στις 5 το πρωί??? :)
 
Πίσω
Μπλουζα