Πρόβλημα με Spectrum +2

cyberknight

RetroActive
Joined
1 Mαϊ 2009
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
8
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς ιδέα γιατί ένας Spectrum +2 (gray) που έχω ενώ μπορώ να δώ τελείως αμυδρά και με πολλά χιόνια ότι λειτουργεί κανονικά δεν μπορώ να τον συντονίσω καθαρά πουθενά και με κανένα πρότυπο (BG, I, DK κτλ). Έχω δοκιμάσει 4 RF καλώδια, 2 τηλεοράσεις αλλά τίποτα :banghead: . Μήπως με αποχαιρέτισε το RF Modulator και σε αυτήν την περίπτωση συμφέρει να το αντικαταστήσω ή να στραφώ σε RGB καλώδιο ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια. :thanx2:
 
Χωρις να θελω να φανω εξυπνακιας, θα σου ελεγα οτι, εξ αρχης, κακως κανεις και βασανιζεσαι με την αθλιοτητα που λεγεται RF συνδεση...
 
Συμφωνώ και σε αντίστροφες θέσεις το ίδιο θα απαντούσα και εγώ αλλά έλα που RF έχομεν RGB δεν εχομεν !
 
Έχομεν (τον) pontium στο forum όμως ! ;) ;)
 
Χμμμ...παντως δεν μπορει να ειναι και τα 4 καλωδια χαλασμενα.

To θεμα PAL θα σου δημιουργουσε προβλημα μονο στον ηχο.

Οποτε... :(

Κατσε να δουμε μηπως εχει και ο gtsamour καμια ιδεα...
 
Βρήκα ένα δοκιμασμένο καλώδιο RGB από φίλο και το δοκίμασα. Έχω είκόνα στην οποία όλα είναι άσπρα (τα γράμματα λίγο πιο σκούρες αποχρώσεις του άσπρου). Και πάλι δηλαδή βλέπω τον +2 να δουλεύει αλλά όχι με σωστή εικόνα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα τροφοδοτικό άλλο (με την σωστή πολικότητα φυσικά). Από εκεί και πέρα περιμένω προτάσεις ...
 
Λέει εδώ το παλικάρι http://fixunix.com/sinclair/113349-spectrum-2-gray-no-picture-tv.html


Almost certainly your 12V line is down. Check the two small transistors



that form the basis of the inverter circuit that is used to generate the



12v - they're TR6 and TR7 if my memory serves me. (Someone will no doubt



correct me if I am wrong).


 


In the grey +2, the +12V line is used only by the TEA2000 PAL encoder and



the RS232 chip, so if you lose 12V, you lose PAL output and RS232, but



everything else works fine.


και συνεχίζει

My apologies - my memory is failing. Just checked the service manual: they are TR8 and TR9 in the +2.

και απαντά ο αλλος

Im replace TR9 ZTX650 and my +2 working again on TV via modulator.
 
Okay φίλε Anestis. Τα εντόπισα και δύο. Δεν μου φαίνονται "αρπαγμένα" αλλά θα κοιτάξω να τα αντικαταστήσω. Ευχαριστώ για το tip !
 
Ελπίζω να σου δουλέψει και να συνέλθει ο +2 σου... ;)
 
Ειχα κανα χρονο σε αχρηστια ενα spectrumακο +2 απο τους καλους (της Αmstrad τον μαυρο) λογω του οτι δεν ειχα τροφοδοτικο,απεκτησα και μου'ρθε επιτελους ενα τροφοδοτικο αλλα δεν εχω ξαναματαδει αγγλικα φις και οτι μετασχηματιστες-φισακια εχω ειναι για το αμερικανικο συστημα.


Τι να ψαξω και τι υποδοχη να ζητησω;
:)

 


dsc01446ag.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρειάζεσαι απλά έναν αντάπτορα για φις τέτοιου (ας πούμε "αγγλικού") τύπου.

Το πολύ-πολύ, παίρνεις μαζί σου το τροφοδοτικό στο τοπικό σου "ηλεκτρολογάδικο", τους το δείχνεις, και ζητάς τον κατάλληλο αντάπτορα.
 
Κόψε αυτό και βάλε ένα απλό διπολικό φισάκι....

Ο αντάπτορας στοιχίζει πάνω από 1 ευρώ και είναι ογκώδης!
 
Για να μην κοβω ενα τετοιο θελω.

 


continental_plug_adaptor_me.jpg



Εδω βρισκεις κατι τετοιους που ειναι ογκωδεις.


 


MVM-31_m.jpg
 
l8bit είπε:
Κόψε αυτό και βάλε ένα απλό διπολικό φισάκι.... Ο αντάπτορας στοιχίζει πάνω από 1 ευρώ και είναι ογκώδης!
Δεν χρειαζεται να το κοψει, το ξεβιδωνεις και βγαζεις το καλωδιο. Αυτο ειχα κανει και εγω στον δικο μου +3.
 
Aardvark, αν θες αντάπτορα θα βρεις στην κοντινότερη σου ηλεκτραποθήκη, αλλά νομίζω ότι το φις του τροφοδοτικού έχει γείωση, άρα είτε πρέπει να βρεις αντάπτορα με γείωση ή να ξεβιδώσεις το φις και να βάλεις ένα κοινό φισ σούκο (και να συνδέσεις οπωσδήποτε την γείωση). Θα καταλάβεις αν έχει γείωση, αν το τρίτο πιν είναι μεταλλικό, και αν ξεβιδώνοντας το φις υπάρχει κάποιο καλώδιο συνδεδεμένο εκεί (συνήθως κίτρινο ή πράσινο).

| | φάση/ουδέτερος (δεν παίζει ρόλο ποιό θα συνδέσεις που)

| γείωση
 
Δεν έχει γείωση

και αυτό που έχει επάνω δεν είναι γνήσιο, ο προηγούμενος κάτοχος το έβαλε,

δεν βλέπω λόγο να μείνει, αλλά περί ορέξεως.... :)
 
Στην φωτο που εχω βαλει στην προηγουμενη σελιδα για τον φορτιστη μου στο τελος του εχει το παρακατω που δεν κανει στο +2.




24227.jpg


Εγω το αγορασα σαν Sinclair Spectrum +2 Power Supply προφανως αλλον παιρνει ο grey και αλλο ο 2β που εχω εγω,κοινως την πατησα εφτιαξα την μια ακρη με το αγγλικο φις και εβγαλε προβλημα η αλλη. :(

 


 
Πίσω
Μπλουζα