Πρόβλημα με Sega Astro City

merlinios

RetroWannaBe
Joined
26 Mαϊ 2009
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

Έχω στην συλλογή μου από καμπίνες μια Astro City και μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα το οποίο παρουσιάζω στο παρακάτω video που ανέβασα στο youtube. Ξεκινάει αν προσέξετε στο οριζόντιο κομμάτι της οθόνης με πρόβλημα στο πάνω μέρος της γεωμετρίας και συνεχίζει με συνολικό τρεμόπαιγμα. Αυτό γίνεται σταδιακά 1 λεπτό αφότου ανοίξεις την καμπίνα. Καμιά ιδέα ?

[video=youtube;3IZa-Mg63wU]

 
Εγώ το πρώτο που θα πείραζα θα ήταν το horizontal hold ή H. Hold και το Vertical Hold από τα ποτενσιόμετρα στο σασί του μόνιτορ
 
Επειδή είμαι λίγο άσχετος ... Πρέπει να ξυλωθουν ολα τα πλαστικα για να έχω πρόσβαση σε αυτά τα ποτενσιομετρα ; Η το πίσω καπάκι μόνο ;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση...

Σε πιο σημείο είναι αυτά τα ποτενσιόμετρα ακριβώς? Αν ανοίξω το πίσω καπάκι της καμπίνας θα τα βρώ ? Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα..

Ευχαριστώ και πάλι
 
Η οθόνη αν δεις συνδέεται με μια μεγάλη πλακέτα. Πάνω σε αυτή είναι τα ποτενσιόμετρα που λέω και είναι κάπως έτσι.

Εγώ όπως είπα και πριν θα έπαιζα με Vertical Hold και Horizontal Hold. Τονίζω οτι δεν είμαι ειδικός!!

remote_adjustments.png
 
Εγώ το πρώτο που θα πείραζα θα ήταν το horizontal hold ή H. Hold και το Vertical Hold από τα ποτενσιόμετρα στο σασί του μόνιτορ
 
+1 σίγουρα αυτό είναι...
 
Από δευτέρα που θα ξαναπάω στην αποθήκη μου θα το κοιτάξω αυτό που μου λέτε... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην ρύθμιση ? Το παιχνίδι επίσης που έχει επάνω η κονσόλα δεν έπιανε όλη την οθόνη . Αυτό είναι από την ρύθμιση ή είναι απλά το παιχνίδι έτσι ?

Ευχαριστώ
 
merlinios είπε:
Από δευτέρα που θα ξαναπάω στην αποθήκη μου θα το κοιτάξω αυτό που μου λέτε... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην ρύθμιση ? Το παιχνίδι επίσης που έχει επάνω η κονσόλα δεν έπιανε όλη την οθόνη . Αυτό είναι από την ρύθμιση ή είναι απλά το παιχνίδι έτσι ?
Ευχαριστώ
αν δεν στην ανοιγε κα8ετα(δηλ πανω-κατω ειχε μαυρο),τοτε απο τα ποντεσιομετρα και αυτο.
 
Δεν την άνοιγε κάθετα ναι. Οκ για να δούμε ...
 
Πίσω
Μπλουζα