Πρόβλημα με Super Street Fighter 2 [Multi Mega]

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.963
Έχω ένα πρόβλημα με το Super Street Fighter 2 στο Mega Drive. Ο ήχος του είναι πάρα πολύ ισχνός. Πρέπει να δυναμώσω πολύ την ένταση στην τηλεόραση για να ακούσω με το ζόρι τη μουσική και τα εφέ του παιχνιδιού. Να φανταστείτε ότι ενώ τα άλλα παιχνίδια παίζουν με ένταση 10-12 το συγκεκριμένο πρέπει να το πάω στο 35 για να αρχίσω να ακούω κάτι. Εννοείται έχω ελέγξει ρυθμίσεις ήχου μέσα στο παιχνίδι και είναι οκ.

Το παιχνίδι είναι η πρώτη έκδοση που βλέπετε παρακάτω χωρίς το λογότυπο Mega Drive αριστερά στο κουτί.

Πρέπει να πω ότι παίζω πάντα στο Multi Mega.

Υποπτεύομαι τα εξής παράξενα σενάρια:

α) Το cartridge για κάποιο λόγο δεν είναι σύμβατο με το Multi Mega όσον αφορά τον ήχο.

β) Έχω πάρει ελαττωματικό cartridge.

γ) Το παιχνίδι δεν είναι γνήσιο.

δ) Τίποτα από τα παραπάνω. Απλά για κάποιο λόγο η μουσική δεν είναι δυνατή.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Κάποιες γνώμες;

Προβολή συνημμένου 117414
 
Θυμαμαι οτι ειχα διαβασει οτι τα MultiMega εχουν πολυ καθαρο ηχο αλλα θεματα στην ενταση...

Δοκιμασες τι ενταση βγαζει στα ακουστικα?
 
Βασικά είναι η πρώτη φορά που το βλέπω με το κλασικό λογότυπο!
 
Wally είπε:
Θυμαμαι οτι ειχα διαβασει οτι τα MultiMega εχουν πολυ καθαρο ηχο αλλα θεματα στην ενταση...
Δοκιμασες τι ενταση βγαζει στα ακουστικα?
Χμμμ σωστή η παρατήρηση σου. Δεν το σκέφτηκα έτσι. Θα το δοκιμάσω. Και πάλι όμως πως εξηγείται ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε αυτό το παιχνίδι;
 
Υπηρχαν εκδοσεις του Genesis που ειχαν χαμηλη ενταση σε καποια καναλια ηχου.

Ισως αυτο ισχυει και για το Multimega και ισως κατα σατανικη συμπτωση το SSFII να χρησιμοποιει τα συγκεκριμενα καναλια για να βγαλει τα βασικα εφε
 
Μαματο το Multimega καποια εποχη πριν μπω στο νετ και δω τις τιμες το ηθελα ,το αυτο και για το Jaguar CD,βαλτε καμμια φωτο οταν αδειασετε να το καμαρωσουμε.
 
Aardvark είπε:
βαλτε καμμια φωτο οταν αδειασετε να το καμαρωσουμε.
Δεσμεύομαι το απόγευμα να ανεβάσω φώτο και με το Multi Mega αλλά και με τον σατανά που ακούει στο όνομα Super Street Fighter 2 και μου 'χει κάνει τη ζωή πατίνι :p .

Αυτό που λέει ο Wally μπορεί τελικά να είναι πιο πιθανό μέσα σε ότι είπαμε μέχρι τώρα. Σκέφτηκα επίσης μήπως για κάποιο λόγο φταίει το scart καλώδιο και θέλει AV, αλλά και πάλι γιατί να το κάνει στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Θα το δοκιμάσω και με το AV να μου φύγει η απορία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αλλο μηχανημα το δοκιμασες; Εχω διαβασει παντως περαν αυτων που σωστα λεει ο Wally, πως το Mega Drive ειναι δυστροπο σε συγχρονες τηλεορασεις με ποικοιλα προβληματα. Δοκιμασε να το βαλεις και σε παλια οθονη/τηλεοραση καλου κακου.
 
Getta Robo είπε:
Σε αλλο μηχανημα το δοκιμασες; Εχω διαβασει παντως περαν αυτων που σωστα λεει ο Wally, πως το Mega Drive ειναι δυστροπο σε συγχρονες τηλεορασεις με ποικοιλα προβληματα. Δοκιμασε να το βαλεις και σε παλια οθονη/τηλεοραση καλου κακου.
Δυστυχώς δεν έχω ούτε παλιά τηλεόραση ούτε άλλη κονσόλα. Έχω όμως 2η τηλεόραση. Λες;
 
Βασικά, το cartridge το καθάρισες καθόλου ; Το καλώδιο και η TV δε έχουν απολύτως καμία σχέση, αφού τα υπόλοιπα ειναι κανονικά. Επίσης, το Multi Mega όντως έχει τον καλύτερο ήχο απο όλα τα MD's, αφού έχει και το πιο συγχρονο κύκλωμα. Δεν στέκει τίποτα απο όλα αυτά, το μόνο που μπορεί να ισχύει είναι βρώμικα pins, βρώμικο cart με ενδεχομένως φουσκωμένο κανα πυκνωτάκι η καμμενη αντισταση (που για μενα ειναι και το πιθανότερο).
 
Λοιπόν, έβαλα ακουστικά όπως είπε ο Wally παραπάνω και ο ήχος ακουγόταν μια χαρά και όταν έβαλα την ένταση στο τέρμα μια χαρά. Έκανε το χριτς χριτς κατά την ρύθμιση της έντασης αλλά αυτό είναι γιατί προφανώς το ποτενσιόμετρο θέλει καθάρισμα. Θα δοκιμάσω να καθαρίσω το cartridge αύριο όπως είπε ο Other παραπάνω.

Τώρα στο αίτημα του Aardvark παραθέτω τις παρακάτω φώτο.

Το τεράστιο κουτί του.

IMG_20141031_175602.jpg

IMG_20141031_175723.jpg

IMG_20141031_175736.jpg

IMG_20141031_175754.jpg

Το εσωτερικό του και το τεράστιο manual του.

IMG_20141031_175948.jpg

IMG_20141031_180024.jpg

Η κονσόλα από όλες τις απόψεις.

IMG_20141031_180150.jpg

IMG_20141031_180412.jpg

IMG_20141031_180214.jpg

IMG_20141031_180354.jpg

IMG_20141031_180332.jpg

IMG_20141031_180301.jpg

IMG_20141031_180444.jpg

Bonus, η απόδειξη αγοράς από της 8.12.1994 στη τιμή των 899,96 γερμανικών μάρκων (πόσες δρχ άραγε; )

IMG_20141031_180056.jpg

Ο δαιμονίσκος εξ'αιτίας του οποίου ανοίχτηκε αυτό το θέμα.

IMG_20141031_180843.jpg

Και επί τη ευκαιρία έβγαλα και μια φώτο τα παιχνίδια που έχω έως τώρα.

IMG_20141031_181423.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eλα βρε το ειχες απο τοτε ,το αγορασες οταν κυκλοφορουσε στην αγορα και οχι αργοτερα σαν collector's item.


Φχαριστουμε ,πανεμορφο μηχανακι και κουτατο και ολα.
 
Aardvark είπε:
Eλα βρε το ειχες απο τοτε ,το αγορασες οταν κυκλοφορουσε στην αγορα και οχι αργοτερα σαν collector's item.
Φχαριστουμε ,πανεμορφο μηχανακι και κουτατο και ολα.
Όχι, το απέκτησα πριν 2 χρόνια περίπου από Γερμανία και ο πρώην ιδιοκτήτης του είχε κρατήσει την απόδειξη. Το αγόρασα σαν συλλεκτικό κομμάτι και μιας και είναι περιορισμένα τα κομμάτια, το έψαχνα σαν τρελός. Χαίρομαι που άρεσε, ευχαριστώ.
 
ασχετο με το θεμα αλλα πες μου ποσο εκλαψες τα λεφτα σου οταν επαιξες για πρωτη φορα το Rise of The Robots; :sealed:
 
Σουπερ!!!!!!!.....και το μασινι και τα παιχνιδακια!!!!!:dribble:

Καλοπαιχτα ολα Γιαννη!!!! :thumbup:
 
Agahnim είπε:
ασχετο με το θεμα αλλα πες μου ποσο εκλαψες τα λεφτα σου οταν επαιξες για πρωτη φορα το Rise of The Robots; :sealed:
Δεν τα έκλαψα καθόλου. Το παιχνίδι ήταν πακέτο μαζί με το Multi Mega, οπότε ήθελα δεν ήθελα το πήρα. Μη νομίζεις, ούτε λεπτό δεν έχω ασχοληθεί. Είναι στο δρόμο προς πώληση μαζί με μερικά ακόμη.

stayros είπε:
Σουπερ!!!!!!!.....και το μασινι και τα παιχνιδακια!!!!!:dribble:
Καλοπαιχτα ολα Γιαννη!!!! :thumbup:
Σε ευχαριστώ πολύ Σταύρο. Να'σαι καλά.
 
Καποτε λογο αφραγκιας περασα καποιους μηνες με το rise of the robots στο snes και μπορω να πω οτι ηταν φρικιαστικη εμπειρια :p Περα απο αυτο παντως ολα σχεδον τα υπολοιπα παιχνιδια ειναι ενα κι'ενα.Ωραιος jhonny και για τα παιχνιδια και για την κονσολα.
 
Thanks Βασίλη, να'σαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι ο πρώην κάτοχος δεν είχε πολλά καλά παιχνίδια, και έπρεπε να μεριμνήσω εγώ για τα καλά κομμάτια :) . Τώρα όμως, πραγματικά με βάλατε στην πρίζα να παίξω το ROTR να δω πόσο κακό είναι :p

Ajax87 είπε:
Καλα θυμομουν οτι καπου ειχα ξαναδει το multi mega σου μαζι με την γερμανικη αποδειξη :D http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25751-%D0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1-%EC%E5-%F4%EF-Multi-Mega&p=420082&viewfull=1#post420082
Καλοριζικες οι προσθηκες στα games :) .
Ναι, η αλήθεια είναι ότι το έχω ξαναποστάρει :) . Ευχαριστώ φίλε Ajax να'σαι καλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, άνοιξα το κασσετάκι του SSF2 για καθάρισμα και αντίκρισα το παρακάτω.

IMG_20141101_121002.jpg

Οπότε θυμήθηκα τον Other_reality και είπα φταίει ο πυκνωτής αυτός.

IMG_20141101_121017.jpg

Τον αντικατέστησα και πίστευα ότι ήταν τελικά αυτό το πρόβλημα αλλά μάταια :( .

IMG_20141101_123604.jpg

Αυτή η φακή που είναι κολλημένη πάνω στο τσιπάκι δεν έχω καταλάβει αν είναι πυκνωτής ή αντίσταση.
 
Πίσω
Μπλουζα