Πρόβλημα με VGA cable

Donnie_D

RetroWannaBe
Joined
17 Ιαν 2009
Μηνύματα
44
Αντιδράσεις
11
Καλησπέρα σε όλους

Σήμερα μου ήρθε αυτό το VGA καλώδιο που έιχα παραγγείλει απο εξωτερικό.



Ολα καλά με το καλώδιο αλλά υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα. Έχω μια Philips 42PFL5405H/12 LCD TV. Οπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτο, λείπει ενα κομάτι κάδρου πάνω και κάτω απο την εικόνα! Το τσέκαρα και δεν έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση προβολής της τηλεόρασης. Όσο και να κάνω zoom in/out, αλλαγές στα κάδρα προβολής κτλ, πάντα λείπει αυτο το κομμάτι απο την είκόνα. Έχει κανέις υπ' όψιν του τί μπορεί να συμβαίνει; Φταίει το καλώδιο; Φταίει το Dreamcast; Κάθε συμβουλή δεκτή!

 
Το δοκιμασες σε αλλη τηλεοραση?αν οχι,για δοκιμασε το και πες μας τι γινεται..
 
Δυστυχώς, στο σπίτι δεν έχω άλλη τηλ. με είσοδο VGA... Θα προσπαθήσω να βρώ ομως αλλού, μπας και καταλάβω τι συμβαίνει
 
Θα σου ελεγα οτι φταιει το καλωδιο αλλα αμα δεν δοκιμασεις σε δευτερη τηλεοραση δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Τελευταια ακουω πολλες περιπτωσεις για καλωδια VGA που ειναι μαπα. Θελει λιγο προσοχη το θεμα. Εαν καποτε θελεις να διαθεσεις λεφτα για VGA θα σου προτεινα αυτο.

http://www.beharbros.com/#!kuro/c1dcu
 
Το απλό vga καλώδιο γενικά δεν είναι δα και τόσο μυστήριο. Αυτό που παραθέτει ο φίλος DarkSynbios είναι converter και όχι απλό καλώδιο. Βέβαια μακράν η πιο αξιόπιστη λύση αλλά και αρκετά ακριβό (μου τρέχουν τα σάλια ομολογώ αλλά αν βάλεις και τα μεταφορικά τσιμπάει λίγο άγρια).

Φίλε Donnie Darko αν συνδέσεις το συνδέσεις με αυτό καλώδιο στο vga βύσμα μιας οθόνης pc, το ίδιο συμβαίνει;
 
Λοιπόν, κατάφερα και βρήκα εχθές το βράδυ ενα μόνιτορ με είσοδο VGA και το καλώδιο δούλεψε εχεί κανονικά!



Οπότε ΔΕΝ είναι πρόβλημα του καλωδίου, σκέφτηκα, οπότε πίσω πάλι στην τηλεόραση. Τα ξανασύνδεσα όλα, αλλά αυτή την φορά, δεν δούλεψε μεν, αλλα μου "έκοβε" λιγότερο κάδρο δε!



"Ρε, λές να είναι θέμα επαφής του καλωδίου;" αναρωτήθηκα και δωσ' του πάλι απο την άρχή. Κλείσιμο το Dreamcast, βάγάλε καλώδια, βάλε καλώδια, άνοιγμα και να βλέπω να μου "κόβει" πιο πολύ κάδρο αυτή την φορά!



"Δεν είμαστε καλά!" λέω και άρχισα να "κατεβάζω" κάτι "καντήλια" απο μέσα μου... Αδυνατώντας να σκεφτώ κάτι ως λύση, μίας και είχε πάει και 2 παρά, απο τα καρίολια που με είχαν πιάσει, άρχισα να παίζω νευρικά με το τηλεκοντρόλ της TV... Και "ω! του θαύματος", πάνω εκεί, βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα!

Για κάποιον ανεξήγητο σε μένα λόγο, αν αλλάξεις πηγή εισόδου στην TV (βάλεις π.χ OTETV) και το ξαναγυρίσεις έπειτα κατευθείαν στο VGA,



το κάδρο επανέρχεται στις νορμάλ του διαστάσεις!!



Τι να πώ;

Ανάβυσσος η ψυχή των μηχανημάτων!

(Ένταξει πάντως, εδώ που τα λέμε, δεν έιχα και καμια τρελή απαίτηση απο το καλώδιο. Πιο πολύ, δοκιμαστικά το πήρα γιατί κι εγώ, για τα 10ε που κόστησε, δεν είχα και καμια μεγάλη προσδοκία οτι θα δουλέψει. Κι όμως, είναι μια χαρά!)

Υ.Γ

Παρ' ολα αυτά, στο Virtua Tennis, μολις μπώ στο μενου επιλογής παίκτη στο Career Mode, η εικόνα απο μόνη της κάνει strech in, κόβοντας πάλι κάδρο(!) και επανέρχεται μόλις βγώ πίσω!

20160519_235832(2).jpg

20160520_002248.jpg

20160520_002531.jpg

20160520_141055.jpg

20160520_141023.jpg
 
Λοιπόν, κατάφερα και βρήκα εχθές το βράδυ ενα μόνιτορ με είσοδο VGA και το καλώδιο δούλεψε εχεί κανονικά!

Οπότε ΔΕΝ είναι πρόβλημα του καλωδίου, σκέφτηκα, οπότε πίσω πάλι στην τηλεόραση. Τα ξανασύνδεσα όλα, αλλά αυτή την φορά, δεν δούλεψε μεν, αλλα μου "έκοβε" λιγότερο κάδρο δε!



"Ρε, λές να είναι θέμα επαφής του καλωδίου;" αναρωτήθηκα και δωσ' του πάλι απο την άρχή. Κλείσιμο το Dreamcast, βάγάλε καλώδια, βάλε καλώδια, άνοιγμα και να βλέπω να μου "κόβει" πιο πολύ κάδρο αυτή την φορά!



"Δεν είμαστε καλά!" λέω και άρχισα να "κατεβάζω" κάτι "καντήλια" απο μέσα μου... Αδυνατώντας να σκεφτώ κάτι ως λύση, μίας και είχε πάει και 2 παρά, απο τα καρίολια που με είχαν πιάσει, άρχισα να παίζω νευρικά με το τηλεκοντρόλ της TV... Και "ω! του θαύματος", πάνω εκεί, βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα!

Για κάποιον ανεξήγητο σε μένα λόγο, αν αλλάξεις πηγή εισόδου στην TV (βάλεις π.χ OTETV) και το ξαναγυρίσεις έπειτα κατευθείαν στο VGA,



το κάδρο επανέρχεται στις νορμάλ του διαστάσεις!!



Τι να πώ;

Ανάβυσσος η ψυχή των μηχανημάτων!

(Ένταξει πάντως, εδώ που τα λέμε, δεν έιχα και καμια τρελή απαίτηση απο το καλώδιο. Πιο πολύ, δοκιμαστικά το πήρα γιατί κι εγώ, για τα 10ε που κόστησε, δεν είχα και καμια μεγάλη προσδοκία οτι θα δουλέψει. Κι όμως, είναι μια χαρά!)

Υ.Γ

Παρ' ολα αυτά, στο Virtua Tennis, μολις μπώ στο μενου επιλογής παίκτη στο Career Mode, η εικόνα απο μόνη της κάνει strech in, κόβοντας πάλι κάδρο(!) και επανέρχεται μόλις βγώ πίσω!

20160520_002248.jpg

20160520_002531.jpg

20160520_141055.jpg

20160520_141023.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα