Πρόβλημα σε 6128, το έχει συναντήσει κανείς;

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Λοιπόν, σήμερα τσίμπησα έναν 6128...με πράσινο μόνιτορ (αν και αρχικά μου είχαν πει ότι ήταν έγχρωμο, αλλά δεν πειράζει)....

Το μηχάνημα ανοίγει κανονικά, αλλά το πληκτρολόγιο φαίνεται ότι έχει πρόβλημα.

Όταν πατάω κάποιο από τα πλήκτρα τύπου enter, shift, execute και 2-3 άλλα, το μηχάνημα βλέπει το πλήκτρο μαζί με 2-3 ακόμα.

Δηλαδή, πατάω enter αλλά την ώρα που το πατάω εμφανίζεται ένα 7 στην θέση του κέρσορα και μετά στέλνει την εντολή του enter. με αποτέλεσμα να παίρνω syntax error.

Το άνοιξα και έκανα ένα πρόχειρο καθάρισμα, έβγαλα σκόνες, έπλυνα και λίγο τη μεμβράνη, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Η μητρική από την ορατή πλευρά (δεν είχα χρόνο τώρα να την βγάλω τελείως) δεν φαίνεται να έχει κάτι σπασμένο ή οξειδωμένο.

Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο? καμιά ιδέα τι να δοκιμάσω?

ευχαριστώ
 
Θα μπορούσες να κοιτάξεις την πλακέ καλωδιοταινία που συνδέει το πληκτρολογίο με την μητρική αν πατάει καλά και στα δύο άκρα της και αν υπάρχουν βραχυκυκλώματα μεταξύ των επαφών...πάρε λίγο οινοπνευματάκι και καθάρισε τους ακροδέκτες. Πάντως γενικά αυτό συμβαίνει γιατι κάπου στο pcb του πληκτρολογίου υπάρχουν βραχυκυκλώματα. Άνοιξε εντελώς το πληκτρολόγιο ( πιτς φιτίλια... που λένε ) και έλεγξε το pcb ...
 
disman είπε:
Θα μπορούσες να κοιτάξεις την πλακέ καλωδιοταινία που συνδέει το πληκτρολογίο με την μητρική αν πατάει καλά και στα δύο άκρα της και αν υπάρχουν βραχυκυκλώματα μεταξύ των επαφών...πάρε λίγο οινοπνευματάκι και καθάρισε τους ακροδέκτες. Πάντως γενικά αυτό συμβαίνει γιατι κάπου στο pcb του πληκτρολογίου υπάρχουν βραχυκυκλώματα. Άνοιξε εντελώς το πληκτρολόγιο ( πιτς φιτίλια... που λένε ) και έλεγξε το pcb ...
το οινόπνευμα είναι ασφαλές για την καλωδιοταινία και την μεμβράνη?

Εγώ τα καθάρισα με νεράκι και ένα μαλακό πανί για να μην κάνω καμιά ζημιά.

Πάντως, η αλήθεια είναι πως πρόσεξα ότι σε κάποια σημεία οι λευκές γραμμές στη μεμβράνη σαν να είχαν ξεθωριάσει...

Εντωμεταξύ...ξέχασα να πω ότι είχα την χαρά να σπάσω το αυτοκόλλητο της εγγύησης χεχε
 
Ποτέ νερό. Καθαρό οινόπνευμα πάντα ή αλκοολούχος λοσιόν (έτσι την έχουν στα σούπερ μάρκετ) γιατί το νερό δεν εξατμίζεται και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

Κάνει και φωτιστικό οινόπνευμα αλλά αυτό είναι εξαιρετικά βλαβερό όταν εισπνέεται.
 
Ακριβώς αυτο που λέει και ο Pooky...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ...TZIZ....το οινόπνευμα μην το φοβάσαι σε κυκλώματα και pcb...δεν πρόκειται ποτέ να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
 
disman είπε:
Ακριβώς αυτο που λέει και ο Pooky...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ...TZIZ....το οινόπνευμα μην το φοβάσαι σε κυκλώματα και pcb...δεν πρόκειται ποτέ να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
Μάλιστα...όσο ζει κανείς μαθαίνει.

Φυσικά δεν έβαλα νερό σε πλακέτες και κυκλώματα...μόνο στη μεμβράνη.

Θα το κάνω ξανά με οινόπνευμα το απόγευμα και βλέπουμε.

Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις συμβουλές.
 
Πάντως ο μέγας καθαριστής του GRM, gtsamour, πλένει ακόμα και τις πλακέτες με νερό και σαπούνι και τις ξεπλένει μετά με απιονισμένο νερό. Και δεν του έχει χαλάσει τίποτα... (μόνο το μυαλό του έχει χαλάσει :D )
 
Τα δόντια σου έχουν χαλάσει :D

Σημασία δεν έχει με τι πλένεις μια πλακέτα αλλά με τι την αφήνεις να στεγνώσει. Μπορείς άνετα να πλύνεις μια πλακέτα με απλό νερό βρύσης και υγρό πιάτων αλλά αφού την ξεπλύνεις καλά με νερό γαι να φύγει το σαπούνι, πρέπει να την ξεπλύνεις ΚΑΛΑ με απιονισμένο ώστε να παρασύρει τελείως το απλό νερό βρύσης (που έχει άλατα).

Τέλος αν βιάζεσαι να στεγνώσει μπορείς να την ξεπλύνεις με οινόπνευμα (καθαρό) για να συμπαρασύρει το νερό.

Το νερό φυσικά και εξατμίζεται, απλά αυτό γίνεται αργά. Το νερό βρύσης όταν στεγνώνει αφήνει κατάλοιπα (άλατα) που προκαλούν οξειδώσεις. Το απιονισμένο νερό δεν αφήνει απολύτως τίποτα και είναι μη αγώγιμο.

Εννοείται πως αν η πλακέτα έχει πάνω εξαρτήματα όπως πχ ρελέ όπως έχει πχ η πλακέτα του 6128 (πάνω αριστερά νομίζω) καλό είναι να μην πέσει εκεί νερό γιατί θα μπεί μέσα και μετά άντε να στεγνώσει. Βέβαια και αυτό να γίνει μπορεί κάνεις να βγάλει το πλαστικό καπάκι του ρελέ και αφού το ξεπλύνει με οινόπνευμα να το αφήσει να στεγνώσει καλά.
 
Αν και είναι σωστά αυτά που λέει ο gtsamour...ρε δεν τα κάνω εγώ αυτά στο καθάρισμα που να με βαράνε με το πληκτρολόγιο του IBM 5150...
 
Αυτά έλεγε και ο Rygar και έφαγε το πληκτρολόγιο στα δόντια :D :D:D
 
Η αλχοολούχος λοσιόν που πουλάνε στα super markets έχει και πρόσθετα, τα οποία δεν ξέρω τί μπορεί να αφήσουν επάνω όταν στεγνώσει. Καλύτερα καθαρό οινόπνευμα, φαρμακευτικό.

Επίσης (διορθώστε με, πιθανόν να είμαι λάθος) άλλο απιονισμένο, άλλο αφιονισμένο, άλλο απεσταγμένο. Το απιονισμένο επίσης αφήνει κατακάθι ( ;) αλλά είναι πιο διαδεδομένο πλέον.

Εγώ θα έλεγα να τσεκάρεις πολύ προσεκτικά όλα τα κανάλια πάνω στη μεμβράνη. Δεύτερος ύποπτος: η ταινία. Τρίτος: ο ελεγκτής πληκτρολογίου (ανάλογα με τη συμπτωματολογία), οπότε και την έχει κάνει :(
 
Plink είπε:
Λοιπόν, σήμερα τσίμπησα έναν 6128...με πράσινο μόνιτορ (αν και αρχικά μου είχαν πει ότι ήταν έγχρωμο, αλλά δεν πειράζει)....
Το μηχάνημα ανοίγει κανονικά, αλλά το πληκτρολόγιο φαίνεται ότι έχει πρόβλημα.
Ετσι απο περιεργεια ,γιαυτο προκειται ???
 
Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα με τον 6128.

Ασχολήθηκα 2 ώρες κάνοντας εξαιρετικά προσεκτικό καθαρισμό της μεμβράνης με οινόπνευμα...αρκετό οινόπνευμα...

Μόλις έκλεισα το κουτί και το δοκίμασα και προς μεγάλη μου χαρά...όλα ειναι ΟΚ :cool: :cool:

Ευχαριστώ όσους απάντησαν για τις συμβουλές τους!! #)
 
Δεν στα έλεγα εγώ... Με γεια!
 
Gryzor είπε:
Δεν στα έλεγα εγώ... Με γεια!
Έτσι έτσι, όπως τα ειπες (εσύ και άλλοι) ήταν...!!!

Ευτυχώς δηλαδή γιατί θα στεναχωριόμουν ιδιαίτερα αν δεν κατάφερνα να τον κάνω να δουλέψει τελικά...!

Τώρα πρέπει να πάρω ένα ΑΜ-drive ή να κάνω καμιά άλλη μόντα για να έχω να παίζω κάνα παιχνιδάκι!
 
Λοιπόν, για τα AM-drives: έχει κανείς υπ'οψιν τί κλανουν τα switchάκια που έχει επάνω;
 
Gryzor είπε:
Λοιπόν, για τα AM-drives: έχει κανείς υπ'οψιν τί κλανουν τα switchάκια που έχει επάνω;
κλάνουν μέντες!! χαχαχαχαχαχα

σοβαρά τώρα, νομίζω ότι το ένα σε αφήνει να το ορίζεις ως βασικό drive, γιατί κάποια παιχνίδια δεν ξεκινούν από το δευτερεύων.

Και ο άλλος διακόπτης, νομίζω είναι και καλά για να αλλάζεις Α/Β πλευρά στις 3,5'' δισκέτες.
 
Αχαχαχαχα!!!! Σόρρυ, αντί για τόνο πάτησα Λ... το αφήνω γιατί έχει πλάκα :D

Aαα, μάλιστα, ΑΒΒΑ switch, γιατί όταν ρώτησα δεν ξέρανε...
 
Πίσω
Μπλουζα